Pokud se zvýší DPH u točeného piva ze současných 10 na 21 procent, jak navrhuje vládní úsporný balíček, přijde vlna zavírání vesnických hospod. Ukazují to data pivovarů, které si dělaly vlastní průzkum. Vysoké náklady na provoz a málo hostů už teď přispěly k zavření stovek malých podniků.
„Podle dat zhruba deset procent hospodských zvažuje, že po zavedení vyšší sazby skončí. Pět procent je definitivně rozhodnuto, že až to nastane, tak to bude konec pro jejich podnikání,“ sdělil tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.
ČTĚTE TAKÉ: Středulovy výpočty? Fantasmagorické a manipulativní, jde mu o vlastní reputaci, říká Zlámalová
„Polovina hospod neprodává jídlo, takže žijí jenom z nápojů, a pakliže budou nápoje dražší, tak se dá očekávat, že nebudou prodávat tolik. Bude následovat další vlna zavírání,“ souhlasil mluvčí Rodinného pivovaru Bernard Radek Tulis.
Hospody jasně říkají, že vyšší sazbu DPH hostům do ceny promítnout nemůžou a samy to nezvládnou. „Není možné, abychom zdražili pivo o celých 11 procent. To bychom určitě přišli o hosty,“ podotkl majitel restaurace U Pechtů Martin Pejchar.
Souhlasí s tím i prezidentka Potravinářské komory České republiky Dana Večeřová: „Obávám se, že řada klasických venkovských hospod, na které jsme byli zvyklí, skutečně skončí.“
A to se už děje, podle pivovarů jen za poslední čtyři roky skončilo přes 250 hospod na malých městech. „Vážení hosté, přátelé a příznivci Chodské Chalupy. Chtěli bychom vám ze srdce poděkovat za přízeň po celé ty dlouhé roky, co naši restauraci provozujeme. Vzhledem k současné ‚realitě‘, která nás radikálně a neomylně likviduje (ceny energie, plyn, potraviny apod.) oznamujeme dočasné uzavření restaurace,“ uvedla domažlická restaurace na svých webových stránkách.
Pivo se pije méně
Na hospodách se podepsal nejen covid, ale také rostoucí náklady v posledních letech, vysoká inflace a nedostatek personálu. Navíc pivo se obecně pije méně. „I provoz podniků, které úplně nezavřely, bývá často omezen,“ dodal tiskový mluvčí Pivovaru Svijany Luboš Spálovský. „Dostali jsme se už do takové fáze, kdy otevíráme odpoledne v pět, prodáme tak dvacet točených desítek,“ přiznala provozovatelka Hostince Vysoké Pole Marie Šerá.
Z dat pivovarů vyplývá, že v roce 2019 do vesnické hospody chodilo alespoň jednou za 14 dní 67 procent lidí, loni už to bylo jen 62 procent. Důvodem je i to, že už během covidu se lidé naučili pít třeba se sousedy doma, v garážích nebo na zahradách.