V Německu si Češi vydělají až dvakrát víc než doma. Štědré jsou i další výhody, říká Jaroslav

Jaký je rozdíl mezi mzdami v Česku a Německu?

Žijí v Česku, ale za prací dojíždějí přes hranice. Nejčastěji do Německa

Žijí v Česku, ale za prací dojíždějí přes hranice, a to nejčastěji do Německa. Realita pro desítky tisíc Čechů. Důvod je jasný. „Vyděláme si i dvakrát víc než doma,“ říkají. Aby si i v Česku přišli na stejné peníze jako v Německu – to teď slibuje premiér Petr Fiala (ODS). Když vyhraje příští volby, během pěti let prý české mzdy doženou ty německé.

Jaroslav pracuje jako operátor výroby v Německu. Obsluhuje stroje. Do práce dojíždí z Chomutova. „Pokud se člověk dostane do nějaké zajímavé firmy a v oboru umí pracovat, tak si mzdu, kterou dostane v Čechách za měsíc, v Německu vydělá za čtrnáct dní,“ popsal Jaroslav.

ČTĚTE TAKÉ: Německé platy? Bizarní, míní Šichtařová. Srovnávejme se raději s Polskem, navrhuje Bartoň

Do práce dojíždí přes 40 kilometrů, i přesto se mu výdaje na dopravu podle jeho slov vyplatí. Vedle výrazně vyšší mzdy bere Jaroslav i štědré přídavky na děti. „Potom jsou další výhody. V Německu zaměstnavatel platí tuším pět týdnů nemocenské 100 procent mzdy,“ dodal.

Schillerová: Vláda chce německé platy, ale pro sebe. Piráti výrok Fialy přirovnali k Babišovi

Vláda chce německé platy, ale zatím jen pro sebe, tepala ministerský kabinet místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny zdůraznila, že na nic jiného než na zmrazení platů poslanců zástupci ANO nekývnou. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek řekl, že slova premiéra Petra Fialy (ODS) o německých mzdách jsou populistický výrok, který připodobnil k dřívějšímu heslu „best in covid“ expremiéra Andreje Babiše (ANO). Poslankyně Eva Decroix (ODS) vládní návrh ohledně platů politiků hájila.

Pravidelně do ciziny dojíždí za prací přes 56 tisíc Čechů. Nejčastěji do Německa. Tam lidé berou v průměru dvojnásobek toho, co v Česku. U jednotlivých povolání se ale výše výdělku může lišit.

Pokud byste v Německu usedli za volant s tím, že se budete živit jako řidič, pak by vám v průměru mělo přijít na účet přes 64 tisíc korun. V Česku je podle dostupných statistik toto povolání obvykle ohodnoceno částkou 35 tisíc korun.

Z dat OECD však vyplývá, že Německo má druhé nejvyšší celkové daňové zatížení. Svobodný a bezdětný člověk s průměrnou mzdou dosáhne daňového zatížení skoro padesát procent. V České republice je to necelých čtyřicet.

A čím více v Německu vyděláte, tím vyšší sazbu daně zaplatíte. A to výrazně. Když vám například vzroste mzda z 2 000 eur na zhruba dvojnásobek, na dani z příjmu odvedete zhruba devětkrát tolik. Taková progrese v Česku není. Zatímco ze mzdy 137 tisíc má bezdětný Němec žijící v Bavorsku čistého necelých 85 tisíc, Čechovi zůstane přes 100 tisíc.

Někteří zmiňují ještě jednu velkou výhodu práce v Německu, a to jsou štědré německé důchody. „Když je člověk starší nebo tam pracuje už delší dobu, tak je zajímavé, že se mu z toho počítá důchod. Takže později budeme dostávat německou penzi,“ dodal Jaroslav.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Stejné platy jako v Německu? Z Fialova výroku se mi protočily panenky, říká Schmarcz

Tagy: