Žijí v Česku, ale za prací dojíždějí přes hranice. Nejčastěji do Německa
Žijí v Česku, ale za prací dojíždějí přes hranice, a to nejčastěji do Německa. Realita pro desítky tisíc Čechů. Důvod je jasný. „Vyděláme si i dvakrát víc než doma,“ říkají. Aby si i v Česku přišli na stejné peníze jako v Německu – to teď slibuje premiér Petr Fiala (ODS). Když vyhraje příští volby, během pěti let prý české mzdy doženou ty německé.
Jaroslav pracuje jako operátor výroby v Německu. Obsluhuje stroje. Do práce dojíždí z Chomutova. „Pokud se člověk dostane do nějaké zajímavé firmy a v oboru umí pracovat, tak si mzdu, kterou dostane v Čechách za měsíc, v Německu vydělá za čtrnáct dní,“ popsal Jaroslav.
ČTĚTE TAKÉ: Německé platy? Bizarní, míní Šichtařová. Srovnávejme se raději s Polskem, navrhuje Bartoň
Do práce dojíždí přes 40 kilometrů, i přesto se mu výdaje na dopravu podle jeho slov vyplatí. Vedle výrazně vyšší mzdy bere Jaroslav i štědré přídavky na děti. „Potom jsou další výhody. V Německu zaměstnavatel platí tuším pět týdnů nemocenské 100 procent mzdy,“ dodal.
Pravidelně do ciziny dojíždí za prací přes 56 tisíc Čechů. Nejčastěji do Německa. Tam lidé berou v průměru dvojnásobek toho, co v Česku. U jednotlivých povolání se ale výše výdělku může lišit.
Pokud byste v Německu usedli za volant s tím, že se budete živit jako řidič, pak by vám v průměru mělo přijít na účet přes 64 tisíc korun. V Česku je podle dostupných statistik toto povolání obvykle ohodnoceno částkou 35 tisíc korun.
Z dat OECD však vyplývá, že Německo má druhé nejvyšší celkové daňové zatížení. Svobodný a bezdětný člověk s průměrnou mzdou dosáhne daňového zatížení skoro padesát procent. V České republice je to necelých čtyřicet.
A čím více v Německu vyděláte, tím vyšší sazbu daně zaplatíte. A to výrazně. Když vám například vzroste mzda z 2 000 eur na zhruba dvojnásobek, na dani z příjmu odvedete zhruba devětkrát tolik. Taková progrese v Česku není. Zatímco ze mzdy 137 tisíc má bezdětný Němec žijící v Bavorsku čistého necelých 85 tisíc, Čechovi zůstane přes 100 tisíc.
Někteří zmiňují ještě jednu velkou výhodu práce v Německu, a to jsou štědré německé důchody. „Když je člověk starší nebo tam pracuje už delší dobu, tak je zajímavé, že se mu z toho počítá důchod. Takže později budeme dostávat německou penzi,“ dodal Jaroslav.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Stejné platy jako v Německu? Z Fialova výroku se mi protočily panenky, říká Schmarcz