
Hormony a pesticidy? Čeští farmáři se obávají plánů Donalda Trumpa
Ustupte ze svých bezpečnostních pravidel u potravin. Vzkaz, který vysílá Trumpova administrativa do Evropské unie. Spojeným státům vadí, že jim přísné podmínky znemožňují přístup na evropský trh. Čeští farmáři se brání – ve Spojených státech prý mohou používat růstové hormony a pesticidy, které jsou v Evropě zakázané.
Více než 160 milionů hektarů. Tolik půdy obhospodařují farmáři ve Spojených státech. V celosvětovém žebříčku zaostávají jen za Indií, ta má ovšem o miliardu obyvatel více. V mnoha komoditách jsou USA nadprodukční, a tak musí vyvážet. Rádi by i do Evropy, ta jim to ale prý znemožňuje.
ČTĚTE TAKÉ: Cena ropy padá, budou letenky levnější? Dva scénáře, co nás čeká před letní dovolenou
„Proč už dekády maří přístup našeho hovězího nebo drůbežího na jejich trh? I Světová obchodní organizace říká, že takto postupovat nemůžou,“ uvedl ekonom a poradce Donalda Trumpa Peter Navarro.
„Je tam úplně jiný přístup k růstovým hormonům, k používání a sledování antibiotik. Rezistence na antibiotika je tam velký problém. Mají povolené přípravky, které my nemáme, například některé pesticidy,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Většímu dovozu je otevřená europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která je i šéfkou agrárního výboru v Europarlamentu. Ovšem jen pokud se podmínky zmírní i pro evropské farmáře. „Evropští farmáři musí v rámci Green Dealu plnit různé podmínky. Proto nemůžeme dovolit producentům, kteří to plnit nemusí, sem dovážet,“ uvedla Vrecionová.
Ustoupili bychom z bezpečnostních standardů, míní Výborný
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s rozvolněním pravidel nesouhlasí. Ani kdyby byly potraviny z USA na pultu speciálně označeny. „Ustoupili bychom tím z našich bezpečnostních standardů a umožnili bychom tím mít více pesticidů na polích. To rozhodně není cesta,“ nechal se slyšet Výborný.
Zemědělcům také vadí, že farmáři ve Spojených státech mají takzvanou výhodu z rozsahu. Zatímco průměrný podnik má v Evropské unii 20 hektarů, ten v USA je desetkrát větší. „Když pojedete do takové Iowy, tak tam uvidíte velikánské lány monokultur. Tam střídají třeba jen dvě plodiny, což je u nás zakázané,“ doplnil Pýcha.
V USA je také běžnou praxí ochlazování kuřat ve vodě, do které se přidává jako další ochrana roztok chloru. Taková metoda je ale v EU zakázaná.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Za vyšší ceny vajec si můžeme sami, míní Pražák. Podle Bendla jde jen o sezonní záležitost