Řada Čechů se nyní může domnívat, že letní dovolená pro ně bude levnější. Současný pád ceny ropy by se totiž měl pozitivně projevit na cenách letecké i pozemní přepravy. Hrozící cla ze strany Spojených států ale situaci mohou změnit. Ta totiž mohou ekonomiky poslat do recese. Co to znamená? Odborníci oslovení redakcí CNN Prima NEWS přinesli dva možné scénáře.
Cena severomořské ropy Brent se nyní pohybuje okolo hranice 60 dolarů za barel. Ještě na konci dubna to přitom bylo 75 dolarů. K cenovému poklesu došlo poté, co americký prezident Donald Trump oznámil uvalení vysokých cel na téměř všechny státy světa. Zlevnění ropy je velmi dobrá zpráva zejména pro řidiče a také dovolenkáře, kteří očekávají nižší ceny letenek před nadcházející sezonou. Vyhráno ale zdaleka nemají.
ČTĚTE TAKÉ: Miliardáři se obrací proti Trumpovi, bouří se i Musk. Hrozí ekonomická nukleární zima, varují
Důvodem jsou stále očekávaná cla, která mohou negativně dopadnout i na Českou republiku. Obchodní bariéra ze strany vlády Donalda Trumpa se ale zatím odkládá, a to nahrává ekonomicky pozitivnímu scénáři.
Podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky ale v tomto případě hrozí zdražování. „Pokud se udrží optimismus na globální ekonomice a podaří se dohodnout příznivé podmínky u cel, tak lze očekávat růst cen. Cla se totiž podepíší do nákladů, které budou vyšší. Jestli nedojde k radikálnímu zpomalení ekonomiky a recesi, tak zájem o letecké dovolené bude plus minus stejný. Tím bychom přišli o tlak na nižší ceny,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.
Paradoxně při negativním scénáři bychom mohli vidět lepší podmínky pro zahraniční dovolené. „Pokud by cla dopadla ve velké výši, tak by to znamenalo vysokou míru nejistoty a menší zájem o luxusní statky. To jsou například věci jako dovolená, protože tu k životu nutně nepotřebujeme. Bude tedy menší zájem, což bude ceny tlačit dolů,“ řekl Peterka.
Aerolinky a provozovatelé letišť ale musí platit za svou infrastrukturu. „Tím by měli chtít nalákat zákazníky za každou cenu. Jinými slovy se budou o cestovatele prát a mezi sebou proběhne soutěž o nejnižší cenu,“ dodal Peterka možný scénář.
Nižší zisky aerolinek pomohou zlevňovat, říká ekonom
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy mohou letenky zlevňovat poté, co aerolinky ohlásí nižší zisky. A to z důvodu malé obsazenosti letů a také kvůli padající hodnotě společností na burze. „Pročež právě jejich akcie nyní výrazně klesají. Navíc clo představuje obchodní překážku, pochopitelně. Takže se mezinárodně bude dojednávat méně obchodů, tudíž méně lidí bude létat za byznysem. Což ovšem jen dále oslabí sháňku po letenkách,“ uvedl Kovanda.
Podle něj se už v těchto letních měsících mohou Češi těšit na lacinější dovolené. „Letošní léto by pro ně vskutku mohlo být ve znamení opravdu levných pohonných hmot, levných letenek, a tedy konečně také levných dovolených,“ dodal.
I hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček vnímá pokles cen ropy jako pozitivní signál pro dovolené. „Ceny jsou v zásadě nejnižší od doby, kdy jsme pokořili pandemii covidu. K levnějším dovoleným přispěje i oslabený dolar, vůči kterému koruna značně posílila. Na začátku února jsme byli na kurzu 24,50 korun za dolar a nyní jsme na 22,80 korunách. To je výrazné posílení a v destinacích jako Egypt nebo Turecko to jednoznačně bude mít pozitivní vliv,“ řekl pro CNN Prima NEWS Křeček.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Líbají mi zadek, aby měli lepší dohodu. Trump se kvůli clům vysmál světovým lídrům