Navzdory skoupému koronavirovému období se odměny pro fotbalové kluby, které budou bojovat v evropských pohárech, nesníží. Naopak oproti dřívějšku lehce narostou. V dalších třech letech si mezi sebe účastníci Ligy mistrů rozdělí dvě miliardy eur, tedy 51 miliard korun. Kousek z tohoto koláče si budou chtít ukousnout také pražské týmy Slavia a Sparta.
Fotbalové kluby v Lize mistrů vydělají v následujících třech letech víc peněz. 32 týmů, které se objeví v základních skupinách, si mezi sebe rozdělí dvě miliardy eur, což je nárůst oproti celkové sumě 1,95 miliardy v předchozím období.
Za samotnou účast ve skupině obdrží každý z klubů od organizace UEFA 15,64 milionu eur (asi 400 milionů korun). Dosud týmy dostávaly 15,25 milionu. Narostou také odměny za výsledky zápasů, postupy do jednotlivých kol vyřazovací části i úspěchy v minulosti. Maximálním výdělkem v Lize mistrů, který se logicky týká vítěze, by mělo být 130 milionů eur (asi 3,3 miliardy korun). Mezi 32 mančaftů by se ráda protlačily i Slavia Praha a Sparta Praha. „Sešívaní“ začnou boj o milionářskou soutěž ve 3. předkole, sparťané o patro níže.
Už teď je jisté, že si Slavia zahraje minimálně základní skupinu Evropské ligy.
V ní si případně spolu s dalšími 31 celky rozdělí 465 milionů eur, dosud soutěž hrálo 48 týmů a od UEFA dostaly celkem 560 milionů. V rámci kvalifikace se o EL letos popere Jablonec.
V nové Konferenční lize si 32 účastníků přijde na 235 milionů eur. O proniknutí do hlavní fáze této soutěže bude usilovat z českých týmů Slovácko a ještě pátý klub Fortuna ligy. Nejblíže k této pozici má před posledním kolem Viktoria Plzeň.
Odměny z úplně jiné dimenze měly čekat na týmy zakládající takzvanou Superligu. Projekt měla sponzorovat americká banka JP Morgan a každý z vyvolených klubů, který by stál u zrodu, by obdržel 7,8 miliardy korun. Jenže pro velkou nevoli fotbalové veřejnosti soutěž krachla, byť její promotéři stále věří v opak.