Devět zakládajících týmů zkrachovalé fotbalové Superligy podepsalo dohodu o tom, že se v budoucnu do podobné soutěže nezapojí, jinak jim hrozí pokuta 100 milionů eur. Zbylé trio klubů – respektive jejich vedení – však stále věří, že nový projekt má smysl, a nedistancovalo se od něj. Proto teď musí čelit disciplinárnímu řízení ze strany evropské organizace UEFA.
Jde o italský tým Juventus Turín a španělské celky Real Madrid s Barcelonou. Zbylé kluby, které byly velmi krátce u zrodu soutěže, po velkém tlaku na projekt rezignovaly a podepsaly s UEFA mírovou dohodu. Podle ní musí kvůli tomu, že se k Superlize přichomýtly, dohromady zaplatit částku 15 milionů eur, která poputuje do mládežnického fotbalu napříč celou Evropou. Zároveň přijdou o pět procent příjmů z evropských pohárů v rámci jedné sezony. Pokud by ještě někdy měly v úmyslu vytvořit vlastní ligu, potrestá je evropský fotbalový orgán pokutou ve výši 100 milionů eur.
Tím, že Juventus, Real a Barcelona zatím vznik Superligy brání, mohou porušovat právní rámec UEFA. Ta proto jmenovala etické a disciplinární inspektory, kteří mají celou záležitost projednat.
„Zakládající kluby trpěly a nadále trpí nepřijatelnými tlaky, hrozbami a tresty v podání třetích stran, což mělo zajistit, aby opustily projekt. Proto se vzdaly svého práva a své povinnosti vylepšit fotbalové prostředí skrze konkrétní návrhy a konstruktivní dialog,“ znělo ve společném prohlášení španělsko-italské trojice z minulého týdne.
Stále má za to, že poškozená není UEFA, nýbrž Superliga. „V právních státech je něco podobného neakceptovatelné. Tribunály již rozhodly ve prospěch návrhu Superligy a nařídily FIFA a UEFA, aby se buď přímo, nebo prostřednictvím svých přidružených orgánů zdržely jakýchkoliv kroků, které by mohly jakkoli bránit této iniciativě, když soudní řízení stále probíhá.“
Zakládajícími týmy soutěže byly: Atlético Madrid, Arsenal, Barcelona, Chelsea, Juventus, Inter Milán, Liverpool, Manchester City, Manchester United, AC Milán, Real Madrid a Tottenham Hotspur.