Ukrajinci se snaží dobýt zpět Cherson, u Charkova zničili ruský vrtulník

Už více než měsíc trvá ruská invaze na Ukrajinu. Podle informací ukrajinské armády jsou ruské síly zatlačovány zpět do okolí Kyjeva. Generální štáb však přiznal, že Rusko částečně vytvořilo pozemní koridor mezi Donbasem a Krymem. Ukrajinská armáda se podle představitele Pentagonu snaží dobýt zpět strategické město Cherson. Rusko přesouvá vojáky na Ukrajinu z Gruzie jako posily, řekl vysoký představitel americké obrany. Rozhodnutí o invazi na Ukrajinu učinil ruský prezident Vladimir Putin, sdělil bývalý prezident a současný předseda vládní strany Jednotné Rusko Dmitrij Medveděv. Rusko hlásí, že se mu prý podařilo splnit první fázi operace na Ukrajině a nyní chce osvobodit Donbas. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské jednotky ztratily více než 16 tisíc vojáků.

Aktuální dění na Ukrajině sledujte v novém on-line článku zde.

Podle generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Mariana Grossiho ruské ostřelování v blízkosti černobylské jaderné elektrárny brání personálu v „rotaci“ do elektrárny a zpět. Ukrajinský regulační úřad ve čtvrtek MAAE informoval, že ostřelování ohrožuje „domovy a rodiny provozního personálu, který zajišťuje jadernou a radiační bezpečnost“ černobylské jaderné elektrárny.

Hlavní infrastruktura v centru města Izjum je zničena, ukazují nové satelitní snímky, které ve čtvrtek pořídila společnost Maxar. Ostřelovaná byla také klinika v Charkově, která sloužila jako humanitární centrum, při útoku čtyři lidé zemřeli. Ruský letecký útok na divadlo v ukrajinském Mariupolu ze 16. března by mohl mít přibližně 300 obětí, oznámila v pátek podle AFP radnice města.

Ruské ministerstvo obrany v pátek přiznalo, že ruské ozbrojené síly na Ukrajině ztratily celkem 1351 vojáků. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek uvedl, že Rusko dosud ztratilo více než 16 tisíc vojáků. „Počet ruských ztrát přesáhl 16 000 obětí,“ řekl Zelenskyj ve videozprávě zveřejněné v pátek na sociálních sítích. „Jsou mezi nimi i vysoce postavení velitelé. Zatím nejsou žádné zprávy o zabitých ruských generálplukovnících nebo admirálech. V tomto počtu však máme velitele jedné z okupačních armád a druhého velitele černomořského námořnictva,“ dodal prezident.

Ukrajinské síly uvádí, že zneškodnily dalšího Putinova velitele: generálporučíka Jakova Rezanceva. Ačkoliv se Ukrajincům daří ruské síly držet dál od Kyjeva, Rusko má jeden větší úspěch. Podle ukrajinského generálního štábu Rusko částečně vytvořilo pozemní koridor mezi Donbasem a Krymem.

Lídři zemí Severoatlantické aliance na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v projevu k zemím NATO vyzval k další vojenské pomoci a lepší protivzdušné obraně. Ukrajinský ministr zahraničí apeloval na Evropu k ignoraci naléhání Moskvy, aby se za budoucí dodávky ruského plynu platilo v rublech.

Ukrajinští vojáci obklíčili Rusy ve třech větších městech severozápadně od Kyjeva. Konkrétně jde o Hostomel, Buču a Irpiň. Zdá se, že třetí jmenované město mají Ukrajinci už téměř pod svou kontrolou. Nejméně šest mrtvých a 15 zraněných si ve čtvrtek v Charkově podle gubernátora vyžádal zásah ruské střely do fronty lidí čekajících na výdej humanitární pomoci. Naopak v Kyjevské oblasti dobrovolníci z USA po téměř měsíci osvobodili vesnici od ruské okupace.

Ukrajinská armáda se podle představitele Pentagonu snaží dobýt zpět strategické město Cherson, které ruské síly obsadily v počáteční fázi invaze. V okrese Charkov také mobilní jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny dělostřelectvem zničily na zemi stojící nepřátelský vrtulník.

Tagy:
Černobyl elektrárna NATO Ukrajina Brusel Evropská rada Volodymyr Zelenskyj Rusko Azovské moře Kyjev G7 Mezinárodní agentura pro atomovou energii