Prima Mazlíček: Přikrmování
Jak správně přikrmovat ptáky? Jednoduché, řekne si většina z nás. Často si ale neuvědomujeme, že můžeme udělat více škody než užitku. Většina veřejnosti totiž zastává názor, že co neublíží člověku, neublíží ani zvířatům. Je to ale zcela jinak.
Čemu se rozhodně v přikrmování ptactva vyhnout
- Sůl – i jedno zrnko může způsobit smrt
- Pečivo
- Zbytky z kuchyně
- Mokré potraviny
- Plesnivé potraviny
Čím bychom měli krmit
- Pestrá strava
- Semínkové směsi
- Vlašské ořechy
- Slunečnicová semínka
- Mák
- Jablka
- Paletky s hmyzem, s moučnými červy s bobulemi
- Zadina – to, co zbyde po vymlácení obilí
- Proso, len, semena plevelů
- Lojové koule, bez síťky
Síťky z lojových koulí mohou zabíjet
Dnes se v mnoha obchodech se zvířecí potravou prodávají speciální držáky na lojové koule, které ptákům neublíží. Ať z recyklovaného plastu nebo železa (viz. video). Pozor na lojové koule v plastových síťkách. Ptáčci se do nich mohou zachytnout.
Pokud se objeví síťka někde v přírodě hrozí, že jí sní jiné zvíře, ať už pejsek nebo srna a může to mít fatální následky. Krmítka pro ptáky jsou nejvhodnější plastová (nejlépe z recyklovatelného plastu), která se dobře omývají. Měla by se totiž nejlépe jednou za 14 dní čistit, stačí omýt vlažnou vodou a nechat pořádně vyschnout. Společně s ptáky můžete krmit i veverky, pro ně se už také prodávají speciální směsi. Nasypat jim ale můžete buď slunečnicová semínka, nějaký ten oříšek, mrkev nebo třeba jablka. Veverky jsou vybíravé a každá je jiná, vlašské ořechy ale miluje snad každá.
Nezapomínejte na vodu, hlavně v zimě. Voda je vlemi důležitá pro volně žijící zvířata a je dobré ji často měnit, protože rychle zmzne.
🏠🐦 Rodina ptačích krmítek z Plastia CZ už má 3 členy - Domek, Finch a Robin. Každé je trochu jiné a díky spolupráci na...
Posted by Česká společnost ornitologická on Friday, November 19, 2021
Labutě a kachny
Co se týče labutí a kachen, buďte opatrní s pečivem. Odborníci ho raději nedoporučují. Pokud totiž pečivo, tak jedině neslané a usušené. Ne však usušené na kost, příliš tvrdé pečivo by jim mohlo poranit jícen. V žádném případě nesmí být plesnivé. Jednodušší je tedy pečivo vynechat.
To samé platí pro kachny. Ornitologové ale prosí veřejnost: raději nic než pečivo. Pro labutě je nejvhodnější potrava rostlinná jako ječmen, pšenice spolu s příměsí zeleného krmeni (jemná tráva, ...). Přilepšit jim můžete i slupkami z mrkve nebo petržele. Nakrájet jim můžete i listy kedluben, květáku, brokolice či salátu. Koupit se dají i granule pro vrubozobé ptáky.
Důležité je i to, kde je přikrmovat. Ve stojatých vodách si totiž na potravu mohou zvyknout a neodletět na větší řeky. Pokud by byl velmi krutý mráz, mohla by labuť přimrznout. Pokud ale máte podezření, že je labuť přimrzlá, nejdříve zatleskejte, nebo k ní něco hoďte, než zavoláte záchrannou stanici. Často totiž vyjíždí k planým poplachům.
Od 6. - 8. 1. 2023 se můžete zúčastnit Ptačí hodinky.