reklama

Límcování labutí i hus je přínosné, ptáci netrpí, uklidňují veřejnost odborníci

Každoročně přijmou ornitologové i záchranné stanice několik oznámení o labutích s plechovkou či rybářským odpadem na krku. V drtivé většině se však jedná o límce – značení, které se používá po celém světě. Podle odborníků sehrálo právě límcování labutí významnou roli při jejich ochraně před vybitím kvůli ptačí chřipce. Tím však přínosy límců nekončí. Přesto se u části veřejnosti nesetkávají s pochopením.

reklama

Barevný plastový pás opatřený kódem má v Česku na krku zhruba osmdesát labutí. V případě hus velkých, které se límcují už od začátku 70. let minulého století, dostane tuto značku 150 ptáků ročně. „Límcování u nás začalo v souladu s projektem napříč Evropou, v začátcích byly nějaké chyby – malé límce, velké límce – ale to se vychytalo a dnes je to standardní metoda, která se používá napříč celým světem,“ vysvětluje zoolog a kurátor ptactva v ZOO Dvůr Králové Michal Podhrázský.

Obavy pramenící z neznalosti

Za uplynulých 50 let také vzniklo několik vědeckých prací, podle nichž límce ptáky omezují stejně, jako kroužky nebo vysílačky. „Ale omezuje je to v nějaké únosné míře a nevyblokuje to toho ptáka z běžného života. Jediné, co se zjistilo, že ptáci s límcem tráví o něco více času údržbou peří v okolí límce než ptáci, kteří ho nemají,“ poukazuje zoolog, který musí často odrážet útoky lidí brojících proti tomuto způsobu označování ptáků. „Lidé, kteří proti tomu aktivně vystupují, o dané problematice často nic neví, což mě docela mrzí,“ říká Podhrázský.

„I my na rybníku máme takto označené labutě a očividně jim to vadí. Jsou tím dost zaškrcené, kor větší labuťák. Neustále se snažil si to zobákem sundat. A bylo vidět, že mu to vadí i při ohýbání krku,“ stojí v jednom komentáři z mnoha pod fotografií labutě s límcem na stránkách HZS Karlovarského kraje. „Nezpůsobuje jim to nepohodlí, protože to není na těsno, je potřeba vzít v potaz opeření na krku. Nijak to nezaškrcuje průdušnici, kterou mají vodní ptáci silnou, nedostane se to ani do kontaktu s kůží,“ uklidňuje obavy veřejnosti další odborník, tentokrát vedoucí Kroužkovací stanice Národního Muzea Jaroslav Cepák.

Límce labutím nebrání v párování, reprodukci ani hledání potravy či v samotném krmení a podle odborníků nemají vliv ani na délku jejich života. „Měli jsme labuť narozenou 2009 z Chotěšoviček, která dostala límec v Polsku, kam si zalítla, a sbíral jsem ji mrtvou po silvestrovském ohňostroji na řece Mži letos v lednu. Na Mži létala zimovat, vždycky ji někdo hlásil, že má nějakou plechovku na krku, ale pak si na to lidi zvykli,“ říká vedoucí Záchranné stanice živočichů Plzeň Karel Makoň, který chápe, že se límce na ptácích nemusí některým lidem líbit.

Podle Makoně však pozitiva převažují. Jedním z nich je i snadné určení labuti, která potřebuje pomoc. „Za svou éru v plzeňské záchranné stanici jsem řešil několik případů, kdy límce sehrály zásadní roli. Třeba když je někde 100 labutí, většina je bílých a vy máte informaci, že támhleta labuť spolkla rybářský háček nebo má vlasec kolem nohy, tak díky límci víte, který pták to přesně je,“ popisuje plzeňský zvířecí záchranář.

Límec versus stres

Na dotazy veřejnosti, proč v některých případech nestačí obyčejný kroužek na nohu, jaký se u ptáků používá běžně, má zoolog Michal Podhrázský jasnou odpověď. „Kroužky jsou skvělé, když jde o městské labutě, které jsou zvyklé na lidi. Pak jsou labutě, které zimují na tekoucích řekách a na řepkových polích – tam ten kroužek neodečtete,“ vysvětluje Podhrázský, který má bohaté zkušenosti jak s kroužkováním, tak s límcováním. S tím začali u labutí asi před čtyřmi lety a zaměřují se na hnízdící páry vyhledávající stále stejné lokality. Při samotném hnízdění je totiž odečtení kroužku na noze téměř nemožné.

„Chytit dospělou labuť kvůli odečtení kroužku trvá i dvě hodiny. Vy jste ve stresu, pták je ve tresu, 2 hodiny působíte na rybníku takový rozruch, že další ptáci odletí. Ale když je olímcujeme, tak tam přijedeme, podíváme se dalekohledem a můžeme říct ‚ano, jsou tam ptáci A137, A139‘ – a to si zapíšeme. S ohledem na ochranu přírody je to velmi efektivní způsob,“ líčí Michal Podhrázský.

Cenné poznatky

A proč je vlastně monitoring labutí, hus a dalších ptáků tak důležitý? „Abychom věděli, jak populace prosperuje, jestli se ptáci vrací na to samé hnízdiště, jak se mění v souvislosti se zemědělskou výrobou a s oteplováním jejich migrační zvyky. Husy velké ještě před 40 lety létaly na zimoviště do severní Afriky, teď už zimují v Maďarsku a v Rakousku, tam se to pronikavě změnilo kvůli oteplování, což bychom bez límců nevěděli,“ vysvětluje Jaroslav Cepák z Kroužkovací stanice NM.

Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice límce také velmi pomohly v případě ptačí chřipky. „Ve chvíli, kdy byl velký tlak na labutě a na povolení je střílet, sehrály límce velkou a důležitou roli v tom, že se zjistilo, odkud kam se ti ptáci pohybují a zda to mohou přenášet.“ To potvrzuje i zoolog Michal Podhrázský. „Jsme schopní u labutí nebo hus říct – naše husy se zastavují na podzim v Itálii a na dalších místech nebo v tom ohnisku na jižní Moravě jsou husy z Vysočiny a podobně – a na to se dá reagovat.“

Krom toho také límce pomáhají vyvracet zažité mýty – například o labutí věrnosti. „Jen pravidelné a systematické označování ptáků má výsledky. Labuť je dlouhověká, dožije se třeba 20 let, takže takové zajímavosti, jako že labutě nejsou věrné, protože se přepárují nejen, když jeden uhyne, ale že samec klidně odvrhne žijící samici a najde si jinou, tak to jsme schopni zjistit po 5–6 letech systematického sledování. Každé takové zjištění vás trošku ženou dopředu,“ uzavírá Podhrázský.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama