Mini, Ámos a Papulka jsou stálicemi modřanského útulku Šanta kočičí z jednoho jediného důvodu – jsou starší. Kocour Macek, taktéž kočičí senior, je navíc FeLV pozitivní. Podle vedoucí útulku Jany Kohoutové se lidé bojí vyšších veterinárních nákladů spojené s pokročilým věkem, a proto si raději vybírají koťata nebo mladší kočky. I senioři mají přitom hodně co nabídnout.
Mini, Ámos a Papulka jsou stálicemi modřanského útulku Šanta kočičí z jednoho jediného důvodu – jsou starší. Kocour Macek, taktéž kočičí senior, je navíc FeLV pozitivní. Podle vedoucí útulku Jany Kohoutové se lidé bojí vyšších veterinárních nákladů spojené s pokročilým věkem, a proto si raději vybírají koťata nebo mladší kočky. I senioři mají přitom hodně co nabídnout.
Pokud se rozhodnete adoptovat kočičího seniora, počítejte s tím, že spolu s ním si adoptujete i jeho povahu a návyky získané postupem života. Stejně jako u lidí se i u koček tvoří osobnost postupně a postupně se utužuje. Proto je potřeba se vybavit trpělivostí a tolerancí. Když totiž vašemu novému příteli „v letech“ umožníte projevit své kočičí já naplno, pravděpodobně budete překvapeni, jaký poklad se v něm skrývá.
Jak funguje pohybový aparát u kočičích seniorů a jak vypadají stálice modřanského útulku, které marně čekají na nový domov?
Hodně muziky za málo peněz
Zatímco děda Macek se bez léků neobejde, bába Mini ve svých dvaceti letech ocení ledvinovou dietu. Co to znamená? Větší než průměrné výdaje za kočičího mazlíčka. Vyplatí se to? Zcela jistě. Zatímco vy investujete do jejich zdraví, oni vám budou dělat společníky nejen během dlouhých chvil, ale budou s vámi, i když se věci dařit nebudou nebo budete mít náladu takříkajíc pod psa. Vaši péči odmění svou, protože i když si mnoho lidí myslí, že kočky jsou nevděčné, opak je pravdou. Nelze je však srovnávat se psy – ani povahově, ani fyziologicky. Což jim poskytuje velkou výhodu.
Staré kočky totiž na rozdíl od starých psů jen málokdy trpí na onemocnění kloubů, a pokud se v pozdějším věku neobjeví komplikace v podobě selhání ledvin nebo úrazu, může se stát, že vaše kočka bude i ve dvaceti letech běhat bez obtíží. Čím tomu napomůžete? Nejen dobrou péčí (včetně té veterinární), ale i kvalitním krmivem a případně vitaminovými doplňky.
Ani tady by se to ale nemělo přehánět. „Doplňky stravy a krmení velmi záleží na jejím zdravotním stavu. V žádném případě nedoporučuji podávat nějaké ‚vitamíny‘ bez porady s veterinárním lékařem, protože mohou spíše uškodit než pomoct. Typickým příkladem je vitamin D, který se kumuluje v těle, protože není rozpustný ve vodě a dlouhodobé podávání může pak vést k selhání ledvin,“ vysvětluje veterinářka Martina Načeradská.
Kdo hledá domov?
Mini – dvacetiletá babička má ráda svůj klid, ale pokud zjistí, že ji do ničeho nenutíte, ukáže vám, jak velkou přítelkyní umí být. Mini je v současné době na ledvinové dietě, která jí velmi svědčí, stejně jako pohodlný a snadno přístupný pelíšek.
Ámos – zhruba desetiletý bílý obr, který na svou krásnou sněhobílou barvu doplatil sluchem. Ámos je hluchý a kvůli letitému živoření venku přišel o většinu zubů. Miluje jídlo, a pokud mu dáte šance, bude přinejmenším stejně milovat i vás.
Papulka – kočičí dáma, které byste rozhodně netipovali necelých deset let. A na první pohled není vidět ani následek zranění, které utrpěla po srážce autem. Papulka vidí jen na jedno oko, ale to ji nikterak neomezuje, naopak. Je velmi aktivní a dokáže „srovnat“ i takového obra, jako je Ámos.
Macek – desetiletý kocour vskutku hoden svého jména. Macek trpí kočičí leukémií, což se na něm ale vůbec neprojevuje. I přes řádné tukové zásoby je mrštný, rád si hraje a moc rád se mazlí. Macek kvůli své nemoci nesmí ke zdravým kočkám, ale pokud mu nabídnete svůj gauč, ruku, která hladí a plnou misku k tomu, stanete se jeho životní láskou.