Masivní slevy na daních, které vláda navrhla, v noci na pátek Sněmovna schválila. Paradoxně bez podpory koaličního partnera ČSSD. Pro hlasovali poslanci ODS, SPD a komunisté. Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček označil výsledek hlasování za nezodpovědnou sekeru zaseknutou do státního rozpočtu. Česká republika se podle něj enormně zadluží proto, aby bohatí byli ještě bohatší. Nad tématem v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali místopředseda ČSSD Michal Šmarda, komentátor webu Altuálně.cz David Klimeš a politolog Lukáš Jelínek.
„Jakmile skončí nouzový stav, tak já minutu potom budu hlasovat pro to, abychom s hnutím ANO přestali spolupracovat. Pokud bude zřejmé, že koronavirová krize ustupuje, už není potřeba pokračovat v tvrdých opatřeních a je klid na to, abychom byli schopni třeba uspořádat mimořádné volby nebo něco podobného, tak v tu chvíli budu pro,“ řekl Šmarda.
Ekonomicky podle něj ANO zjevně souzní například s ODS. „Pan premiér Babiš si tímhle sólonávrhem, pro který si získal podporu ODS a vyrazil tím do boje za asi nějakou koalici, tak v podstatě vypověděl všechno, v čem měla tahle koalice smysl. V tuhle chvíli já vidím smysl vládní spolupráce pouze ve vyřešení koronavirové krize,“ sdělil místopředseda sociálních demokratů.
Politické námluvy s jinými
Podle Jelínka bude chtít Babiš politické partnery i do budoucna. „Když je vidět, že sociální demokraté a komunisté se mohou ocitnout mimo Sněmovnu, tak samozřejmě hnutí ANO nebude chtít skončit v opozici. Bude chtít provozovat námluvy s nějakými jinými partnery,“ vysvětlil politolog.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek řekl, že ČSSD tradičně vnímá živnostníky a lidi s vyššími příjmy jako třídního nepřítele. „To je úplný nesmysl. Naopak. ČSSD se vždycky snažila zastávat drobných živnostníků. Andrej Babiš je přesně ten člověk, který se zastává toho, aby velké firmy – oligarchové – čerpaly peníze, které mají jít drobným živnostníkům, to přece všichni víme. To je politika hnutí ANO a sociální demokracie byla vždycky proti tomu,“ uvedl Šmarda.
Během rozhovoru padla otázka, kam nyní ČSSD směřuje. „Já si myslím, že sociální demokracie musí kráčet k tomu, aby lidé, kteří jsou v těchto soubojích slabší, nikdo se jich nezastane, tak aby se jich sociální demokracie zastala. Mně je úplně jedno, kolik je v průzkumech veřejného mínění, já se voleb nebojím. Jestliže Andrej Babiš hodlá dát jasně najevo, že chce spolupracovat po těchto volbách s ODS, tak ať jsou klidně volby v červnu. Já s tím problém nemám,“ sdělil Šmarda na závěr.
Rozhodnutí na základě únavy?
„S několika poslanci jsem mluvil, ve dvě hodiny ráno snad ani nevěděli, pro co hlasují,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO). Padla proto otázka, jestli tedy rozhodnutí bylo na základě únavy. „Skoro bych řekl, že ano. Představa, že to Senát spraví, je absurdní, ale přál bych si to,“ dodal. „Je to výsledek vlády, která každou chvíli hlasuje pro něco jiného a ODS se do toho velmi nešťastně zamotala, naši poslanci nesehráli úplně dobrou roli. Měla padnout podmínka kompenzací,“ uvedl hejtman Martin Kuba (ODS) v první části pořadu.
S tím souhlasí Klimeš. „Myslím si, že je to strašně nešťastné a je to jeden z vedlejších nedomyšlených aspektů kroku ODS, podpořit z nějakých ideových důvodů v této chvíli daňový návrh premiéra Andreje Babiše. Právě proto, že vlastně celá ODS i předseda Petr Fiala roky loboval za nějakou spolupráci pravicových stran. Teď se to konečně podařilo, ale u toho hlasování každý stál na jiné straně,“ dodal komentátor Klimeš.