Vláda hledá úspory, zvýší některé daně? Ekonomové přiblížili možnosti i rizika

Kde se budou zvedat daně?

Budou daně vyšší? Přestože vládní koalice dříve podobné návrhy odmítala, nyní se zdá, že bez vyššího zdanění se stamiliardový rozpočtový schodek nepodaří zkrotit. Mluví o tom nejen experti z Národní ekonomické rady vlády, ale i někteří členové kabinetu Petra Fialy. Zatím ale konečné rozhodnutí nepadlo.

Vyšší daně jako jediný účinný lék na obří sekeru státní kasy. Dilema, které nyní řeší současná vláda. „Jsem pracující, a tak by mi zvýšení daní vadilo. Měla bych méně peněz, protože bych jich musela státu odvádět více,“ uvedla oslovená žena.

„Myslím si, že daně jsou vysoké dost, speciálně DPH. Kvůli inflaci jsou navíc rozpočtové příjmy dostatečně navýšené, tak není potřeba zvyšovat daně,“ podotkl oslovený muž. Další sdělil, že pokud by se daně navýšily, bylo by přívětivé, kdyby z nich vláda udělala něco pro občany.

Možností, kde zvyšovat daně, kabinet premiéra Petra Fialy nemá mnoho. „Je možné, že se zdanění fyzických osob zvýší, ale bude se to muset udělat selektivně s ohledem na to, aby to nedopadalo na sociálně nejslabší skupiny,“ podotkl ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády David Marek. Zrušení superhrubé mzdy vymazalo z rozpočtu skoro sto miliard korun. „Kdyby byla ochota škrtat, tak se škrtat dá, a to výrazně. Není potřeba zvyšovat daně,“ mínil ekonom Vladimír Pikora.

Vláda by lidi vydírala

Další v řadě je majetková daň. „U nás je hlavní daň z nemovitosti. Myslím si, že to bude jeden ze zdrojů, kde se budou hledat daňové příjmy,“ podotkl Marek. Ve srovnání s jinými zeměmi jsou majetkové daně v Česku velmi nízké. Zvyšovat takovou daň je ale velmi nepopulární, lidé si totiž nemovitost pořizují pro zajištění svého bydlení. „A pokud stát nebo obec z toho chce vybírat větší částky, je to bráno svého druhu jako vydírání,“ dodal ekonom Pavel Kohout.

Daň z neočekávaného zisku finančního či energetického sektoru, přezdívaná válečná, by do rozpočtu mohla přinést několik desítek miliard korun. „Pokud by byla přijata, byla by jen dočasným řešením, které by neřešilo strukturální deficit, ale šlo by jen o výpomoc s dočasnou inflací,“ vysvětlil Marek. Někteří ekonomové však před jakýmkoli zvyšováním daní varují.

„Jsme nyní v situaci, že se blížíme recesi. Ekonomika bude mít velké problémy a bylo by potřeba naopak ekonomice pomoci, stimulovat ji,“ myslí si Pikora.

Tagy: