Vláda nemá ani po dnešní schůzce s opozicí podporu pro páteční hlasování Sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Podle lídrů Spolu, STAN a Pirátů nemá kabinet jiný plán, než je současné uzavření země. Na schůzce jim chyběli ministr školství Robert Plaga (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Po zhruba dvouhodinové videokonferenci lídři opozice kritizovali nepřipravenost menšinového kabinetu ANO a ČSSD na postupné rozvolňování restrikcí. Nevyjádřili se pro podporu prodloužení nouzového stavu, jak o něj bude vláda Sněmovnu žádat v pátek. Rozhodnout se chtějí přímo v den hlasování, mimo jiné podle aktuálních dat.
S návratem k normálu nepočítejte ani v srpnu. Opozice má další tabulku k rozvolnění
Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) aktualizovala tabulku rozvolnění opatření proti šíření koronaviru. Nazvala ji „Zpět do normálního života“. Jenže s návrtem k úplnému normálu, na který jsme byli zvyklí před covidem, nepočítá ani v srpnu.
Předseda ODS Petr Fiala kritizoval premiéra Andreje Babiše (ANO), že odmítl potvrdit jakýkoli termín, například návratu dětí do škol. Jediným plánem premiéra je podle něj pokračovat v současné podobě lockdownu. Řekl, že předložená data nedokládají potřebu omezení pohybu na okresy, a tudíž prodloužení nouzového stavu. Podle Fialy budou nyní zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09, lidovci) jednat o jednotném postoji. „Nevím, jestli bude úplně stoprocentní, problematika je složitá, ale naprostá většina koalice Spolu, to mohu říct už dnes, nebude podporovat prodloužení nouzového stavu,“ řekl novinářům.
Lidovečtí poslanci se podle svého předsedy Mariana Jurečky sejdou ještě během středy. Během jednání podle něj nezazněl žádný argument, který by podpořil myšlenku, že pokračování stavu nouze je smysluplný krok. Neměl dojem, že by členové vlády „měli opravdu nějakou větší motivaci a snahu“, aby zástupce opozice argumentačně přesvědčili k podpoře některé z variant prodloužení nouzového stavu.
Předseda Pirátů Jan Bartoš novinářům řekl, že v posledních třech týdnech jednali experti stran s jednotlivými ministry, ti jim ale na středečním jednání chyběli. „Ze strany vlády zastoupení reprezentativní nebylo,“ konstatoval. Dodal, že chyběla hlavní hygienička a ministr školství, který má nastínit rozvolňování ve školách.
Jsou opatření efektivní?
Na jednání padly otázky k efektivitě jednotlivých opatření, vláda podle Bartoše ale nedokáže říct, která z opatření přesně za poklesem počtu nově infikovaných stojí. Předsedovi STAN Vítu Rakušanovi chyběla čísla o počtech lidí v karanténách a izolacích. Rakušan také poznamenal, že premiér s opozicí hovoří pouze krátce před hlasováním o nouzovém stavu. „Vláda ale nikdy neřekne: ‚Nouzový stav chceme proto, proto a proto, vztahujeme to k těm a těm číslům,‘“ uvedl. Není podle něj jasné, proč vláda žádá o 30denním prodloužení.
Benda: Uzavření okresů je úplný nesmysl. Odchod Novotného ODS neoslabí
Zákaz pohybu mezi okresy považuje poslanec ODS Marek Benda za „úplný nesmysl“. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle výrazné tváře občanských demokratů a aktuálně nejdéle sloužícího poslance navíc není nouzový stav, o jehož prodloužení opět usiluje vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), vůbec potřeba. Česko by si podle něj mělo vystačit s pandemickým zákonem.
Schůzka nepřesvědčila ani předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. „Argumenty jsme dostali, ale pro mne to nejsou argumenty, které by mne přesvědčily o prodloužení nouzového stavu,“ řekl. Doplnil, že čeká na stanoviska z jednotlivých krajů. Podle nich širší vedení doporučí, jak mají poslanci KSČM postupovat. Nálada ve straně ale podle něj spíše směřuje k nepodpoření nouzového stavu a k regionálnímu řešení situace, řekl ve Sněmovně novinářům. Své rozhodnutí chce strana oznámit ve čtvrtek.
Rozhodně nebudou pro prodloužení nouzového stavu hlasovat poslanci hnutí SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura novinářům řekl, že jednotlivé aspekty zástupcům opozice vysvětlovali na schůzce spolu s Babišem vicepremiéři Jan Hamáček (ČSSD), Alena Schillerová a Karel Havlíček (oba za ANO). „Soustředí se čistě na to, jak všechno zavřít. Jak chránit skupinu rizikových. Úplně chybí vyhodnocení dopadů na oblasti sociální, ekonomické i zdravotní a pro ty, kteří mají jiný zdravotní problém,“ popsal, v čem vidí SPD největší slabinu vládního postupu
Žádost poslancům, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil až 27. dubna, vláda schválila v pondělí. Nouzový stav by tak v Česku trval nepřetržitě více než půl roku. Prodloužení nouzového stavu navrhl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních svátcích, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí. Podle Blatného a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je zatím epidemie natolik silná, že se nedá zvládat standardními opatřeními. Blatný uvedl, že až nouzový stav skončí, budou se opatření řídit pandemickým zákonem. Podle ministra je bude země potřebovat ještě několik měsíců.