Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní. O schválení návrhu vládou informoval v pondělí odpoledne vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nynější stav nouze vyhlášený kvůli COVID-19 končí 28. března. Ve Sněmovně vláda zatím podporu vyjednanou nemá. TOP 09 nebo hnutí STAN vzápětí uvedly, že prodloužení o celý měsíc nepodpoří. Piráti se rozhodnou až podle dat.
I když čísla nově nakažených napovídají útlumu epidemie, stále podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) není zvladatelná standardními cestami. Nynější stav nouze vyhlášený kvůli covidu končí 28. března. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce s opozicí o prodloužení jednat ve středu.
Podle STAN je ale 30 dnů příliš dlouhá doba. „Vláda by se měla pravidelně zodpovídat Sněmovně, aby obhájila svá opatření, jejich efektivitu i dopady. To bohužel v nouzovém stavu nemusí. Stále to vypadá, že se vláda chce vyhnout přímé kontrole Sněmovny,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Žádost na 30 dnů považuje za kupování času. „Chceme se bavit s vládou o případné podpoře kratších termínů i o tom, jak odstranit nesmysly v současných opatřeních, navýšit kompenzace pro krachující podniky a hlavně o nahrazení dosavadního chaosu rozumem,“ dodal.
TOP 09 bude o podpoře nouzového stavu jednat na předsednictvu či jednání poslaneckých klubů koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Stanovisko teprve oznámí i po středečním jednání s Babišem. „Jedno je však naprosto jisté – prodloužení o 30 dnů nepodpoříme,“ uvedla šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.
Piráti chtějí diskutovat o Velikonocích
Pro Piráty je stěžejní zjistit, zda aktuální tvrdá opatření fungují. Chtějí vyhodnotit data, která v pondělí předložilo opozici ministerstvo zdravotnictví, diskutovat o nich na koaliční radě s hnutím STAN i se zástupci vlády. „Až pak se rozhodneme, jak budeme hlasovat o prodloužení nouzového stavu,“ napsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Klíčové je podle něj dotáhnout testování ve firmách, očkování, strategii návratu žáků do škol či zvýšení ošetřovného a zlepšení kompenzací pro firmy. „Chceme diskutovat také například o Velikonocích, zda nepodpořit otevření farmářských trhů, prodeje velikonočního sortimentu či zrušení zákazu ježdění na chalupy,“ dodal.
Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Po říjnovém vyhlášení nouzového stavu poslanci několikrát žádost vlády o jeho prodloužení podpořili. Menšinová vláda se přitom opírala o podporu komunistů. Poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale Sněmovna nepodpořila, když pro nehlasovali ani komunisté.
Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou. Poslanecká sněmovna tento nouzový stav odmítla prodloužit a zároveň vybídla kabinet, aby v případě potřeby vyhlásila nový. Vláda tak učinila 26. února.