reklama

Vláda roušky zdiskreditovala. Posilujme imunitu, nabádá senátor Žaloudík

V červnu premiér Andrej Babiš sliboval, že vláda již nebude sahat k plošným opatřením v boji proti šíření koronaviru. O dva a půl měsíce později se však vrací nařízení ohledně nošení roušek ve vnitřních prostorách. O účinnosti a logice těchto opatření diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové onkolog a senátor Jan Žaloudík (ČSSD), člen sněmovního výboru ve zdravotnictví a lékař Vlastimil Válek (TOP 09) a člen téhož výboru a záchranář Jiří Mašek.

reklama

„Není to tak jednoduché, že bychom virus vyhnali rouškami,“ upozorňuje Žaloudík. Řekl, že jakožto disciplinovaný občan bude opatření dodržovat, nelíbí se mu však, že v Česku neprobíhá intenzivní výzkum ohledně onemocnění COVID-19. „Vůbec nic se neděje, moc věcí neměříme a nevyhodnocujeme. Měli bychom dělat i stěry z roušky,“ podotkl.

Přestože proti plošné povinnosti nemá námitky, nemyslí si, že se jedná o to nejlepší, co je momentálně k dispozici. „Vláda říká, že nemáme nic lepšího. Máme to nejlepší, co můžeme  mít – imunitu. Posilujme ji,“ vybídl.

K tématu

Proti vládnímu opatření není ani lékař a poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek. „Nemám důvod odborníkům nevěřit, Maďar je chtěl zavést před několika týdny, škoda že se mu to nepovedlo,“ myslí si. Nařízení ale podle jeho názoru není dotaženo do konce. „Chtěl bych vědět, co se zítra stane s dětmi, které si ji zapomenou, jestli je pošlou domů,“ uvažuje. Nelíbí se mu, že detaily nemá vláda předem promyšlené.

Také Válek se domnívá, že tuzemský výzkum značně pokulhává. „Vědecký výzkum ohledně covidu v Česku se rovná nule,“ řekl. Rozhodnutí by podle něj navíc měla prezentovat hlavní hygienička, nikoliv ministr zdravotnictví či předseda vlády. „Přesnou roli profesora Prymuly neznám. Ten na ministerstvu zdravotnictví není, ale k řadě věcí se vyjadřuje. Je to pro mě zmatečné,“ dodal.

Žaloudík také kritizoval to, že vláda svým chováním roli roušek v očích veřejnosti znevážila. „Rouška jo, rouška ne, po půlnoci v baru, do půlnoci v baru. Roušky to diskredituje a já jsem proti tomu,“ zhodnotil.

Trasování nám nejde

Hosté pořadu hovořili také o nevyjasněném mechanismu, podle kterého se bude rozhodovat, kdo s respiračním onemocněním půjde na testy a kdo nikoliv. „Občas sedím jako praktický lékař v ordinaci a už nyní jsem se musel rozhodnout, jestli pacienti na test půjdou, nebo je pošlu domů s obyčejným nachlazením,“ řekl Jiří Mašek (ANO). „Jako praktičtí lékaři se s tím musíme popasovat a obnovit distanční komunikaci. Nemůžeme zničit ordinace praktických lékařů,“ upozornil.

Onkolog Žaloudík vyslovil názor, že lékaři by měli pečovat o všechny nemocné a nerozlišovat mezi pacienty s COVID-19 a těmi bez něj. „Myslím, že bychom se k tomu měli postavit čelem jako virologie a medicína, léčit nemocné lidi a nedělat to, co nám ani nejde,“ poznamenal k trasování.

Radiodiagnostik Válek s ním však v tomto nesouhlasí. „My se ke COVID pozitivním chovali naprosto jinak než k těm, co mají chřipku a nachlazení. Pokud si můžeme dovolit, aby půlka národa byla v karanténě, tak testovat nemusíme,“ řekl.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama