Vláda schválila novelu stavebního zákona, na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Novela ruší vznik centrálního stavebního úřadu. Kritizuje ji ale řada subjektů včetně Hospodářské komory či samospráv.
„Odmítali jsme vznik centrálního stavebního úřadu, proto jsme dnes schválili novelu stavebního zákona a zabránili kolapsu stavebnictví. Zachovali jsme úřady na místní úrovni,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci.
Za vysoký schodek mohou i důchody, řekl ve Sněmovně Fiala. Hájil „válečný“ rozpočet
Rozpočet na příští rok je válečný a krizový, řekl ve středu ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS), když obhajoval schodek státního rozpočtu 295 miliard korun. Podle něj jsou jednou z příčin vysokého schodku vyšší výdaje na důchody, které příští rok porostou o 81 miliard korun. Poslanci projednávají návrh rozpočtu v prvním čtení.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhovalo několik variant pro určení počtu stavebních úřadů, nakonec zachová všechny stávající (694) s možností počet snížit. „Zvolili jsme podobný postup jako v případě matrik a rozhodli se jít výkonnostní metodikou. Až si zákon sedne, tak podle počtu úkonů bude stát platit a pokud někde neprobíhají stavby, tak tam nebude důvod úřad mít, nebo ho obec nebude chtít a třeba dojde ke sloučení, řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Bartoš uvedl, že věcná novela povede k zamýšlenému zjednodušení výstavby a zachovává systém „jedno řízení, jedno razítko. K tomu by měla přispět i digitalizace, vznik Portálu stavebníka. "Věřím, že to dohromady zákon přetaví v užitečný nástroj pro občany," řekl Bartoš.
Projednávání stavebního zákona a novely o jednotném environmentálním stanovisku (JES) měla vláda dokončit už před týdnem, ale nestihla to. Předloha ministerstva pro místní rozvoj (MMR) především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené soustavy a zachovává část stavebních úřadů v obcích.
„I s ohledem na to, že se jedná o náročnou normu, jsme projednávání bodu otevřeli a k některým věcem se chceme vrátit,“ uvedl minutý týden ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Klíčová je podle něj část pojednávající o digitalizaci stavebního řízení, která má umožnit co nejrychlejší procesy.
Pod palbou kritiky
Stavební řízení podle MMR díky novele zrychlí. Zástupci Asociace developerů, České komory architektů (ČKA), Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Hospodářské komory a městských samospráv však před minulým zasedáním vyzývali vládu, aby novelu neprojednávala a vrátila ji MMR k přepracování. Uvádějí, že je nekvalitní a přinese zpomalení staveb.
Loni schválený vznik Nejvyššího stavebního úřadu novela ruší a základem stavební správy budou obecní úřady obcí s rozšířenou působností a další obecní úřady obcí. Z předloženého návrhu vyplývá, že podle první varianty bude zachováno buď 375, nebo 389 stavebních úřadů, a podle druhé na základě prováděcího právního předpisu všechny stávající (694) s možností počet snížit. O počtu stavebních úřadů rozhodne vláda.
Dočasný odklad vládního projednávání se týká i návrhu o jednotném enviromentálním stanovisku. To by mělo před stavebním řízením sloučit povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí. Podle ministerstva životního prostředí má JES nahradit správní úkony obsažené až v devíti různých zákonech.