Od pondělí 23. srpna vypadne ze seznamu zemí s extrémním rizikem koronavirové nákazy Tunisko, Rusko nebo Indie, řekl v pondělí ministr Adam Vojtěch. V seznamu zůstane sedm států. Od stejného termínu bude navíc Česko uznávat očkování proti koronaviru u lidí ze zemí mimo Evropskou unii, pokud bude jejich vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Uvedl to po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
V seznamu zemí s extrémním rizikem koronavirové nákazy zůstane od 23. srpna sedm států převážně z Jižní Ameriky. Do zemí s extrémním rizikem nákazy ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat.
Více lidí u stolu a nová pravidla pro sport a kulturu. Co kabinet schválil od září?
V restauracích bude moci být od září u stolu šest lidí místo současných čtyř. Rozvolní se podmínky návštěv zoo či galerií a navýší se kapacita u sportovních či kulturních akcí. Polovina lidí nad tři tisíce osob bude muset mít negativní test na koronavirus, polovina musí být maximálně 180 dnů po nemoci nebo dva týdny po dokončeném očkování. V pondělí to schválila vláda.
V seznamu podle Vojtěcha zůstane Brazílie, Kolumbie, Paraguay, Peru, Nepál, Mosambik a Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba). Změnu opatření ministr blíže nevysvětlil, na seznam ministerstvo řadí státy, kde se šíří nové mutace koronaviru.
Seznamy zemí odstupňovaných podle míry rizika nákazy zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví každý pátek v takzvané mapě cestovatele. V seznamu států s extrémním rizikem nákazy je nyní vedle dosud jmenovaných zemí také Botswana, Svazijsko, Jihoafrická republika, Lesotho, Namibie, Malawi, Zambie a Zimbabwe. I na ně se tak od příštího pondělí dosavadní omezení nebudou vztahovat, vyplývá z Vojtěchova vyjádření.
Při návratu ze zemí s extrémním rizikem nákazy nemusejí na testy a do samoizolace plně očkovaní turisté nebo ti, co v posledních 180 dnech prodělali COVID-19. Ostatní musejí podstoupit před cestou PCR test a následně setrvat deset dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.
Změna v uznávání očkování se podle Vojtěcha bude týkat například Britů, kteří jsou často očkování vakcínou AstraZeneca vyráběnou v Indii. Dosud platí, že se v Česku musejí standardně testovat.
Pro rodinné příslušníky ze zemí, ze kterých bylo kvůli covidu složité přicestovat, budou standardně vydávána víza. To se ale nebude týkat extrémně rizikových zemí.
Po diskusi bude také nově umožněno testování samotestem pod on-line dohledem zdravotníka. Testovaný takový dokument bude moci používat nejdéle po dobu 24 hodin, uvedl Vojtěch.