Na začátku září se ve školách bude plošně testovat jen týden, potvrdil na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testování bude pokračovat jen v případě, že testy odhalí více než 25 pozitivních jedinců na 100 tisíc obyvatel. Děti, které test odmítnou, budou nosit ve třídě roušku.
„Testování bude v rámci středních a základních škol povinné a bude probíhat ve třech vlnách 1., 6. a 9. září. Pokud dítě nebude otestováno, může doložit jiný test ve lhůtách 72 hodin u antigenního testu nebo sedm dnů u PCR. Pokud se dítě odmítne testovat, bude muset nosit ochranu dýchacích cest. Nemyslím, že je to něco zásadního,“ upřesnil Vojtěch.
Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok
Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?
Stejná pravidla platí i pro zaměstnance škol. Test samozřejmě mohou nahradit potvrzením o ukončeném očkování nebo prodělaném covidu v posledních 180 dnech. „Pokud bude neotestované dítě chráněno respirátorem, zůstane normálně součástí kolektivu a může se zúčastnit běžné výuky,“ vysvětlil ministr.
Pokud se během prvního týdne neobjeví více než 25 pozitivních testů na 100 tisíc obyvatel, povinné testování skončí. Pokud bude někde číslo vyšší, bude vláda postupovat individuálně v jednotlivých školách nebo regionech.
Povinnost nosit roušky bude ve společných prostorách budovy „Ze začátku školního roku chceme být opatrnější. Každý jsme poučen z minulého roku. Chceme jít tedy cestou nošení roušek ve společných prostorách. Nemyslím si, že nastavená pravidla jsou něco zásadního, vláda to takto komunikovala už od června,“ dodal Vojtěch.
Školy mohou namísto antigenních využít i PCR testy. Musí si je ale zajistit samy. Pak na ně mohou dostat příspěvek od státu 200 korun za jeden test.
Změny u pěveckých sborů či skautů
Pěvecké sbory budou moci od září zpívat v 50 lidech najednou. U spolkových aktivit, které se opakují pravidelně stále se stejnými účastníky, jako je například sportovní příprava nebo činnost skautů, bude od září platnost antigenních testů týden.
„Platnost testů se ale vztahuje pouze na samotnou aktivitu, nikoliv například na návštěvu restaurace,“ upozornilo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.
Podle Vojtěcha tato změna vychází z podnětů organizátorů sportovních nebo tanečních činností, týká se pak hlavně dětí, které se od září vrátí do školních lavic.