CNN Prima News Vladimir Lenin

Vladimir Lenin

Výpis příspěvků ke štítku „Vladimir Lenin“

Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci

V roce 1918 založené Československo se zbavovalo soch rakouských panovníků i dalších symbolů monarchie. Nacisté zase likvidovali památníky mladé demokracie a komunisté odstraňovali artefakty snad ze všech historických etap. Sochy a symboly vadí i dnes, v Praze třeba v roce 2020 padl památník maršála Koněva. „Bojím se upozornit na skutečnost, že pravostranný provoz v českých zemích zavedli nacisté,“ říká s nadsázkou Jan B. Uhlíř v souvislosti s nedávno zničeným křížem z éry nacismu v Jizerských horách.

Ruský historik: Putinovy řeči o Ukrajině? Stejně šílené, jako kdyby chtěli Britové zpět USA

Rusové se vůči Ukrajincům vždy cítili nadřazeně, místo nenávisti o nich ale dlouho jen shovívavě žertovali. Co se změnilo, že jim teď hrozí genocidou? Vývoj vztahu mezi dvěma znepřátelenými národy popisuje pro CNN Prima NEWS ruský historik Jurij Felštinskij, jemuž má v Česku vyjít kniha Ukrajina v plamenech. Uznávaný odborník žije v USA, dlouhodobě kritizuje politiku Kremlu a je na Putinově indexu. Dokonce se spekuluje, že po něm jdou zabijáci vyslaní FSB.

Krvavý diktátor, symbol vítězství i rebel proti Putinovi. Jak si v Rusku připomínají Stalina?

„Stalin musí pracovat pro Rusko, pomáhat nám ve vítězství. Sám by si to přál,“ nadšeně uzavírá Pjotr Akopov, komentátor ruské zpravodajské agentury RIA Novosti, svůj text věnovaný výročí smrti sovětského tyrana. Jeho nadšená výzva však mizí v tichu. Jak je diktátor, jenž zemřel před 70 lety, vnímán v současném Rusku a proč pro některé představuje opozici vůči dnešnímu Putinovu režimu?

Rudou barvou dneska září sedmička v mém kalendáři aneb Jak Češi slavili VŘSR

Pro dnešní pětačtyřicátníky a starší ročníky je to vzpomínka, kterou hned tak nejde vymazat z paměti. V éře Gustáva Husáku se všichni sedmiletí školáci setkali s básničkou k oslavám bolševické Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR) ze 7. listopadu 1917. Čítanka pro druhou třídu základních škol totiž obsahovala i text, který začínal verši: „Rudou barvou dneska září / sedmička v mém kalendáři.“ A většina dětí se ji musela povinně naučit nazpaměť.

Mirai „odpálkovali“ Babiše, bouřil se i Katapult. Jak politici zneužívají slavné písně

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Parafráze z filmové komedie Pelíšky vystihuje momentální situaci mezi politickými stranami a umělci asi nejlépe. Za poslední roky se totiž množí případy, kdy si volení zástupci lidu napříč politickým spektrem „vypůjčují“ do svých sloganů úryvky známých písní, aniž by o tom daným autorům a interpretům dali vůbec vědět nebo žádali o jejich souhlas. Takové případy následně často končí až u soudu.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Blokace Černého moře? Vystavujete svět riziku hladomoru, vzkázal Zelenskyj Rusům

Prezident Finska hovořil s Vladimirem Putinem. Když oznámil, že země hodlá vstoupit do NATO, šéf Kremlu ho varoval. Šéf ukrajinské rozvědky tvrdí, že je Putin těžce nemocný a odhadl konec války. Západ proti Rusku rozpoutal totální hybridní válku, prohlásil Lavrov. Zelenskyj podepsal zákon o zákazu proruských stran. Podle ukrajinského prezidenta také blokace přístupu k Černému moři může vést k hladomoru. V Azovstalu je v otřesných podmínkách 600 raněných, hlásí odtamtud policista.

Rusko už je v bankrotu, oznámila agentura. Přinese bídu, možná na desetiletí, říká ekonom

Podle světově významné ratingové agentury Standard & Poor’s již Rusko vkročilo do bankrotového stavu. Agentura v sobotu zveřejnila nové hodnocení bonity země. V posudku přitom konstatuje, že Rusko je nyní ve stadiu takzvané selektivní platební neschopnosti. „Ta nastává ve chvíli, kdy dlužník není schopen dostát části svých závazků vůči věřitelům, zatímco jinou část závazků plnit schopen je,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Bankrotový stav podle něj může trvat i desetiletí.

Posouváme se do plánované ekonomiky, řekl komentátor o Green Dealu a citoval Lenina

Boj s klimatickou změnou se dotýká i byznysu a firem, které začaly tuto otázku dokonce prosazovat. Zástupce šéfredaktora týdeníku HROT a komentátor Pavel Páral v tom však vidí kalkul. Firmy podle něj hledají příležitost, jak snížit rizika svých byznysů. „Posouváme se z tržní ekonomiky do plánované, ve které má rozhodující roli stát,“ zdůraznil jistoty v podobě jednotlivých vlád v pořadu 360°. V této souvislosti připomněl i známý citát Lenina.