
Sociální sítě vám mohou zkazit kariéru. Proč a jak se chovat v on-line životě?
86letý František Sekanina platí za byt 2+1 11 700 korun, i s energiemi. Zdroj: Ivan Motýl
86letý František Sekanina platí za byt 2+1 11 700 korun, i s energiemi. Zdroj: Ivan Motýl
86letý František Sekanina platí za byt 2+1 11 700 korun, i s energiemi. Zdroj: Ivan Motýl
76letá Jarmila Šimonová o sobě říká, že je nesmírně šetrná. Ač žije v bytě sama, nemá větší problém s nájmem a ještě finančně pomáhá synovi Zdroj: Ivan Motýl
86letý František Sekanina platí za byt 2+1 11 700 korun, i s energiemi. Zdroj: Ivan Motýl
78letý vdovec František Dvořák platí za byt 1+1 10 500 korun. Bez energií. Zdroj: Ivan Motýl
78letý vdovec František Dvořák platí za byt 1+1 10 500 korun. Bez energií. Zdroj: Ivan Motýl
76letá Jarmila Šimonová o sobě říká, že je nesmírně šetrná. Ač žije v bytě sama, nemá větší problém s nájmem a ještě finančně pomáhá synovi Zdroj: Ivan Motýl
76letá Jarmila Šimonová o sobě říká, že je nesmírně šetrná. Ač žije v bytě sama, nemá větší problém s nájmem a ještě finančně pomáhá synovi Zdroj: Ivan Motýl
Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“
Hlavní třídu v ostravské Porubě tvoří téměř dvoukilometrový bulvár postavený na konci padesátých let po vzoru nejvýstavnějších ulic v sovětském Leningradu či Stalingradu. Byty v Porubě byly přednostně přidělovány havířům, hutníkům a dalším dělníkům z těžkého průmyslu, z někdejších úderníků jsou dnes senioři. Jak zvládají současnou inflaci, zjišťoval na Hlavní třídě reportér CNN Prima NEWS.
Bývalou Leninovu třídu procházím s představou, že každý penzista, kterého oslovím, spustí sáhodlouhé litanie o bídě, do které ho uvrhla současná vláda. A také válka na Ukrajině. Těžko říct, zda je to pouhá náhoda, ale potkávám samé sebevědomé penzisty, kteří jsou přesvědčeni, že je inflace nezlomí. Byť to někdy souvisí i se zásadním rozhodnutím. „Zemřela mi manželka a sám bych už velký byt v Porubě neutáhl. Tak jsem se nedávno přestěhoval do menšího,“ vypráví 78letý vdovec František Dvořák.
Za kvartýr 1+1 teď platí 10 500 korun. Bez energií. „Pár tisíc měsíčně díky přestěhování ušetřím. Nestěžuji si, kopeček zmrzliny za 30 korun u stánku na náměstí si ovšem dovolit nemohu.“
Na jídlo, služby a další výdaje mu zbývá necelých 300 korun na den. „Celý život jsem dřel, nikdy by mě však nenapadlo užívat si tři dovolené v cizině za rok, jak to dělávají dnešní mladí,“ vypráví a zadívá se k někdejšímu Domu kultury pracujících OKD. „Ten jsem stavěl já, stejně jako nedaleké hornické učiliště,“ zasní se bývalý zaměstnanec socialistického stavebního podniku Výstavba ostravsko-karvinských dolů.
V horní části někdejší Leninovy třídy potkávám 86letého Františka Sekaninu. „S manželkou to zatím utáhneme, ale kdybych se měl uživit sám, tak možná skončím pod mostem,“ vypráví. Ani on si ale nestěžuje, spíš je to černý humor.
Společně s energiemi platí za byt 2+1 nemalých 11 700 korun. On pobírá penzi 16 tisíc korun, manželka 13 tisíc. „Čistý nájem pro realitku Heimstaden dělá 10 100 korun, to je podle mě zbytečně moc,“ počítá. „Bakala tady v Porubě obral tisíce rodin,“ připomíná kauzu Byty OKD. Zdeněk Bakala totiž při koupi těžařské společnosti OKD slíbil, že podnikové byty levně odprodá nájemcům, ve skutečnosti jen začal prudce navyšovat činži. Dnes hornické byty vlastní švédská realitka Heimstaden.
„Nějaké zázračné peníze jsem nevydělával ani za komunismu, v osmdesátých letech jsem dostával 2 200 korun měsíčně, za byt jsem platil 217 korun,“ vypráví bývalý stavař z Bytostavu. Třeba za kilogram šunkového salámu zaplatil v roce 1989 přesně 60 korun (ceny byly jednotné v celém Československu), takže dnes by stejný salám vzhledem ke třináctinásobně vyšší průměrné mzdě přišel na neuvěřitelných 780 korun za kilogram. Tolik nestojí, šunkový lze běžně koupit za 200 i méně korun.
Sekanina se narodil v roce 1936 a pamatuje bídnější časy, než jaké zažívá dnes. Vyrůstal v Drysicích na Vyškovsku, většinou na chlebu s trochou tvarohu, bramborách a hrnku s mlékem. Maso se jedlo při zabíjačce a o svátcích.
„Dneska chtějí lidi maso každý den, ale stačilo by jednou týdně,“ uvažuje. Paradoxně bydlí v domě, v jehož přízemí se usídlila restaurace Jack's Burger Bar. Ceny hamburgerů tady začínají na 229 korunách a ten nejdražší přijde na 599.
Doba se změnila, dvacáté století je historií a člověk dnešní éry žádá úplně jinou životní úroveň. Třeba maso i třikrát denně. Penzisté, kteří se dokážou přizpůsobit důchodům hluboko pod průměrným platem, nicméně zasluhují obdiv.
Jarmile Šimonové je 76 let a maso vůbec nejí. „Moje spotřeba je minimální, jsem šetrný člověk a vegetariánka. Za kosmetiku také nic neutratím, protože všechny krémy si vyrábím sama z bylinek, které nasbírám. S důchodem 18 tisíc korun vyjdu dobře, a to musím hodně přispívat invalidnímu synovi,“ svěřuje se. Její dospělý syn žije také v Porubě a za byt 1+1 platí nájem 5 500 korun, jeho invalidní důchod však jen lehce překračuje částku 8 tisíc.
„Lidi nakupují strašné zbytečnosti. Třeba různé předražené džusy a multivitaminové nápoje. Jsem přesvědčena, že při troše skromnosti dokáže každý ještě ušetřit,“ vypráví. Její manžel kdysi fáral na Dole Rudý říjen, později pracoval na hornickém učilišti.
„Nedávno zemřel, ale už jsme spolu stejně dlouho nebyli. Měli jsme jiné zájmy, já jsem život věnovala umění,“ vypráví bývalá jazzová flétnistka, která vystupovala například s Karlem Velebným.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí se nachází odhadem až 43 procent samostatně žijících seniorů v příjmové chudobě. Mnozí také proto, že se k nim nedostaly informace o pomoci z erárních zdrojů.
„Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i on-line bez nutnosti navštívit úřad práce,“ uvedl tento týden pro Český rozhlas ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU–ČSL). Důchody v průběhu roku 2022 v průměru vzrostou o 2 500 korun.
Už citovaný 78letý vdovec František Dvořák se v porubských parcích často dává do řeči s místní omladinou. A jen prý kroutí hlavou nad rozmařilostí, na kterou si prý tahle generace zvykla.
„Neumí hospodařit a čeká je hodně těžký život,“ říká. A stejně uvažuje i penzistka Anna, s níž František často sedává tady v parkové zóně u porubské Hlavní třídy. „Drahá jídla v restauracích, prodloužené víkendy v cizině, jsou prostě zvyklí všechno mít, ale budou se muset hodně uskromnit,“ předpovídá paní Anna.
O takové uskromnění ale výdělečně činné generace vůbec nestojí. Současnou krizi spojenou s invazí Ruska na Ukrajině si zatím jen málokdo připouští jako důvod ke změně životního stylu. Píše se rok 2022, ve středu Evropy je to pořád éra prosperity. „Takhle to nepůjde věčně,“ varuje důchodce František Dvořák.
Léto je tady a mnoho lidí se jistě chystá na dovolenou. Pokud míříte do ciziny letecky, připravte se na možné komplikace. Větší vytížení evropských letišť a nedostatek personálu může mít za následek nejen zpoždění letů, ale i několikadenní nedobrovolný odklad návratu domů.
Senátor za vládní hnutí STAN Zdeněk Hraba v Partii ostře kritizoval politiky, kteří byli zapojení do kauzy Dozimetr. Hraba prohlásil, že kdyby on sám byl v roli Stanislava Polčáka nebo exministra školství Petra Gazdíka (STAN), rezignoval by i na funkci zákonodárců a opustil Poslaneckou sněmovnu.
Jak se může všechno za jediný rok úplně změnit. Lídři demokratického světa se v Německu setkali na summitu G7. A řeší úkoly, které se ještě před dvanácti měsíci, tedy na poslední schůzce elitního mezinárodního klubu, zdály naprosto nepředstavitelné.
Sledujeme on-line
V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.
Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.
Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.
Francií otřásly dva případy úmrtí malých dětí. V Saint-Nazaire nechal otec svého ročního synka celý den v rozpáleném autě. V Lyonu vedle toho ošetřovatelka v jeslích otrávila jedenáctiměsíční holčičku, protože chtěla umlčet její pláč.
I v neděli budou teploty v Česku přesahovat tropickou hranici 30 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů se však nevyhneme ani bouřkám, na některých místech i silným.
Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.
Spojené státy zachvátila vlna protestů a násilí, kterou vyvolalo páteční rozhodnutí nejvyššího soudu zvrátit precedens, jenž ženám uděloval na federální úrovni právo na potrat. Lidé ale demonstrují nejen proti rozhodnutí soudu, ale také proti potratům, pro což nyní mají justiční oporu. Zvláště vypjatá je situace v Coloradu a Vermontu.
Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.
V kolumbijském městě El Espinal se v neděli zřítila část dřevěné tribuny v aréně určené pro býčí zápasy, zemřelo nejméně pět lidí a několik stovek dalších osob utrpělo zranění.
Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.
Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.
Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu Partie Terezie Tománkové rozpálil nad korupční kauzou, která tíží hnutí STAN. Podle něj ministr vnitra Vít Rakušan o kauze kolem Petra Hlubučka věděl. Okamura proto volá po okamžitém odchodu STAN z vlády. „Zostuzuje to celou Českou republiku,“ poznamenal s tím, že chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.
Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.
Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.
Tragická nehoda dvou aut uzavřela ve čtvrtek silnici z Jičína na Popovice. Sportovní vůz skončil rozlomený na tři části a jeho řidič srážku nepřežil. Podle známé zesnulého řidiče byl muž vyznavačem rychlé jízdy a delší dobu hazardoval se životem. Uvedla to pro redakci CNN Prima NEWS. Muž měl údajně několikrát také problémy s policií.
Tragicky skončila dovolená v egyptském Soma Bay. Podle informací CNN Prima NEWS tam v pátek zemřel český turista. Zprávu redakci potvrdila také mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.