Putin řídí mobilizaci osobně
Byrokratická selhání ruské částečné mobilizace mohou nasvědčovat tomu, že ruský prezident Vladimir Putin opět obchází vyšší velení ruské armády. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedli analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).
Institut ve své zprávě také píše, že ukrajinské síly téměř dokončily obklíčení ruského uskupení bránícího okupované město Lyman na východě Ukrajiny. Obrana Lymanu se může zhroutit v pátek večer nebo v sobotu. To vrhne stín na vyhlášení anexe čtyř ukrajinských regionů Ruskem, upozornil analytik Rob Lee z Foreign Policy Research Institute. Pád Lymanu by mohl vést k dalšímu průniku ukrajinských vojsk do hloubi Donbasu.
Nasazení mobilizovaných mužů v ohniscích bojů například na charkovské nebo chersonské frontě může podle ISW znamenat, že Putin spolupracuje přímo s veliteli v terénu, kteří pravděpodobně volají po posilách. Tím se porušuje standardní praxe, kdy nově povolaní do zbraně absolvují před vysláním na frontu výcvik.
Nedůvěra v ministerstvo
Na vysílání některých nově mobilizovaných na místa intenzivních bojů upozornilo ve čtvrtek velení ukrajinské armády. Z poloostrova Krym například podle generálního štábu ukrajinské armády odjelo do Chersonské oblasti 2000 mobilizovaných. Vojenští komisaři na Krymu přitom podle zprávy štábu dostali instrukce, aby prioritně povolali do zbraně příslušníky menšiny Krymských Tatarů. Další jednotky čerstvě mobilizovaných a nezkušených vojáků byly bez předchozí přípravy podle stejné zprávy vyslány do Doněcké oblasti.
ISW podotkl, že už dříve zaznamenal četné případy, kdy Putin při rozhodování o postupu ruské invaze obešel vyšší velení. Děje se tak patrně proto, že šéf Kremlu nedůvěřuje ruskému ministerstvu obrany. Odporující si vyjádření kremelských představitelů a ruského ministerstva o mobilizaci mohou být také dokladem, že Putin jako vrchní velitel ozbrojených sil vydal protichůdné rozkazy.
Putin nařídil částečnou mobilizaci minulý týden ve středu. Ministr obrany Sergej Šojgu při té příležitosti uvedl, že do zbraně má být povoláno asi 300 000 rezervistů s předchozí zkušeností z armády. V některých nezávislých ruských médiích se ale objevily zprávy, že se Moskva snaží zmobilizovat přes milion lidí. Byly popsány případy, kdy předvolání před odvodovou komisi dostávali lidé víceméně náhodně, například na protestech proti mobilizaci. Ve čtvrtek Putin kritizoval chyby, které se podle něj staly během mobilizace, a volal po jejich nápravě.
Vojáci nemají ani základy první pomoci
Britské ministerstvo obrany v pravidelné zprávě upozornilo na dopady zhoršujícího se zdravotnického zabezpečení ruských jednotek na morálku ruských vojáků a ochotu mnoha jednotek vést útočné operace.
Někteří nově zmobilizovaní záložníci prý dostali rozkaz sami si opatřit potřeby první pomoci. Znalosti základů první pomoci jsou přitom nejspíše špatné. Ruští vojáci, kteří dostali moderní tlakové obvazy, si je neupevňují za pomoci suchých zipů, ale pomocí stahovacích pásků, a to nejspíše proto, že obvazů je málo a mohou jim je ukrást. Toto upevnění ale ztěžuje či znemožňuje rychlé použití obvazu v situaci, kdy voják na bojišti silně krvácí. Nejistota ruských vojáků, zda se dočkají dostatečné zdravotnické pomoci, téměř určitě podle Londýna snižuje bojovou morálku a vede k neochotě mnoha jednotek útočit.
Ukrajinský generální štáb odhadl, že Rusko během uplynulých 24 hodin přišlo o osm dronů, dva letouny, vrtulník, 13 tanků a okolo pěti set vojáků. Od začátku války před 219 dny ruské ztráty podle ukrajinského velení dosáhly 59 080 zabitých vojáků, 2 338 tanků, 4 932 obrněných vozidel, 1 391 děl, 333 raketometů, 176 protileteckých zbraní, 264 letadel, 225 vrtulníků a 1 003 dronů.
Tvrzení znepřátelených stran o ztrátách způsobených protivníkovi nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.