
Problémy šéfa hasičů Vlčka
Část politiků i expertů kritizuje šéfa hasičů generála Vladimíra Vlčka za postup v Hustopečích nad Bečvou, kde letos kvůli nehodě vlaku převážejícího benzen vznikl požár nevídaného rozsahu s ohromnými důsledky pro životní prostředí. Téma se znovu rozvířilo v souvislosti s návrhem zákona, podle něhož by se služební poměr některých hasičů či policistů mohl prodloužit až do věku 70 let. To by se mohlo týkat právě i Vlčka, který by tak mohl zůstat ve funkci dalších pět let. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nařčení z účelovosti odmítá a Vlčka hájí.
Pátek 28. února letošního roku se zapsal do historie železnice a také požárů. V Hustopečích nad Bečvou vykolejil nákladní vlak převážející benzen. Ten se okamžitě vznítil a vzniklý požár způsobil škody nevídaného rozsahu. Tehdy přijel na místo i šéf hasičů generál Vladimír Vlček. „Zhodnotil jsem množství sil a prostředků na místě zásahu, seznámil jsem se s postupem zásahu. Pro převzetí řízení zásahu nebo změnu velitele zásahu jsem neshledal žádné důvody,“ řekl Vlček.
K TÉMATU: V půdě u Hustopečí jsou stovky tun benzenu, řekl Hladík. Oblast má uzavřít speciální stěna
Postup ale kritizoval například poslanec Pavel Růžička (ANO). „Je všeobecně známé, že benzen se nesmí hasit vodou, protože je lehčí než voda a tím pádem zůstává na povrchu a ohnisko požáru se může rychle rozšířit,“ uvedl Růžička.
„Byl nasazen byl například vrtulník, který hasil požár vodou z bambivaku. Tím se ale do požářiště dostal větší objem vody, který se po kontaminaci s benzenem dostal do půdy a způsobil ekologickou katastrofu,“ uvedla šéfredaktorka specializovaného webu Railtarget Alice Randáková. „Za mě je to bezprecedentní záležitost, která se ještě nikdy nestala,“ zdůraznil člen sněmovního výboru pro bezpečnost Karel Krejza (ODS).
Spor o velení
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ale tvrdí, že Vlček zásahu nevelel. „Generál Vlček byl skutečně zásahu přítomen. Jednalo se rozsahem i povahou o mimořádný požár. Nebyl ale velitelem tohoto zásahu,“ sdělil Rakušan. Podle Randákové na tom ale nezáleží. „Tím, že tam byl přítomen, tak přijal neformální velení,“ sdělila Randáková.
Generálu Vlčkovi má příští rok skončit funkční období. Dosáhne limitu 65 let. Jenže ve Sněmovně od podzimu leží návrh, který by mohl hranici odchodu do důchodu pro vybrané příslušníky bezpečnostních sborů prodloužit. „Ve výjimečných a odůvodněných případech a po souhlasu konkrétního příslušníka umožňuje prodloužit služební poměr až do věku 70 let,“ popsal Rakušan. „Vypadá to jako snaha o to, umožnit generálu Vlčkovi ještě jedno funkční období,“ míní Randáková.
Novinka se nelíbí některým opozičním poslancům. „Vnímáme nějaké rozpadání sboru. Odcházejí lidé, rozpadá se IT oddělení a jsou tu i nějaké kontroverzní zásahy, které chceme řešit na výboru pro bezpečnost,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Robert Králíček.
„Návrh vzešel od samotných bezpečnostních sborů, které chtějí využít potenciál nejzkušenějších lidí. Určitě se nedělá kvůli generálu Vlčkovi,“ podotkl Rakušan. „Můj osobní názor je, že ta doba 65 let je dostačující,“ uvedl Růžička.
Prodloužení služebního poměru odmítl i Vlček. „Jako jediný z představitelů všech sedmi bezpečnostních sborů jsem nebyl pro možné prodloužení služebního poměru na 70 let, mimo jiné i proto, že se mě to osobně dotýká a chtěl jsem vyloučit jakýkoli dojem střetu zájmů,“ uvedl Vlček. Novela je ve Sněmovně v prvním čtení.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Senioři v Ostravě přišli o střechu nad hlavou, dílo zkázy dokonal prudký liják