reklama

Vlámsko zpřísňuje chovy králíků, budou žít v parcích plných nor a tunelů

Chovné samice nyní budou mít ve Vlámsku více místa i zábavy.
Foto: Pixabay

Do konce roku 2024 musejí všechny králičí farmy v belgickém Vlámsku splňovat nová pravidla pro chovné králíky. Dnes to oznámil vlámský ministr pro welfare zvířat. Diskusí o nových životních podmínkách se kromě ochránců zvířat účastnili i samotní farmáři.

reklama

„V Evropě se ujímáme vedení,“ prohlásil ministr Ben Weyts. „Nikde jinde nejsou chovní králíci chráněni tolik jako ve Vlámsku.“ Do konce roku 2024 musí všechny králičí farmy přesunout své chovné jedince do „obohacených parků“. Ty budou prostornější a budou muset povinně obsahovat tunely, nory a materiál na okusování. Parky by měly být až dvakrát větší než současné ubikace králíků. Dnes mají chovné samice k dispozici v průměru okolo tří tisíc centimetrů čtverečních. Podle nového nařízení bude minimální prostor začínat na šesti tisících centimetrech čtverečních.

Ve Vlámsku je v provozu stále 15 velkých králičích farem, ve kterých je drženo zhruba 500 tisíc králíků chovaných na maso. Jateční králíci jsou již dnes drženi v těchto obohacených parcích. Od chovných králíků, tedy svých rodičů, jsou ale drženi odděleně a jsou zabiti ve věku 12 týdnů. Chovní králíci jsou zabíjeni ve dvou letech, kdy za sebou mají i jedenáct vrhů králíků určených na jatka.

„Ve spolupráci se všemi našimi partnery směřujeme k moderním standardům welfaru zvířat,“ prohlásil Weyts. „Naše zákony znovu posouvají laťku ještě výš.“ Do procesu tvorby nových pravidel chovu se kromě ministerstva pro welfare zvířat zapojila i Asociace farmářů, Institut pro zemědělství, rybolov a potravinářství a ochránci zvířat z organizace GAIA. Ti nové podmínky vítají, i když uznávají, že by mohly být platné již dříve. „Budeme dál bojovat za životní podmínky králíků. I když by bylo ještě lepší, kdyby lidé králíky nejedli. Vzhledem k hospodářskému kontextu změny ve prospěch welfaru zvířat vždy vyžadují mnoho času. Každopádně jsme na správné stopě,“ prohlásila po schválení nových podmínek chovu Ann De Greefová, ředitelka organizace GAIA.

K tématu

Tagy: králík ochrana zvířat farmy welfare vlámsko belgie
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama