reklama

Vlámsko zpřísňuje chovy králíků, budou žít v parcích plných nor a tunelů

Chovné samice nyní budou mít ve Vlámsku více místa i zábavy.
Zdroj: Pixabay

Do konce roku 2024 musejí všechny králičí farmy v belgickém Vlámsku splňovat nová pravidla pro chovné králíky. Dnes to oznámil vlámský ministr pro welfare zvířat. Diskusí o nových životních podmínkách se kromě ochránců zvířat účastnili i samotní farmáři.

reklama

„V Evropě se ujímáme vedení,“ prohlásil ministr Ben Weyts. „Nikde jinde nejsou chovní králíci chráněni tolik jako ve Vlámsku.“ Do konce roku 2024 musí všechny králičí farmy přesunout své chovné jedince do „obohacených parků“. Ty budou prostornější a budou muset povinně obsahovat tunely, nory a materiál na okusování. Parky by měly být až dvakrát větší než současné ubikace králíků. Dnes mají chovné samice k dispozici v průměru okolo tří tisíc centimetrů čtverečních. Podle nového nařízení bude minimální prostor začínat na šesti tisících centimetrech čtverečních.

Ve Vlámsku se nachází 15 farem s pěti sty tisíci králíků.
Ve Vlámsku se nachází 15 farem s pěti sty tisíci králíků.
Zdroj: Pixabay

Ve Vlámsku je v provozu stále 15 velkých králičích farem, ve kterých je drženo zhruba 500 tisíc králíků chovaných na maso. Jateční králíci jsou již dnes drženi v těchto obohacených parcích. Od chovných králíků, tedy svých rodičů, jsou ale drženi odděleně a jsou zabiti ve věku 12 týdnů. Chovní králíci jsou zabíjeni ve dvou letech, kdy za sebou mají i jedenáct vrhů králíků určených na jatka.

Ve welfaru králíků chovaných na farmách se Vlámsko nachází na prvních příčkách. Zdroj: Campbell Farm
Ve welfaru králíků chovaných na farmách se Vlámsko nachází na prvních příčkách. Zdroj: Campbell Farm

„Ve spolupráci se všemi našimi partnery směřujeme k moderním standardům welfaru zvířat,“ prohlásil Weyts. „Naše zákony znovu posouvají laťku ještě výš.“ Do procesu tvorby nových pravidel chovu se kromě ministerstva pro welfare zvířat zapojila i Asociace farmářů, Institut pro zemědělství, rybolov a potravinářství a ochránci zvířat z organizace GAIA. Ti nové podmínky vítají, i když uznávají, že by mohly být platné již dříve. „Budeme dál bojovat za životní podmínky králíků. I když by bylo ještě lepší, kdyby lidé králíky nejedli. Vzhledem k hospodářskému kontextu změny ve prospěch welfaru zvířat vždy vyžadují mnoho času. Každopádně jsme na správné stopě,“ prohlásila po schválení nových podmínek chovu Ann De Greefová, ředitelka organizace GAIA.

K tématu

Tagy: králík ochrana zvířat farmy welfare vlámsko belgie
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama