Vlámsko zpřísňuje chovy králíků, budou žít v parcích plných nor a tunelů

Do konce roku 2024 musejí všechny králičí farmy v belgickém Vlámsku splňovat nová pravidla pro chovné králíky. Dnes to oznámil vlámský ministr pro welfare zvířat. Diskusí o nových životních podmínkách se kromě ochránců zvířat účastnili i samotní farmáři.

„V Evropě se ujímáme vedení,“ prohlásil ministr Ben Weyts. „Nikde jinde nejsou chovní králíci chráněni tolik jako ve Vlámsku.“ Do konce roku 2024 musí všechny králičí farmy přesunout své chovné jedince do „obohacených parků“. Ty budou prostornější a budou muset povinně obsahovat tunely, nory a materiál na okusování. Parky by měly být až dvakrát větší než současné ubikace králíků. Dnes mají chovné samice k dispozici v průměru okolo tří tisíc centimetrů čtverečních. Podle nového nařízení bude minimální prostor začínat na šesti tisících centimetrech čtverečních.

Ve Vlámsku je v provozu stále 15 velkých králičích farem, ve kterých je drženo zhruba 500 tisíc králíků chovaných na maso. Jateční králíci jsou již dnes drženi v těchto obohacených parcích. Od chovných králíků, tedy svých rodičů, jsou ale drženi odděleně a jsou zabiti ve věku 12 týdnů. Chovní králíci jsou zabíjeni ve dvou letech, kdy za sebou mají i jedenáct vrhů králíků určených na jatka.

„Ve spolupráci se všemi našimi partnery směřujeme k moderním standardům welfaru zvířat,“ prohlásil Weyts. „Naše zákony znovu posouvají laťku ještě výš.“ Do procesu tvorby nových pravidel chovu se kromě ministerstva pro welfare zvířat zapojila i Asociace farmářů, Institut pro zemědělství, rybolov a potravinářství a ochránci zvířat z organizace GAIA. Ti nové podmínky vítají, i když uznávají, že by mohly být platné již dříve. „Budeme dál bojovat za životní podmínky králíků. I když by bylo ještě lepší, kdyby lidé králíky nejedli. Vzhledem k hospodářskému kontextu změny ve prospěch welfaru zvířat vždy vyžadují mnoho času. Každopádně jsme na správné stopě,“ prohlásila po schválení nových podmínek chovu Ann De Greefová, ředitelka organizace GAIA.

Tagy: