reklama

Vlci se konečně vracejí. Někteří myslivci je ale chtějí střílet

Když byli v roce 1995 do Národního parku v Yellowstonu po sedmdesáti letech navráceni vlci, celá krajina se přetvořila. Vlci začali lovit přemnožené jeleny, kteří svým okusováním ničili stromy. Jeleni se začali zdržovat jen na „bezpečných“ místech a společně se stromy a další vegetací se nevrátili jen ptáci, ale obnovila se i populace dalších ekologických „inženýrů“, bobrů, díky nimž se do oblasti vrátili i obojživelníci a plazi. Vrátili se i další velcí dravci a šelmy. Co víc, díky zpevnění půdy kořeny stromů nedocházelo k erozím, tak jako dřív, a řeky se navrátily do svých původních koryt. Zdejší ekosystém se v rámci možností obnovil.

reklama

Když byli v roce 1995 do Národního parku v Yellowstonu po sedmdesáti letech navráceni vlci, celá krajina se přetvořila. Vlci začali lovit přemnožené jeleny, kteří svým okusováním ničili stromy. Jeleni se začali zdržovat jen na „bezpečných“ místech a společně se stromy a další vegetací se nevrátili jen ptáci, ale obnovila se i populace dalších ekologických „inženýrů“, bobrů, díky nimž se do oblasti vrátili i obojživelníci a plazi. Vrátili se i další velcí dravci a šelmy. Co víc, díky zpevnění půdy kořeny stromů nedocházelo k erozím, tak jako dřív, a řeky se navrátily do svých původních koryt. Zdejší ekosystém se v rámci možností obnovil.

Dnes se vlci vracejí i do našich končin. Tak velký úspěch přírody by v nás měl vyvolávat radost a hrdost, že v chmurných dnech klimatické krize se alespoň něco k dobrému obrací. Jenže myslivecká komise Agrární komory, mezi jejímiž členy jsou nejen myslivci, ale také zemědělci i odborníci ze zemědělských univerzit, teď volá do zbraně a požaduje, aby byl vlk zbaven nálepky přísně chráněného zvířete. Argumentuje tím, že škody způsobené vlky rostou a stát příliš otálí s vyplácením náhrad. Vlků se přitom na našem území nachází asi jen sedmdesát a „škody“, které působí, jsou oproti jiným druhům zvířat zanedbatelné.

Po kontrole počtu vlků volají i umírněnější jedinci z řad myslivců. Někteří z nich se dokonce domnívají, že třeba na Broumovsku vlci byli uměle vysazeni, a proto nejsou plašší. „Vlci tam chodí přes den po vesnici, což asi není úplně v pořádku,“ poukazuje například myslivec Lubomír Hajný. Hypotézy o tom, že na Broumovsku se jedná o vlky, kteří byli do přírody uměle vysazeni, podporuje i skutečnost, že vlčice z přilehlých Krkonoš, která se dostala až do hotelové restaurace a byla utracena, byla podle výsledků pitvy očkovaná proti vzteklině. „Proč by se vlk štval za srnkou, když může vlézt do ohrady. Oproti tomu v Beskydech jsou vlci divocí, bojí se člověka a plní funkci zdravotní policie, a to je v pořádku. Každý rozumný myslivec tu bude vlka chtít – ale vlka divokého a v rozumném počtu a s managementem,“ dodává.

Ochránci zvířat a někteří odborníci zabývající se návratem šelem do České republiky však myslivce obviňují z alibismu. „Nepřestává mě fascinovat nebetyčná drzost myslivců, kteří v situaci, kdy jimi obhospodařované druhy zvěře každoročně způsobují škody na zemědělských a lesních pozemcích v řádu miliard korun, požadují legalizaci lovu vlků. Navíc se k tomu neštítí používat i již několikrát vyvrácené lži,“ tvrdí ekolog Jiří Beneš, který se návratem vlků zabývá. Podle něj by myslivci měli namísto rozšiřování portfolia trofejí veškerou svou pozornost raději směřovat do snahy o snížení škody způsobovaných spárkatou zvěří, která ničí většinu mladých listnáčů a jedlí, a znemožňuje tak obnovu lesa. „Kdo zaplatí tyhle škody? Myslivecká sdružení? Nikoliv. Myslivecká lobby totiž zařídila takové podmínky pro vyplácení náhrad za škody způsobené zvěří, že jsou prakticky nevymahatelné,“ říká.

Vyvrací však i tvrzení o „nedivokosti“ vlků. „Genetické analýzy provedené na univerzitě ve Varšavě potvrdily původ broumovských vlků v západním Polsku. To jsou fakta, která myslivci cíleně přehlížejí. Místo toho cíleně vytvářejí konspirační teorie o systematickém nelegálním vypouštění vlků. Velmi se těším na fotodokumentaci vlků, kteří se přes den procházejí po vesnici. Dnes přeci všichni máme v kapse mobil s výborným fotoaparátem,“ kroutí hlavou. Na druhou stranu však přiznává, že vlčice z Krkonoš, která musela být utracena, byla zřejmě z příírody odebrána a pak zpátky do přírody utekla, nebo byla vypuštěna. K podobnému případu došlo už v roce 2018 na polských hranicích.

Hajný však vysvětluje, že nejde o to, aby byla spuštěna lovecká sezóna na vlky. „Když se po vlku vystřelí – legálně – tak si to v té smečce dají na vědomí a ten vlk se stane skutečným divokým zvířetem. Tady nejde o to vystřílet vlky, to vůbec ne, ale musí být možnost legálně zakročit, když bude vlk napadat lidi a domácí či hospodářská zvířata.“

Ochránci zvířat ale varují před tím, že aktuální studie ukazují, že po odstřelu vlků může naopak stoupnout počet útoků na hospodářská zvířata, protože dojde k narušení vnitřní hierarchie a rozpadu smečky. Navíc - na základě výjimky již stávajícího zákona je možné nestandardně se chovající zvíře odstřelit.

Tagy:
Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti
Volby 2021

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Živě
ON-LINE 14. den OH: Lezec Ondra na medaili nedosáhl, desetibojaři ve druhé desítce

Česká výprava v Tokiu je o další medaili bohatší. Pro bronz si dojeli deblkajakáři Josef Dostál a Radek Šlouf. Lezec Adam Ondra po dramatickém souboji v poslední disciplíně skončil šestý. Závod už mají za sebou také desetibojaři. Adam Sebastian Helcelet byl 16., Jiří Sýkora jen o příčku níže. Golfistka Klára Spilková absolvovala druhé ze čtyř kol turnaje a je aktuálně na 24. místě. Závod začal ve čtvrtek také pro moderní pětibojaře.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Do Japonska už nikdy, říkal Dostál v naštvání. Pak si s Tokiem vyřídil účty bronzem

Po úterním závodě byl rozmrzelý, ale hlavně kompletně vyčerpaný. Z kajaku museli mohutné tělo Josefa Dostála vytahovat pořadatelé, sám závodník by se únavou nedokázal vydrápat na břeh. Říkal si, že už do Japonska snad ani nikdy nechce. „Teď si to možná rozmyslím. Závod mi opravdu zlepšil náladu, spravil chuť,“ říkal už spokojený Dostál poté, co si s Radkem Šloufem v deblu na tokijském kanálu dojeli pro olympijský bronz.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

Šebrleho rekord padl. Famózní Kanaďan přidal ke zlatu i pokoření bájné hranice

Famózní výkon předvedl v desetiboji na olympijských hrách v Tokiu Kanaďan Damian Warner. Jako první v historii překonal na největší sportovní akci hranici devíti tisíc bodů, konkrétně jich zaznamenal 9 018. O 125 bodů tak vylepšil olympijský rekord Romana Šebrleho z Atén v roce 2004 a Američana Ashtona Eatona z Ria de Janeira, který na hranici dosáhl před pěti lety. Češi skončili v Tokiu ve druhé desítce.

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama

Domácí zpravodajství

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama