reklama

Vlhová si jde vyzvednout křišťálový glóbus. Může kralovat lyžování opakovaně?

Petře Vlhové by v zisku celkového prvenství ve Světovém poháru zabránila už pouze absolutní katastrofa.
Zdroj: Profimedia

Slovensko může pomalu slavit – vše nasvědčuje tomu, že bude mít vůbec poprvé celkovou vítězku Světového poháru v alpském lyžování. Šance na to, že Lara Gutová-Behramiová sesadí z čela celkového pořadí Petru Vlhovou, jsou už pouze teoretické. Ve švýcarském Lenzerheide rodačka z Liptovského Mikuláše jen splní povinnost. „Může získat glóbus opakovaně,“ říká pro CNN Prima NEWS expertka Lucie Hrstková-Pešánová.

reklama

Velký křišťálový glóbus už Petra Vlhová prakticky drží v rukách, na druhou Gutovou-Behramiovou má před slalomem a obřím slalomem ve švýcarském Lenzerheide náskok 96 bodů. Sezona tímto víkendem skončí. „Muselo by se stát, že by Lara Gutová-Berhamiová vyhrála obří slalom a Petra ani jeden ze dvou posledních závodů nedojela. A pravděpodobnost tohoto scénáře je naprosto minimální, Péťa to má v kapse,“ představuje rozhodnutou situaci Lucie Hrstková-Pešánová.

Vlhové teď stačí ze dvou závodů získat pět bodů z celkových 200 možných. Pak se může stát úplně cokoliv, ale v cestě na trůn už jí nic nezabrání. Vše může zhatit jen katastrofický průběh – dva pády.

K tématu

Dlužno podotknout, že Gutová-Behramiová pojede pouze „obřák“, klasický slalom vynechá. Je totiž specialistkou na rychlostní disciplíny a obří slalom vyhrála naposledy v roce 2016. Šance 29leté Švýcarky na zisk druhého velkého křišťálového glóbu (první má ze sezony 2016/2017, pozn. red.) měly být před závěrečnou zastávkou Světového poháru daleko větší. Jenže areál v Lenzerheide atakovalo nepříznivé počasí. Výsledek? Sjezd a superobří slalom se z bezpečnostních důvodů nekonaly. Tedy disciplíny, díky kterým se měla Gutová-Behramiová na Slovenku dotáhnout, či ji dokonce předehnat.

„Trochu mě to mrzí,“ uvádí Hrstková-Pešánová. „Přijdeme o poslední boj. Pro Vlhovou je to velká pomoc. Lara měla ještě velké šance dostat se před ni. Tady je vidět, jak se Petře vyplácí, že jezdí vše, byť v rychlostních disciplínách ne tak kvalitně. Každopádně Gutová-Behramiová nestartuje ve slalomech. Mohlo to být napínavé, ale já osobně fandím Petře, takže zase tolik mi to nevadí,“ říká s úsměvem k tomu, že Vlhová zřejmě vylepší druhé místo v klasifikaci z roku 2019.

Cenou útěchy pro švýcarskou lyžařskou hvězdu může být aspoň fakt, že si s předstihem – už na konci února – zajistila malý glóbus za milovaný super-G. A mrzí ji, že je této disciplíny oproti jiným málo. „Super-G je těžká disciplína. Bohužel se v ní jede příliš málo závodů v porovnání s jinými disciplínami,“ konstatovala už v únoru pro deník Blick. Tou dobou vypadal počet ženských závodů pro tento ročník takto: devět slalomů, osm sjezdů, osm obřích slalomů a „jen“ sedm super-G. A jak bylo napsáno, „nečas“ v Lenzerheide ochudil program ještě o jeden sjezd i jeden superobří slalom.

K tématu

I proto může pomalu Vlhová protřepat láhev šampusu. Byť Hrstková-Pešánová zmiňuje, že nikdy se nesmí nic zakřiknout. „Ani ona si určitě neříká, že je to jasné, s oslavami čeká. Ale samozřejmě věří tomu, že to dopadne dobře. Momentálně je silná, měla jakýsi propad, ale teď se dala opět do kupy. Dost ji nakopl nedávný díl Světového poháru v domácí Jasné.“

V Lenzerheide 25letá Vlhová určitě v sobotním slalomu nepojede pouze na jistotu. „Stále totiž může získat ještě malý křišťálový globus za vítězství v disciplíně. A v tomto případě je rozdíl mezi ní a druhou Rakušankou Katharinou Liensbergerovou pouhých 22 bodů. Ta má také formu. Proto musí jet Petra naplno, musí vyhrát. Za mě je to pro ni opravdu důležité,“ podotýká Hrstková-Pešánová, účastnice třech olympijských her. Točivou disciplínu ovládla slovenská sjezdařka už i loni, stejně tak paralelní slalom.

Mohla by pak Vlhová – samozřejmě v případě, že všechno o víkendu ve Švýcarsku klapne – napodobit v dalších letech třeba Američanku Mikaelu Shiffrinovou, jež ovládla celý seriál třikrát po sobě?

„Každá sezona je jiná. Těžko něco predikovat, zvlášť když nevíte, jak se bude vyvíjet zima – jestli se nějaké závody nebudou rušit a tak dále. Rychlostní disciplíny na počasí doplácejí. Nicméně Petra je kvalitní závodnice a v rychlostních disciplínách se může ještě posouvat. Dá si na nich záležet v tréninku, vidí potenciál pro zlepšení. Pak může získat glóbus opakovaně. Ale formu mohou chytit třeba úplně jiné závodnice,“ říká Hrstková-Pešánová.

Fotografie z ceremoniálu v re. Petra Vlhová zde vyhrála čtvrtý slalom v sezoně, na pódiu ji doplnily druhá Katharina Liensbergerová a třetí Mikaela Shiffrinová.
Fotografie z ceremoniálu v re. Petra Vlhová zde vyhrála čtvrtý slalom v sezoně, na pódiu ji doplnily druhá Katharina Liensbergerová a třetí Mikaela Shiffrinová.
Zdroj: Profimedia

Když byla řeč o Shiffrinové, tak ta by pravděpodobně s Vlhovou a Gutovou-Behramiovou bojovala o celkové prvenství. Jenže po loňském úmrtí otce se rozhodla vydat cestou volnějšího programu. Třeba super-G v této sezoně jela až na světovém šampionátu v Cortině d´Ampezzo. A hned brala bronz. Momentálně jí patří čtvrté místo, na Vlhovou ztrácí 437 bodů.

Slovenka, která na letošním mistrovství světa v Itálii získala dvě stříbra, je optikou Hrstkové-Pešánové rok od roku lepší. „Je jistější, sbírá zkušenosti z rychlostních disciplín. Sjezdy se každý rok jezdí na úplně identických tratích, takže sjezdovky zná daleko lépe. Ve slalomu a obřáku je opravdu výborná, techniku má skvělou. Samozřejmě, občas se objeví nějaké chybičky, nicméně to je normální – nikdo není stroj. A k úspěchům ve všech typech závodů ji předurčuje postava, je vysoká a těžká,“ uzavírá k lyžařce, která měří 180 centimetrů.

K tématu

Tagy: alpské lyžování sport Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Lara Gutová-Behramiová Lucie Hrstková-Pešánová Světový pohár v alpském lyžování velký křišťálový globus
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Šéf bramborářů: Prodáváme výrazně pod cenou, řada z nás na kompenzace nedosáhne
Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč
USA vyhostí deset ruských diplomatů, oznámil Biden. Moskva slibuje tvrdou odplatu
Hamáčkovy kroky mě děsí. Stranu nesjednotíte popravou oponentů, říká šéf pražské ČSSD
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Zeman poprvé na vozíku. Jednal se slovenským premiérem i kandidátem na šéfa diplomacie
Další články
reklama
reklama