Ingemar Stenmark. Už jen to jméno mluví samo za sebe. Legendární švédský lyžař, nejúspěšnější slalomář všech dob. Neohrožený rekordman v počtu vítězství v závodech Světového poháru. Má jich 86, druhý v pořadí Rakušan Marcel Hirscher 67. Ingemar Stenmark se právě dnes 18. března dožívá 65 let.
„Ale oslavovat nebudu. Jednak není co oslavovat a pak ani není vhodná doba ke slavení,“ říká legendární lyžař ze sedmdesátých a osmdesátých let 20. století v rozhovoru pro švédský deník Västerbottens-Kurieren.
Brutal gut und Klasse, říká v rozhovoru o Ester Ledecké její trenér Franz Gamper
Franz Gamper, věhlasný lyžařský trenér ze severoitalského Ultenu, se po boku české vítězky Super-G a paralelního slalomu na snowboardu Ester Ledecké na olympijských hrách 2018 v Koreji objevil sice nečekaně, ale ne náhodně. Stojí za tím jeho přátelství s Robertem Trenkwalderem, bývalým závodníkem a dlouholetým šéfem speciálních projektů Red Bullu, sponzora Ledecké.
Raději zůstane v klidu, případně si zajde zaběhat, nebo se aspoň projít. Ostatně trénuje každý den. Záleží na ročním období, ale nejčastěji volí buď kolo, nebo právě běh. Dávky nepřehání, ale udržuje se v kondici, což je vidět i na jeho postavě. „Cítím se lépe,“ popisuje a dodává že trénuje jinak než dřív: „Prostě tak, aby se nemusel trápit, jako tomu někdy bývalo dřív. Anebo tak, abych se nepozvracel.“
I to k vrcholovému sportu patří, sám to moc dobře ví. Jinak by totiž nedosáhl takových úspěchů. Kromě rekordního počtu výher ve Světových pohárech vlastní také dvě zlaté olympijské medaile. V americkém Lake Placid zvítězil v roce 1980 jak ve slalomu, tak i obřím slalomu. To před ním dokázali jen dva podobní velikáni. V roce 1956 v Cortině d’Ampezzo Rakušan Toni Sailer, o 12 let později ve francouzském Grenoble domácí Jean-Claude Killy. A po něm v kanadském Calgary 1988 italský divoch Alberto Tomba. Od té doby nikdo.
Na to, že dosáhl důchodového věku, „pyšný“ není a ani se pro něj nic nemění. „Ne, ne. Nadále budu dělat to, co doteď. Tedy pracovat, hýbat se a věnovat svým věcem,“ vypráví Stenmark a na otázku, zda si užívá klidnějšího života, s mírným rozezlením odpovídá: „Ale kdepak. Na stárnutí nevidím vůbec žádnou výhodu. Někteří sice říkají, že je přece hezké stárnout, že je člověk klidnější, ale já si to nemyslím a užitek v tom také nemám. Naopak, protože se přidají nemoci. Před dvaceti roky to bylo mnohem lepší.“
Ingemar Stenmark při zlaté jízdě na ZOH 1980 v Lake Placid Zdroj: Getty Images
I v tomto případě ví, o čem mluví. Stenmarka trápí problémy s plotýnkami, ale na operaci s nimi nešel. Té se však nevyhnul před šesti roky kvůli srdeční arytmii. „Už nebylo zbytí. Srdce mi tlouklo nepravidelně, proto se s tím muselo něco udělat,“ doplňuje ke svému zdravotnímu stavu. Víc už o něm mluvit nechce.
Tím zůstává věrný tomu, co ho provázelo celou kariéru. Řídil se totiž heslem mluvit stříbro, mlčeti zlato. Svými lapidárními a věcnými, nezřídka i jednoslovnými odpověďmi zlobil sportovní novináře.
Jan Ingemar Stenmark, jak zní jeho celé jméno, se narodil 18. března 1956 v městečku Joesjö u jezera Övre Jovattnet téměř na norských hranicích, 730 kilometrů severozápadně od švédského hlavního města Stockholmu. V pěti letech ho rodiče poprvé postavili na sjezdové lyže a poté, co se přestěhovali do nedalekého Tärnaby vstoupil do tamního lyžařského klubu. Závodit začal o tři roky později a hned vítězně.
Ester obdivuji a budu jí držet palce, říká bývalá lyžařská šampionka Höflová-Rieschová
Dosáhla všeho, co mohla. A chtěla. Proto již ve 29 letech ukončila sportovní kariéru. Německá lyžařka Maria Höflová-Rieschová vyhrála na olympijských hrách, mistrovství světa i v celkovém hodnocení Světového poháru. Teď se posadí před obrazovku a bude fandit Češce Ester Ledecké.
Do Světového poháru naskočil jako sedmnáctiletý 8. prosince 1973 a v obřím slalomu ve Val d’Isere obsadil 46. místo. O rok a devět dnů později si v italské Madonně di Campiglio připsal první z 86 vítězství v závodech Světového poháru. A to ve slalomu, v tom obřím triumfoval prvně o necelé dva měsíce později v japonské Naebě.
Třikrát vyhrál celkové hodnocení Světového poháru, a to aniž by se věnoval sjezdu, soustředil se jen na slalom a obří slalom. Také proto, že 15. září 1979 měl při sjezdovém tréninku v rakouském Schnalstalu těžký pád. Na legendární sjezdovku Streif v Kitzbühelu, jakousi Mekku sjezdového lyžování, si troufl jedinkrát v životě, když 17. ledna 1981 chtěl bodovat v kombinaci. Sjezd absolvoval o 10,72 sekundy pomaleji než vítězný Steve Podborski a obsadil 34. místo.
Charakter, férovost, charisma a džentlmenství. To Stenmarka vždy zdobilo a potvrzuje to i jeho věrnost značce lyží, na kterých závodil. Za celou šestnáctiletou kariéru ve Světovém poháru ji nevyměnil. Když sedmnáctiletý „pan nikdo“ vstupoval do Světového poháru, nedostával jako jeden z mála vybavení od některé z renomovaných firem. Proto, že si jejich zástupci spojovali Švédsko převážně s klasickým lyžováním a švédský slalomář pro ně nebyl ničím zajímavý. Až v tehdy ještě relativně neznámém výrobci jménem Elan z bývalé Jugoslávie našel Stenmark oporu a také dodavatele lyží.
Ingemar Stenmark a Lindsey Vonnová mají nejvíce vítězství ve Světovém poháru. Zdroj: AP
Jako poděkování zůstal Stenmark Elanu věrný a neopustil ho ani přes nabídky milionů korun od prestižních značek, když už byl opravdovou hvězdou. Přestože nešel po penězích a v jeho období nedosahovaly odměny takových částek jako v současnosti, přestěhoval své sídlo v polovině 80. let do Monaka, kde žil až do roku 2006. Samozřejmě kvůli daním, protože v té době patřil švédský daňový systém k nejsocialističtějším na světě. Podobnou cestu zvolil také další hvězdný sportovec ze Švédska, tenista a pětinásobný vítěz Wimbledonu Björn Borg.
Právě oni dva změnili Švédsko 70. a 80. let minulého století a podělili se o dva nejprestižnější tituly. Stenmark se stal podle průzkumu agentury SIFO provedeném v roce 1999 „nejvýznamnějším švédským sportovcem století“, Borgovi udělila Švédská sportovní akademie ocenění „nejlepší sportovec Švédska všech dob“. Druhý skončil samozřejmě Stenmark.
Smutné loučení krále středního oblouku. Američan Ted Ligety ukončil kariéru
Měl to být jeho poslední velký závod. Američan Ted Ligety však musel jen pár dní před svým startem v obřím slalomu na mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo říci: „Nejde to.“ Zradila ho záda. „Je čas dát se do pořádku, abych se mohl věnovat svým dětem. Děkuji všem za podporu,“ napsal Ligety na sociální sítě.
Při jeho závodech na přelomu 70. a 80. let bývalo běžné, že se dělaly přestávky na pracovištích, do škol se kupovaly televizory, ve městech se lidé shromažďovali před obchody s elektronikou. A všichni, stejně jako poslanci v parlamentu, sledovali Stenmarkovo počínání mezi brankami.
Vždy byl respektovanou osobností, když vyšlo najevo, že během tréninku chodí po laně nebo jezdí na jednokolce, ostatní závodníci to v rychlosti zařadili do svých přípravných období. Švéd však po kariéře přiznal, že to pro něj byla zábava a rozptýlení.
V roce 2004 přežil jako jeden ze Švédů vlnu tsunami, která zasáhla především pobřeží Thajska a Srí Lanky při zemětřesení v Indickém oceánu. Život si zachránil tím, že vyšplhal velmi vysoko.
Jeho celosvětovou popularitu dokazuje skutečnost, že se na poštovní známku dostal i v tak nelyžařské a vzdálené jihoamerické zemi, jakou je Paraguay.
V současnosti žije na ostrově Vaxholm nedaleko Stockholmu se svou druhou (finskou) manželkou Tarjou, se kterou se oženil v roce 2016 a s mladší ze dvou dcer Izou. Nadále spolupracuje s firmou Elan a je partnerem švédské značky Spektrum na výrobu lyžařských a slunečních brýlí.