reklama

Lyžařská legenda Stenmark: Na stárnutí nevidím nic pěkného, 65. narozeniny slavit nebudu

Ingemar Stenmark. Už jen to jméno mluví samo za sebe. Legendární švédský lyžař, nejúspěšnější slalomář všech dob. Neohrožený rekordman v počtu vítězství v závodech Světového poháru. Má jich 86, druhý v pořadí Rakušan Marcel Hirscher 67. Ingemar Stenmark se právě dnes 18. března dožívá 65 let.

reklama

„Ale oslavovat nebudu. Jednak není co oslavovat a pak ani není vhodná doba ke slavení,“ říká legendární lyžař ze sedmdesátých a osmdesátých let 20. století v rozhovoru pro švédský deník Västerbottens-Kurieren.

Raději zůstane v klidu, případně si zajde zaběhat, nebo se aspoň projít. Ostatně trénuje každý den. Záleží na ročním období, ale nejčastěji volí buď kolo, nebo právě běh. Dávky nepřehání, ale udržuje se v kondici, což je vidět i na jeho postavě. „Cítím se lépe,“ popisuje a dodává že trénuje jinak než dřív: „Prostě tak, aby se nemusel trápit, jako tomu někdy bývalo dřív. Anebo tak, abych se nepozvracel.“

I to k vrcholovému sportu patří, sám to moc dobře ví. Jinak by totiž nedosáhl takových úspěchů. Kromě rekordního počtu výher ve Světových pohárech vlastní také dvě zlaté olympijské medaile. V americkém Lake Placid zvítězil v roce 1980 jak ve slalomu, tak i obřím slalomu. To před ním dokázali jen dva podobní velikáni. V roce 1956 v Cortině d’Ampezzo Rakušan Toni Sailer, o 12 let později ve francouzském Grenoble domácí Jean-Claude Killy. A po něm v kanadském Calgary 1988 italský divoch Alberto Tomba. Od té doby nikdo.

Na to, že dosáhl důchodového věku, „pyšný“ není a ani se pro něj nic nemění. „Ne, ne. Nadále budu dělat to, co doteď. Tedy pracovat, hýbat se a věnovat svým věcem,“ vypráví Stenmark a na otázku, zda si užívá klidnějšího života, s mírným rozezlením odpovídá: „Ale kdepak. Na stárnutí nevidím vůbec žádnou výhodu. Někteří sice říkají, že je přece hezké stárnout, že je člověk klidnější, ale já si to nemyslím a užitek v tom také nemám. Naopak, protože se přidají nemoci. Před dvaceti roky to bylo mnohem lepší.“

I v tomto případě ví, o čem mluví. Stenmarka trápí problémy s plotýnkami, ale na operaci s nimi nešel. Té se však nevyhnul před šesti roky kvůli srdeční arytmii. „Už nebylo zbytí. Srdce mi tlouklo nepravidelně, proto se s tím muselo něco udělat,“ doplňuje ke svému zdravotnímu stavu. Víc už o něm mluvit nechce.

Tím zůstává věrný tomu, co ho provázelo celou kariéru. Řídil se totiž heslem mluvit stříbro, mlčeti zlato. Svými lapidárními a věcnými, nezřídka i jednoslovnými odpověďmi zlobil sportovní novináře.

Jan Ingemar Stenmark, jak zní jeho celé jméno, se narodil 18. března 1956 v městečku Joesjö u jezera Övre Jovattnet téměř na norských hranicích, 730 kilometrů severozápadně od švédského hlavního města Stockholmu. V pěti letech ho rodiče poprvé postavili na sjezdové lyže a poté, co se přestěhovali do nedalekého Tärnaby vstoupil do tamního lyžařského klubu. Závodit začal o tři roky později a hned vítězně.

Do Světového poháru naskočil jako sedmnáctiletý 8. prosince 1973 a v obřím slalomu ve Val d’Isere obsadil 46. místo. O rok a devět dnů později si v italské Madonně di Campiglio připsal první z 86 vítězství v závodech Světového poháru. A to ve slalomu, v tom obřím triumfoval prvně o necelé dva měsíce později v japonské Naebě.

Třikrát vyhrál celkové hodnocení Světového poháru, a to aniž by se věnoval sjezdu, soustředil se jen na slalom a obří slalom. Také proto, že 15. září 1979 měl při sjezdovém tréninku v rakouském Schnalstalu těžký pád. Na legendární sjezdovku Streif v Kitzbühelu, jakousi Mekku sjezdového lyžování, si troufl jedinkrát v životě, když 17. ledna 1981 chtěl bodovat v kombinaci. Sjezd absolvoval o 10,72 sekundy pomaleji než vítězný Steve Podborski a obsadil 34. místo.

Charakter, férovost, charisma a džentlmenství. To Stenmarka vždy zdobilo a potvrzuje to i jeho věrnost značce lyží, na kterých závodil. Za celou šestnáctiletou kariéru ve Světovém poháru ji nevyměnil. Když sedmnáctiletý „pan nikdo“ vstupoval do Světového poháru, nedostával jako jeden z mála vybavení od některé z renomovaných firem. Proto, že si jejich zástupci spojovali Švédsko převážně s klasickým lyžováním a švédský slalomář pro ně nebyl ničím zajímavý. Až v tehdy ještě relativně neznámém výrobci jménem Elan z bývalé Jugoslávie našel Stenmark oporu a také dodavatele lyží.

Jako poděkování zůstal Stenmark Elanu věrný a neopustil ho ani přes nabídky milionů korun od prestižních značek, když už byl opravdovou hvězdou. Přestože nešel po penězích a v jeho období nedosahovaly odměny takových částek jako v současnosti, přestěhoval své sídlo v polovině 80. let do Monaka, kde žil až do roku 2006. Samozřejmě kvůli daním, protože v té době patřil švédský daňový systém k nejsocialističtějším na světě. Podobnou cestu zvolil také další hvězdný sportovec ze Švédska, tenista a pětinásobný vítěz Wimbledonu Björn Borg.

Právě oni dva změnili Švédsko 70. a 80. let minulého století a podělili se o dva nejprestižnější tituly. Stenmark se stal podle průzkumu agentury SIFO provedeném v roce 1999 „nejvýznamnějším švédským sportovcem století“, Borgovi udělila Švédská sportovní akademie ocenění „nejlepší sportovec Švédska všech dob“. Druhý skončil samozřejmě Stenmark.

Při jeho závodech na přelomu 70. a 80. let bývalo běžné, že se dělaly přestávky na pracovištích, do škol se kupovaly televizory, ve městech se lidé shromažďovali před obchody s elektronikou. A všichni, stejně jako poslanci v parlamentu, sledovali Stenmarkovo počínání mezi brankami.

Vždy byl respektovanou osobností, když vyšlo najevo, že během tréninku chodí po laně nebo jezdí na jednokolce, ostatní závodníci to v rychlosti zařadili do svých přípravných období. Švéd však po kariéře přiznal, že to pro něj byla zábava a rozptýlení.

V roce 2004 přežil jako jeden ze Švédů vlnu tsunami, která zasáhla především pobřeží Thajska a Srí Lanky při zemětřesení v Indickém oceánu. Život si zachránil tím, že vyšplhal velmi vysoko.

Jeho celosvětovou popularitu dokazuje skutečnost, že se na poštovní známku dostal i v tak nelyžařské a vzdálené jihoamerické zemi, jakou je Paraguay.

V současnosti žije na ostrově Vaxholm nedaleko Stockholmu se svou druhou (finskou) manželkou Tarjou, se kterou se oženil v roce 2016 a s mladší ze dvou dcer Izou. Nadále spolupracuje s firmou Elan a je partnerem švédské značky Spektrum na výrobu lyžařských a slunečních brýlí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky
Kultura

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama