reklama

Lyžařská legenda Stenmark: Na stárnutí nevidím nic pěkného, 65. narozeniny slavit nebudu

Ingemar Stenmark po svém vítězství ve slalomu na mistrovství světa 1978 v Ga-Pa.
Zdroj: Getty Images

Ingemar Stenmark. Už jen to jméno mluví samo za sebe. Legendární švédský lyžař, nejúspěšnější slalomář všech dob. Neohrožený rekordman v počtu vítězství v závodech Světového poháru. Má jich 86, druhý v pořadí Rakušan Marcel Hirscher 67. Ingemar Stenmark se právě dnes 18. března dožívá 65 let.

reklama

„Ale oslavovat nebudu. Jednak není co oslavovat a pak ani není vhodná doba ke slavení,“ říká legendární lyžař ze sedmdesátých a osmdesátých let 20. století v rozhovoru pro švédský deník Västerbottens-Kurieren.

K tématu

Raději zůstane v klidu, případně si zajde zaběhat, nebo se aspoň projít. Ostatně trénuje každý den. Záleží na ročním období, ale nejčastěji volí buď kolo, nebo právě běh. Dávky nepřehání, ale udržuje se v kondici, což je vidět i na jeho postavě. „Cítím se lépe,“ popisuje a dodává že trénuje jinak než dřív: „Prostě tak, aby se nemusel trápit, jako tomu někdy bývalo dřív. Anebo tak, abych se nepozvracel.“

I to k vrcholovému sportu patří, sám to moc dobře ví. Jinak by totiž nedosáhl takových úspěchů. Kromě rekordního počtu výher ve Světových pohárech vlastní také dvě zlaté olympijské medaile. V americkém Lake Placid zvítězil v roce 1980 jak ve slalomu, tak i obřím slalomu. To před ním dokázali jen dva podobní velikáni. V roce 1956 v Cortině d’Ampezzo Rakušan Toni Sailer, o 12 let později ve francouzském Grenoble domácí Jean-Claude Killy. A po něm v kanadském Calgary 1988 italský divoch Alberto Tomba. Od té doby nikdo.

Na to, že dosáhl důchodového věku, „pyšný“ není a ani se pro něj nic nemění. „Ne, ne. Nadále budu dělat to, co doteď. Tedy pracovat, hýbat se a věnovat svým věcem,“ vypráví Stenmark a na otázku, zda si užívá klidnějšího života, s mírným rozezlením odpovídá: „Ale kdepak. Na stárnutí nevidím vůbec žádnou výhodu. Někteří sice říkají, že je přece hezké stárnout, že je člověk klidnější, ale já si to nemyslím a užitek v tom také nemám. Naopak, protože se přidají nemoci. Před dvaceti roky to bylo mnohem lepší.“

Ingemar Stenmark při zlaté jízdě na ZOH 1980 v Lake Placid
Ingemar Stenmark při zlaté jízdě na ZOH 1980 v Lake Placid
Zdroj: Getty Images

I v tomto případě ví, o čem mluví. Stenmarka trápí problémy s plotýnkami, ale na operaci s nimi nešel. Té se však nevyhnul před šesti roky kvůli srdeční arytmii. „Už nebylo zbytí. Srdce mi tlouklo nepravidelně, proto se s tím muselo něco udělat,“ doplňuje ke svému zdravotnímu stavu. Víc už o něm mluvit nechce.

Tím zůstává věrný tomu, co ho provázelo celou kariéru. Řídil se totiž heslem mluvit stříbro, mlčeti zlato. Svými lapidárními a věcnými, nezřídka i jednoslovnými odpověďmi zlobil sportovní novináře.

Jan Ingemar Stenmark, jak zní jeho celé jméno, se narodil 18. března 1956 v městečku Joesjö u jezera Övre Jovattnet téměř na norských hranicích, 730 kilometrů severozápadně od švédského hlavního města Stockholmu. V pěti letech ho rodiče poprvé postavili na sjezdové lyže a poté, co se přestěhovali do nedalekého Tärnaby vstoupil do tamního lyžařského klubu. Závodit začal o tři roky později a hned vítězně.

K tématu

Do Světového poháru naskočil jako sedmnáctiletý 8. prosince 1973 a v obřím slalomu ve Val d’Isere obsadil 46. místo. O rok a devět dnů později si v italské Madonně di Campiglio připsal první z 86 vítězství v závodech Světového poháru. A to ve slalomu, v tom obřím triumfoval prvně o necelé dva měsíce později v japonské Naebě.

Třikrát vyhrál celkové hodnocení Světového poháru, a to aniž by se věnoval sjezdu, soustředil se jen na slalom a obří slalom. Také proto, že 15. září 1979 měl při sjezdovém tréninku v rakouském Schnalstalu těžký pád. Na legendární sjezdovku Streif v Kitzbühelu, jakousi Mekku sjezdového lyžování, si troufl jedinkrát v životě, když 17. ledna 1981 chtěl bodovat v kombinaci. Sjezd absolvoval o 10,72 sekundy pomaleji než vítězný Steve Podborski a obsadil 34. místo.

Charakter, férovost, charisma a džentlmenství. To Stenmarka vždy zdobilo a potvrzuje to i jeho věrnost značce lyží, na kterých závodil. Za celou šestnáctiletou kariéru ve Světovém poháru ji nevyměnil. Když sedmnáctiletý „pan nikdo“ vstupoval do Světového poháru, nedostával jako jeden z mála vybavení od některé z renomovaných firem. Proto, že si jejich zástupci spojovali Švédsko převážně s klasickým lyžováním a švédský slalomář pro ně nebyl ničím zajímavý. Až v tehdy ještě relativně neznámém výrobci jménem Elan z bývalé Jugoslávie našel Stenmark oporu a také dodavatele lyží.

Ingemar Stenmark a Lindsey Vonnová mají nejvíce vítězství ve Světovém poháru.
Ingemar Stenmark a Lindsey Vonnová mají nejvíce vítězství ve Světovém poháru.
Zdroj: AP

Jako poděkování zůstal Stenmark Elanu věrný a neopustil ho ani přes nabídky milionů korun od prestižních značek, když už byl opravdovou hvězdou. Přestože nešel po penězích a v jeho období nedosahovaly odměny takových částek jako v současnosti, přestěhoval své sídlo v polovině 80. let do Monaka, kde žil až do roku 2006. Samozřejmě kvůli daním, protože v té době patřil švédský daňový systém k nejsocialističtějším na světě. Podobnou cestu zvolil také další hvězdný sportovec ze Švédska, tenista a pětinásobný vítěz Wimbledonu Björn Borg.

Právě oni dva změnili Švédsko 70. a 80. let minulého století a podělili se o dva nejprestižnější tituly. Stenmark se stal podle průzkumu agentury SIFO provedeném v roce 1999 „nejvýznamnějším švédským sportovcem století“, Borgovi udělila Švédská sportovní akademie ocenění „nejlepší sportovec Švédska všech dob“. Druhý skončil samozřejmě Stenmark.

K tématu

Při jeho závodech na přelomu 70. a 80. let bývalo běžné, že se dělaly přestávky na pracovištích, do škol se kupovaly televizory, ve městech se lidé shromažďovali před obchody s elektronikou. A všichni, stejně jako poslanci v parlamentu, sledovali Stenmarkovo počínání mezi brankami.

Vždy byl respektovanou osobností, když vyšlo najevo, že během tréninku chodí po laně nebo jezdí na jednokolce, ostatní závodníci to v rychlosti zařadili do svých přípravných období. Švéd však po kariéře přiznal, že to pro něj byla zábava a rozptýlení.

V roce 2004 přežil jako jeden ze Švédů vlnu tsunami, která zasáhla především pobřeží Thajska a Srí Lanky při zemětřesení v Indickém oceánu. Život si zachránil tím, že vyšplhal velmi vysoko.

Jeho celosvětovou popularitu dokazuje skutečnost, že se na poštovní známku dostal i v tak nelyžařské a vzdálené jihoamerické zemi, jakou je Paraguay.

V současnosti žije na ostrově Vaxholm nedaleko Stockholmu se svou druhou (finskou) manželkou Tarjou, se kterou se oženil v roce 2016 a s mladší ze dvou dcer Izou. Nadále spolupracuje s firmou Elan a je partnerem švédské značky Spektrum na výrobu lyžařských a slunečních brýlí.

K tématu

Tagy: Švédsko narozeniny lyžař kariéra sportovec alpské lyžování Světový pohár Ingemar Stenmark Björn Borg
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Joe Biden

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Ve veřejném prohlášení poté Biden mluvil o „vraždě za bílého dne a skvrně na duši Američanů“. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama