PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Miloš Vystrčil, Radek Vondráček - 25.4. v 11:54
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) obhajuje způsob, jakým se prezident Miloš Zeman postavil k vrbětickým událostem. „Projev pana prezidenta mě ničím nepřekvapil, nečekal jsem od něj žádný šrapnel. A že se k tomu vyjádřil až po týdnu? Poskytnul nám prostor a čas, který jsme k řešení kauzy potřebovali po diplomatické stránce,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS přinesla bouřlivou debatu mezi předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Zásadně se spolu neshodli v postoji k reakci prezidenta Zemana na možné zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů z roku 2014.
Vystrčil prezidentovi vytýkal, že ve svém projevu některé utajované informace z živého případu zveřejnil a jiné vynechal. Vondráčkovo hodnocení oproti tomu vyznělo mnohem smířlivěji.
„Působil jsem jako advokát. A nevidím, že by trestní vyšetřování bylo Zemanovým vystoupením zásadně ohroženo. Myslím, že to pan předseda (Vystrčil) nepochopil. Pojímá to úplně jinak, než jak to pan prezident myslel. Pan prezident přece vyjádřil svůj nesouhlas, že se tady pohybují špioni. A že je nemá rád. Že se tady určitě pohybovali agenti vojenské rozvědky, je prostě fakt. I že je to narušení této země. A to pan prezident nezpochybnil,“ prohlásil Vondráček.
Vondráček: Prezident to pojal analyticky, po svém
Předseda Poslanecké sněmovny se nepozastavil ani nad tím, že Zemanovi trvalo – na rozdíl od jiných představitelů země – celý týden, než se ke krizi veřejně vyjádřil.
„Prezident, ač nejednal veřejně, udělal spoustu neveřejných kroků a věnoval se tomu celý týden,“ tvrdil Vondráček. „Prezident by ještě před týdnem podobný projev říct nemohl. Pojal to analyticky, po svém. Poskytnul nám prostor a čas, který jsme potřebovali po diplomatické stránce. Držme se toho, že zahraniční politiku dělá především vláda. Fakt v tom nevidím zásadní problém,“ doplnil.
Vondráček v pořadu ujišťoval, že Zeman v jednotlivých krocích naprosto podporuje kroky premiéra Andreje Babiše. Odmítl, že by tvrzení dvou představitelů státu byla v rozporu. „Věděl jsem, že pan premiér pana prezidenta o všem průběžně informoval. Že jsou ve shodě. (...) Jde nám přece o to, aby se odhalila pravda,“ řekl Vondráček.
Reakci Ruska na vyšetřování sedm let starých vrbětických událostí nepovažuje za přátelskou. Naopak způsob, jakým se s vypjatou situací dosud vypořádalo Česko, označil v debatě za správnou.
„Chtěl bych pochválit ministra zahraničí, že se tam ponechal prostor a že byl pro vyhoštění desítek ruských diplomatů do konce května použit článek 11 Vídeňské úmluvy,“ mínil Vondráček.
Historický milník
Předseda Senátu Vystrčil v pořadu tvrdil, že vzhledem k okolnostem vrbětické krize by nebylo od věci vypovězení česko-ruské smlouvy o přátelství z roku 1993. Ani v tomto případě Vondráček nesouhlasil.
„Považoval bych to za naprosto chybný krok,“ řekl. „Ta smlouva je produktem času, tehdy byla přijata bez větších turbulencí. Došlo k tomu v době prezidenta Havla, na kterého tak rádi odkazujete. Je v ní odsouzena například okupace z roku 1968 a spousta závazků Ruské federace. Nevím, čím by vypovězení přispělo k bezpečnosti České republiky,“ dodal.
Podle Vondráčka je teď především potřeba deeskalovat napětí.
„Máme tu historický milník. K tak masivnímu vyhoštění v dějinách Česka nebo Československa nedošlo. Ta smlouva je nástroj, kterým to můžeme řešit. Jsme v bodě nula, tak pojďme na body jedna, dva. To nebude na rok, ale třeba na pět,“ uzavřel šéf Sněmovny.