Vláda má z uprchlíků PR, říká šéf Svobodných. Podle Ferjenčíka to dělají jeho kolegové

Divoká karta (429)

Předseda Svobodných Libor Vondráček viní vládu z toho, že si na základě uprchlické krize dělá PR, čímž vyvolává v lidech protiukrajinské nálady. Exposlanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) z něčeho takového viní spíš Trikoloru, někdejšího koaličního partnera Svobodných.

„Vláda si z pomoci ukrajinským uprchlíkům dělá PR. Cítím, že lidé, kteří na začátku sami šáhli do své peněženky a dávali peníze na charitu, teď náladu mění právě kvůli vládě,“ řekl Libor Vondráček v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. S tím nesouhlasil druhý host pořadu – Mikuláš Ferjenčík.

„Vláda situaci zvládá dobře. Přišlo sem 300 tisíc lidí a drtivá většina z nich je ubytovaná. Veřejné mínění se proti Ukrajincům obrací i kvůli ruským trollům, jako jsou třeba kolegové Svobodných z Trikolory. Ti vydělávají peníze na tom, že se snaží šířit nenávist,“ prohlásil někdejší poslanec. Kritiku Ferjenčíka nejdříve Vondráček pochopil tak, že je mířena i na Svobodné.

„Kdo přijde s konstruktivní kritikou, je ruský troll. Na to už jsme si mohli zvyknout. Myslím, že politika Evropské unie v podobě Green Dealu s energiemi pomohla Vladimiru Putinovi daleko víc, než když vám tu já zmiňuji chyby české vlády,“ ohradil se 27letý politik.

Ferjenčík poté zopakoval, že svou kritiku nesměřoval přímo na Svobodné, ale na Trikoloru: „Vaši kolegové z Trikolory jsou pátou kolonou Ruska v České republice. Tak to je. Lidé jako paní Majerová Zahradníková rozjeli kolotoč lží a vydělávají na rozdmýchávání nenávisti.“

Trio TSS ve volbách neuspělo

Vondráček poté podotkl, že do pořadu nepřišel, aby hnutí Trikolora obhajoval. „Jen jsem sdělil konstruktivní kritiku. Češi chtějí Ukrajincům pomáhat, ale teď z vlády cítí PR, to není vina proruských trollů,“ dodal.

Trikolora v říjnových volbách kandidovala do Sněmovny společně se Soukromníky a právě i se Svobodnými. Trojkoalice TSS však získala pouze 2,76 % hlasů, a do dolní komory Parlamentu se tak nedostala. Na začátku letošního dubna Soukromníci oznámili konec spolupráce s Trikolorou mimo jiné kvůli rozporům v postoji k ruské agresi na Ukrajinu.

Vondráček tehdy rozpor svých dvou bývalých koaličních partnerů komentoval následovně: „Měl jsem za to, že všichni chápou, že ve chvíli, kdy jsme nevytvořili společný poslanecký klub, pro nás žádné další vzájemné závazky neexistují.“

Trikolora: Konflikt není černobílý

Trikolora se ještě před začátkem ruské invaze výrazně stavěla proti pomoci Ukrajině. Kritizovala například plán poslat 4 000 dělostřeleckých granátů ukrajinské armádě. Po začátku ruské invaze sice litovala vojenské eskalace, ale vinila z ní mimo jiné i Ukrajinu a západní země.

„Pokud si budeme nalhávat, že celý ukrajinsko-ruský konflikt je černobílý a že za jeho eskalaci může pouze jedna strana, řešení sporů tím nijak nepomůžeme. Jen si lžeme do vlastní kapsy,“ uvedlo hnutí na konci února. Později Trikolora označila ruské chování na Ukrajině za neakceptovatelné. K pomoci Ukrajině se však hnutí stále staví spíš zdrženlivěji.

Tagy: