Vláda má z uprchlíků PR, říká šéf Svobodných. Podle Ferjenčíka to dělají jeho kolegové

Předseda Svobodných Libor Vondráček viní vládu z toho, že si na základě uprchlické krize dělá PR, čímž vyvolává v lidech protiukrajinské nálady. Exposlanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) z něčeho takového viní spíš Trikoloru, někdejšího koaličního partnera Svobodných.

„Vláda si z pomoci ukrajinským uprchlíkům dělá PR. Cítím, že lidé, kteří na začátku sami šáhli do své peněženky a dávali peníze na charitu, teď náladu mění právě kvůli vládě,“ řekl Libor Vondráček v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. S tím nesouhlasil druhý host pořadu – Mikuláš Ferjenčík.

„Vláda situaci zvládá dobře. Přišlo sem 300 tisíc lidí a drtivá většina z nich je ubytovaná. Veřejné mínění se proti Ukrajincům obrací i kvůli ruským trollům, jako jsou třeba kolegové Svobodných z Trikolory. Ti vydělávají peníze na tom, že se snaží šířit nenávist,“ prohlásil někdejší poslanec. Kritiku Ferjenčíka nejdříve Vondráček pochopil tak, že je mířena i na Svobodné.

„Kdo přijde s konstruktivní kritikou, je ruský troll. Na to už jsme si mohli zvyknout. Myslím, že politika Evropské unie v podobě Green Dealu s energiemi pomohla Vladimiru Putinovi daleko víc, než když vám tu já zmiňuji chyby české vlády,“ ohradil se 27letý politik.

Ferjenčík poté zopakoval, že svou kritiku nesměřoval přímo na Svobodné, ale na Trikoloru: „Vaši kolegové z Trikolory jsou pátou kolonou Ruska v České republice. Tak to je. Lidé jako paní Majerová Zahradníková rozjeli kolotoč lží a vydělávají na rozdmýchávání nenávisti.“

Trio TSS ve volbách neuspělo

Vondráček poté podotkl, že do pořadu nepřišel, aby hnutí Trikolora obhajoval. „Jen jsem sdělil konstruktivní kritiku. Češi chtějí Ukrajincům pomáhat, ale teď z vlády cítí PR, to není vina proruských trollů,“ dodal.

Trikolora v říjnových volbách kandidovala do Sněmovny společně se Soukromníky a právě i se Svobodnými. Trojkoalice TSS však získala pouze 2,76 % hlasů, a do dolní komory Parlamentu se tak nedostala. Na začátku letošního dubna Soukromníci oznámili konec spolupráce s Trikolorou mimo jiné kvůli rozporům v postoji k ruské agresi na Ukrajinu.

Vondráček tehdy rozpor svých dvou bývalých koaličních partnerů komentoval následovně: „Měl jsem za to, že všichni chápou, že ve chvíli, kdy jsme nevytvořili společný poslanecký klub, pro nás žádné další vzájemné závazky neexistují.“

Trikolora: Konflikt není černobílý

Trikolora se ještě před začátkem ruské invaze výrazně stavěla proti pomoci Ukrajině. Kritizovala například plán poslat 4 000 dělostřeleckých granátů ukrajinské armádě. Po začátku ruské invaze sice litovala vojenské eskalace, ale vinila z ní mimo jiné i Ukrajinu a západní země.

„Pokud si budeme nalhávat, že celý ukrajinsko-ruský konflikt je černobílý a že za jeho eskalaci může pouze jedna strana, řešení sporů tím nijak nepomůžeme. Jen si lžeme do vlastní kapsy,“ uvedlo hnutí na konci února. Později Trikolora označila ruské chování na Ukrajině za neakceptovatelné. K pomoci Ukrajině se však hnutí stále staví spíš zdrženlivěji.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.