Elektromobily Tesla Model 3 a Model Y jsou vybavené kamerou, která snímá řidiče. Může ho natočit třeba těsně před nehodou. Podobný materiál by pak mohly využít pojišťovny nebo policie proti majiteli vozu, varuje americká organizace Consumer Reports. Tesla má problémy s nařčením ze špionáže i v Číně.
Vozy značky Tesla dokáží v určitých případech nahrávat své řidiče. Nikdo neví, co se pak se záznamem děje a hrozí potencionální zneužití dat. Před tím varuje americká organizace Consumer Reports, která se primárně soustředí na hodnocení kvality produktů a spokojenosti jejich majitelů. Kamerou umístěnou na sloupku zpětného zrcátka, která míří přímo do kabiny, jsou vybaveny nejdostupnější vozy značky, tedy Tesla Model 3 a Model Y.
Důvod, proč Tesla umístila uvnitř kameru zabírající interiér, není zcela zřejmý. Auto je sice vybaveno monitoringem únavy řidiče, ale ten vyhodnocuje data pouze z pohybů volantu. V řadě jiných aut se únava řidiče kontroluje i pomocí infračervených senzorů. Takový systém ale žádná data neuchovává. U Tesly to ale dokáže.
Tesla už mohla analyzovat záznamy
„Každé video, které se za jízdy nahraje, je později potencionálně přístupné,“ řekl John Davisson z amerického úřadu Electronic Privacy Information Center. „Může sice existovat právní ochrana řešící, kdo a jak se k takovým datům dostane, ale vždy tu je možnost zneužití. Třeba ze strany policie, pojišťoven, úřadů a jiných třetích stran, které jsou schopné se k datům dostat,“ dodal Davisson.
Šéfka automobilového programu organizace Consumer Reports Kelly Funkhouserová upozornila, že Tesla už mohla záznamy z kamery zneužít ve svůj prospěch. Třeba v případě, kdy došlo k nehodě při jízdě se zapnutým asistenčním systémem Autopilot. „Už se vyskytly případy, kdy Tesla obvinila řidiče z toho, že před střetem nedával pozor,“ řekla. Vyzdvihla tak fakt, že zástupci automobilky mohli celou situaci vidět na záznamu.
V minulosti také uniklo na internet video z vraku Tesly, na kterém je vidět situace těsně před nehodou vozu. Jde ale o záběry pouze z přední kamery. Stejně tak se objevují záznamy z kamery, která je zapnutá i tehdy, kdy stojí auto vypnuté a zaparkované na svém místě. Řada majitelů tak díky tomu načapala zloděje. Jiní nahráli cizí nehody nebo groteskní situace. I toto jsou ale data, které lze potencionálně zneužít.
Špionáž v Číně?
Majitel automobilky Elon Musk už před pár dny řešil problém s kamerami i jinde. Čínská armáda totiž zakázala vjezd všem vozům značky Tesla do jejích vojenských areálů a zařízení, protože by mohlo dojít k nahrání videa, a tím pádem i ke špionáži. Osočila přitom přímo automobilku, která by mohla záznamy získat a zneužít.
Musk ale takové obvinění odmítl. „Máme velmi silnou motivaci k tomu, abychom naše data zpracovávali s maximální opatrností. Kdyby Tesla používala své vozy ke špionáži v Číně nebo kdekoliv jinde na světě, už by nás dávno zavřeli,“ řekl kalifornský miliardář s jihoafrickými kořeny na kongresu v Pekingu.
Majitel automobilky přitom přirovnal tuto aféru k té, kdy Spojené státy varovaly před zneužitím sociální sítě TikTok ke špiclování uživatelů mobilních telefonů. „Byly to zbytečné obavy a měli bychom se z toho poučit,“ dodal Musk. Čínský trh je pro Teslu aktuálně nejdůležitějším na světě.