Většina škol po celém světě se začíná postupně otevírat. Vysoké školy byly vlivem pandemie jedny z nejpostiženějších segmentů lidské společnosti a nejinak tomu bylo i v Afghánistánu. Právě tamější současná situace prohloubila problémy ve vzdělání ještě více. Hnutí Tálibán sice opět povolilo otevření soukromých univerzit v zemi, ale zavedlo velmi kontroverzní pravidlo pro rozdělení studentů ve třídě. Ženy musí nosit nikáby a ve třídách jsou odděleny závěsem. K podmínkám studia na veřejných vysokých školách se tálibánské hnutí stále nevyjádřilo.
Při poslední vládě radikálního islamistického hnutí v letech 1996–2001 se ženám zakázalo studovat a pracovat úplně. Na přelomu milénia nenavštěvovala střední školu jediná dívka. Jen malá část navštěvovala základní školu. Navzdory příslibu v minulém týdnu, že ženská práva budou v souladu s islámským právem, v zemi panují obavy, jak to bude vypadat v praxi.
V největších městech Afghánistánu jsou profesoři a studenti segregováni ve třídách. Dívky jsou buď odděleny úplně, nebo částečně po různých částech univerzitního kampusu. Tálibánské autority dle dostupných informací stanovily, že dívky musí být v samostatné třídě, pokud jejich počet převyšuje 15. Právě do tohoto počtu můžou sdílet třídu s opačným pohlavím pod podmínkou, že jsou odděleny závěsem. Dokument s pokyny také uvádí, že ženy mají mít vlastní vchod při vstupu na akademickou půdu.
Dívky mají také přidělený příslušný dress code. Především nikáb budí největší ohlas. Ten zakrývá obličej mimo oči a je velmi často mylně zaměňován s burkou. Vyučující by měl být stejného pohlaví jako studenti, i když pravidla jsou nejasná. Tálibán proto doporučuje smíšenou třídu se závěsem a jedním profesorem.
Zeman o Afganistánu: NATO selhalo, Američané ztratili prestiž světového lídra
Prezident Miloš Zeman se dva dny po pádu Kábulu poprvé vyjádřil k situaci v Afghánistánu. V rozhovoru pro Parlamentní listy označil vítězství radikálního islamistického hnutí Talibán za celosvětovou hrozbu. Podle něj se v zemi opět vytvoří teroristické centrum. „Vývoj také značí, že USA ztratily prestiž světového lídra,“ dodal.
Začátek školního roku působil rozpačitě. V afghánském hlavním městě Kábulu byly univerzity poloprázdné. Mnoho vzdělaných Afghánců se rozhodlo opustit zemi po náhlém převratu. Část studentů nenašla odvahu dál studovat, protože si neumí představit, jak bude vypadat akademický rok pod taktovkou tálibánců. Některé univerzity přijaly pravidla za své, jiné ale vůbec neotevřely.
Profesor žurnalistiky na univerzitě v Herátu se rozhodl rozdělit svou hodinovou přednášku na dvě části. V jedné přednášel mužům, ve druhé ženám. „Studenti byli nervózní,“ uvedl pro agenturu Reuters. A na tom se shodla i většina oslovených učitelů.
Opatření kritizovaly i samotné studentky. „Cítila jsem se opravdu hrozně, když jsem vstoupila do třídy. Vrátili jsme se zpátky o 20 let,“ řekla Anžila, která studuje kábulskou univerzitu. Oddělování závěsem a podobné „barikády“ považuje ve 21. století za nepřípustné.
Otázkou příštích týdnů je, kolik studentů bude vůbec moci opět do školy nastoupit, protože v zemi kromě Tálibánu řádí i ekonomická krize a řada rodin si to nebude moci dovolit.