Vražda 17leté služky v polích a výčepní zastřelená továrníkem aneb Vánoční zločin před 100 lety

Mordy, krádeže a další zločiny, i to patřilo k vánoční realitě v roce 1924. Obětí zákeřné vraždy se tehdy stala i 17letá služka z Olomouce Anna Hrdinová. „Útočník jí smáčkl rukou hrdlo,“ popisoval dobový tisk morytát uprostřed zaoraných polí na Hané. A když tehdejší deník Československá republika případ zařadil do vánoční černé kroniky, uvedl ho tklivým povzdechnutím nad stavem společnosti: „Z nálady Štědrého večera, která nebývá jímavá tak, jak se o ní někdy snívá.“ Nový seriál CNN Prima NEWS mapuje zločiny před 100 lety s pomocí dobového tisku. Z jedné pražské hospody se na Vánoce v roce 1924 ztratily pivní trubky i rum, Brno zase žilo úkladným zastřelením komárovské hostinské.

O vraždě Anny Hrdinové psaly deníky Národní listy, Československá republika i Lidové noviny, přičemž poslední z těchto titulů tragédii datoval přímo na Štědrý den.

„Jak Lidové noviny už informovaly, byla na Štědrý den večer zavražděna u Císařova 17letá služka Anna Hrdinová, sloužící u choti vrchního revidenta Černého v Olomouci-Hodolanech v Purkyňově ulici. Zjistilo se, že Hrdinová, odcházejíc od Černé, prohlásila, že neshodne-li se s rodiči doma v Císařově, přijede ihned domů.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Černá vdova Miroslava Kukačková si objednala smrt svého pátého muže. Vrahy ale potkala smůla

Truchlivý příběh z Hané

Mrtvola Anny Hrdinové byla nalezena poblíž vsi Císařov, což je hanácká obec nedaleko Přerova. „Asi 15 kroků od silnice v polích. Pod krkem má několik modřin od škrcení. Našla se u ní tobolka a 30 Kč, takže loupežná vražda je vyloučena. Mrtvola byla včera v Přerově pitvána,“ popsaly truchlivý vánoční příběh Lidové noviny z 28. prosince 1924.

Zajímavý je nesoulad s datací případu. Lidové noviny informovaly, že šlo o štědrovečerní mord, ale deník Československá republika ve stejný den přinesl informaci, že zločin byl spáchán až na svatého Štěpána: „Vražda v polích. 17letá služka Anna Hrdinová, která sloužila v Hodolanech, vyprosila si na Štědrý den dovolenou a odjela do Olomouce. V pátek 26. prosince dopoledne byla nalezena v polích u Brodku mrtva.“

Jela si domů pro smrt

Před sto lety už sice novináři mohli omezeně používat telegraf i telefon, nicméně v Praze zprávy odkudsi z Hané asi nesnadno ověřovali. Zvláště, když redaktoři neměli kontakty přímo v policejním aparátu. Nejlepšími zdroji mezi kriminalisty v té době nejspíše disponovala redakce Národních listů – oblíbeného deníku, který vycházel již od roku 1861.

A Národní listy tak nejvíce věděly i o vraždě na Hané: „Jela si domů pro smrt. 26. prosince nalezena byla na polní cestě mezi Brodkem a Císařovem u Přerova 17letá Anna Hrdinová z Císařova zardoušena. Podle nálezu soudní komise smáčkl ji útočník rukou hrdlo a promáčkl chrupavku. Nešťastná dívka jela na Boží hod večer vlakem z Olomouce do Brodku na návštěvu ke svým rodičům v Císařově. Ve vlaku s ní jel asi 22letý muž slabší postavy, oblečený v krátký zimník s koženým límcem. Zapředl s ní rozhovor a říkal, že je řezník z blízkého Citova.“

Tajemný muž z vlaku

Deník tedy ukázal na hlavního podezřelého, který vystupoval v Brodku u Přerova, stejně jako jeho potenciální oběť. Na okraj Císařova jsou to ze stanice necelé dva kilometry, do vsi už ale dívka nikdy nevstoupila. „Vystupoval v Brodku. Bylo však zjištěno, že není ani odtud, ani z okolí. Hrdinová nesla balík v šedém papíře, v němž měla dárky rodičům: 100 cigaret Sport, 25 kub (poznámka redakce: kubánských doutníků), lahev s vínem, metr krémové prací látky, šedou sukni, mýdlo a cukroví. Tyto věci nalezeny nebyly. Po onom podezřelém muži zahájilo četnictvo pátrání,“ uvedly noviny.

Věru temný vánoční příběh, možná nejsmutnější ze všech, který se odehrál v Československu před 100 lety. Rodiče služebné nepřišli jen o dárky, ale především o milovanou dceru. Další pátrání je přitom zahaleno v mlhách, alespoň denní tisk už o případu informoval jen velmi skoupě.

Kovalenko, Hodinář a další podezřelí

Pouze Lidové noviny se k případu vrátily po více než dvou letech, a to 19. září 1926, jenže stopa vraha se opět ztrácela. Ze zprávy vyplývalo, že policie pro podezření z vraždy napřed zatkla čeledína Vasila Kovalenka, pro nedostatek důkazů byl ale záhy propuštěn. Trhovkyně Marie Marešová z Olomouce-Hodolan pak v září 1926 označila za vraha svého zetě a železničního zřízence Jana Hodináře z Hodolan.

„Četnictvo ihned přikročilo k jeho zatčení,“ uvedl deník. Hodinář ale účast na vraždě rozhodně popřel. A posléze se už příběh Anny Hrdinové navždy vytratil z novin a pachatel asi zůstal nepolapen. Po sto letech žije v Císařově 304 obyvatel a vražda z roku 1924, když v polích u obce směrem na Brodek ležela zardoušená 17letá dívka, už asi nadobro zmizela z paměti obce. Anebo se redakci CNN Prima NEWS přihlásí nějaký místní, který by dokázal příběh dovyprávět?

Krádež pivních trubek v Praze

Vánoce v roce 1924 přinesly i méně závažné zločiny. Ten následující se týkal piva: „Na Starém Městě zadržen byl dne 24. prosince 32letý číšník bez bytu a zaměstnání Rudolf Lípa, protože chtěl prodati 11 kusů pivních trubek. Lípa tvrdil, že trubky koupil od neznámého muže, spoluvězni však doznal, že je odcizil ve sklepení nějakého hostince a že si tam vzal také dvě láhve rumu. Lípa byl dodán k zemskému trestnímu soudu a majitel trubek se žádá, aby se o ně přihlásil.“ Ve kterém pražském výčepu našel hostinský pípu bez pivních trubek, o tom již tisk neinformoval.

V prvním díle nového seriálu CNN Prima NEWS Zločin před 100 lety jsme připomněli i adventní vraždu ze soboty 21. prosince 1924. Brněnský továrník Dittmar ten den v brněnském Komárově zastřelil hostinskou Langovou. Na podrobnější informace čtenáři denního tisku netrpělivě čekali, neexistovala televize, Československý rozhlas vysílal sotva jeden rok a přijímač vlastnil jen málokdo. Veškeré zpravodajství tak mířilo mezi lid výhradně prostřednictvím novin a časopisů.

Drama lásky z Brna

Příběh z brněnského Komárova podrobně dopověděl deník Československá republika. Ve vánočním vydání z 25. prosince a pod romantickým titulkem Drama lásky: „Edwin Dittmar býval kdysi továrníkem. Majetek svůj však propil a nyní se protloukal životem jako celá řada jiných pijanů. Aby své náruživosti mohl snáze holdovati, zamiloval se do vdovy Marie Langové, hostinské v Komárově. Tato s počátku nečinila námitek proti možnému sňatku.“

Když se ovšem hostinská dověděla o nezřízeném životě extovárníka, svatbu odmítla, a naopak žádala zaplacení půjčky ve výši tři tisíce korun, což byla velká částka: „To rozčililo Dittmara tak, že se rozhodl skončiti sebevraždou. V poslední chvíli se však rozhodl jinak, v sobotu zašel do hostince Langové a v kuchyni se ptal, co bude k večeři. Pak náhle vyňal revolver a dvakráte vystřelil. Langová, střelena do hlavy, klesla mrtva a Dittmar, rovněž do hlavy střelený, klesl v bezvědomí. Byl dopraven do nemocnice, kde teprve v pondělí nabyl vědomí. Policejní úředník musil však vzhledem k jeho stavu vzdáti se výslechu. Stav těžce zraněného se během včerejšku zlepšil a je naděje, že zůstane na živu. Případ vzbudil v Komárově velké vzrušení.“

Za vraždu ženy jen pět měsíců vězení

Dittmar byl postaven před soud v únoru 1926. Jiná doba, jiné mravy. Před těžkým žalářem ho zachránila jeho věčná opilost, dnes by to polehčující okolnost nebyla. Soud přihlédl k lékařskému posudku a k výslechům mnoha svědků, že pachatel svůj ohavný čin spáchal v nepříčetném záchvatu. Týdeník Soudní síň průběh procesu vylíčil následovně: „Slyšíme svědectví dělníků, náhodných chodců, kteří ho často našli na ulici ve zvířecím stavu a dopravovali s námahou domů, svědectví jeho kumpánů z hostince o tom, jak a kolik dovedl vypít. Obžalovaný sedí při tom tupě, s opuchlou tváří, s níž ani více než roční abstinence nedovedla smýt typické příznaky opilců.“

A teď rozsudek: „Porota přisvědčila k otázce na zločin vraždy úkladné jen sedmi hlasy, k otázce na přečin proti bezpečnosti života však 11 hlasy. Po tomto výroku poroty vynesl soudní dvůr rozsudek, kterým byl Edwin Dittmar zproštěn žaloby pro vraždu úkladnou, a uznán vinným přečinem proti bezpečnosti života a odsouzen k trestu pěti měsíců tuhého vězení. Trest byl prohlášen za odpykaný vazbou.“

Edwin Alfred Eberhard Dittmar mohl domů. V Brně patřil k významnému rodu továrníků v textilním průmyslu. Dohady, že mírný trest údajně nějak zařídili jeho blízcí, ale nelze potvrdit ani vyvrátit. U soudu totiž jasně zaznělo: „Vedl rozháraný a marnotratný způsob života, takže se ho rodina zřekla.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za autem táhla šňůru od vysavače. Opilou ženu v Kyjově chytila policie během noci hned dvakrát

Tagy: