Vražedná selfie: Při honu za fotkou zemřely stovky lidí. Hledají se způsoby, jak tomu zabránit

Fotografování selfie, tedy činnost, při níž zachycujeme sami sebe, si každý rok vyžádá několik životů. Od roku 2008 si touha po lajcích podle oficiálních statistik vyžádala kolem čtyř stovek obětí. O alarmující statistice informoval server deník The Telegraph. Co vede lidi k riskantnímu chování?

Že zemřete během focení selfie, je statisticky pravděpodobnější než smrt po útoku žraloka. Podle odhadů, ze kterých vychází deník The Telegraph, se mezi lety 2008 a 2021 stalo obětí této činnosti 379 lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Ivan Hlinka uměl anglicky jen tři slova, připomněl ikonický hokejista jeho působení v NHL

Mnoho nehod spojených s focením autoportrétu na přední kameru souvisí s návštěvou známých a fotogenických míst, které často proslavily televizní seriály či filmy. Turisté sem často míří v masách a snaží si pořídit co možná nejoriginálnější snímek.

Některým z nich se to ale již v minulosti stalo osudným. Jednou z populárních destinací k focení je například ulice Funami-za v japonském městě Otaru, kterou v roce 2015 proslavil čínský film Cities in Love.

To nejlepší selfie si na místě chtěla nedávno pořídit také turistka z Číny, podle jejího manžela se však natolik soustředila na hledání nejlepšího úhlu, že si nevšimla, že po kolejích, přes které přechází, projíždí vlak. Ten ji smetl, přičemž svým zraněním podlehla.

Deník The Telegraph ve spojitosti s úmrtími spojenými s fenoménem selfie upozorňuje na nedávnou studii, která došla k zajímavým výsledkům. Podle ní je nejčastějším důvodem smrti během nehod spojených s focením pád z velké výšky, v závěsu jej následuje smrt utonutím.

I kvůli tragickým nehodám se některé turistické destinace začínají proti masám turistů s mobily v ruce opevňovat. Například již zmiňované japonské město Otaru před nedávnem podle The Guardian oznámilo, že pro lepší zvládání davů, jejichž cílem je vyfotit si líbivou fotografii, najme pracovníky bezpečnostní služby.

Jinou strategii zvolili již v roce 2015 v Rusku. Tamní vláda byla nucena spustit kampaň Bezpečné selfie, a to po vlně nešťastných událostí, které se v zemi ve spojitosti s trendem udály. Jednou z nich bylo úmrtí 21leté ženy, která se během focení s pistolí střelila do hlavy. Za zmínku stojí také případ dvojice vojáků, kteří v horách Uralu zemřeli na následky výbuchu poté, co během fotografování omylem odjistili pravý granát.

Riskem za úspěchem

Pro mnoho influencerů je však originální selfie důležitou záležitostí, způsobem, jak se mohou od ostatních, kteří vkládají obsah na sociální sítě, odlišit. Cestovatelka Siân Anna Lewisová míní, že k nebezpečným kouskům během lovu na výjimečný záběr přispívá tempo doby.

„Je to mnohem soutěživější než dříve. Založit si a udržovat profil na sociálních médiích je dnes těžší, než tomu bylo před deseti lety. Lidé projíždí fotky rychle, takže na to, abyste je zaujali, máte jen pár vteřin,“ uvedla Lewisová.

Pořizování selfie fotek je zejména pro mladé lidi důležité také z dalšího důvodu, říká profesor behaviorálních závislostí Mark Griffiths. „Když vám vaše selfie lajkne sto lidí, dostáváte tím pocit validace. To lidi motivuje k tomu, aby mezi sebou soupeřili o pozornost, a také je to podporuje v hledání něčeho, čím vyniknou nad ostatními,“ tvrdí profesor.

„Riskování se často přetavuje ve vysoký počet lajků, obzvláště když děláte něco extrémního, co předtím nikdo neudělal,“ dodává Griffiths. Jak však upozorňuje statistika, snaha jít až na okraj svých možností může vést k nebezpečným situacím, které mohou v krajních případech skončit i smrtí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Silně opilý řidič autobusu naboural u Brna do kontejnerů. Nadýchal čtyři promile, vezl 19 lidí

Tagy:
fotografie smrt společnost havárie hodnoty Ivan Hlinka výtvarné umění selfie trend The Daily Telegraph umění a zábava umění, kultura, zábava a média smrt a umírání Anna Lewis Mark Griffiths Otaru