V domově důchodců v anglickém hrabství Sussex zemřela s nemocí COVID-19 přes Vánoce polovina klientů. Přeživší se obávají nové, nakažlivější mutace koronaviru, která se v oblasti objevila na konci minulého roku. Ve čtvrtek o tom informoval deník The Guardian.
Od 13. prosince zemřelo v domově ve vesnici Crowhurst na jihovýchodě Anglie 13 z celkového počtu 27 klientů. Někteří přímo na Štědrý den, uvedl správce zařízení Adam Hutchison. Koronavirem se nakazila i třetina personálu, z něhož jeden člověk skončil v nemocnici.
Česko je nejhorší na světě v týdenních statistikách nově nakažených covidem
Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu, testy odhalily 17 668 nakažených. S nákazou se v současnosti potýká 132 725 lidí. Index rizika PES v zemi mírně klesl na 84 bodů. Devátý den v řadě ovšem zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
„Byly to příšerné Vánoce, hrozné pro personál,“ řekl Hutchinson. „Je to nezastavitelné. Jsme sedící kachny,“ dodal s odkazem na zjevnou zranitelnost osazenstva i pečovatelů vůči koronavirové nákaze a neschopnost se proti ní účinně bránit.
Podle Hutchinsona není jasné, jak se virus do domova dostal. Očividně se mu podařilo však podařilo „přelstít“ veškerá preventivní opatření, která vedení domova učinilo. Nákazu odhalilo preventivní testování, přičemž v té době ještě příznaky nemoci nikdo nevykazoval.
Na většině území Británie jsou nyní v domovech důchodců zakázány návštěvy. Výjimku tvoří situace, kdy jsou klienti již těsně před smrtí. Některé domovy rovněž nainstalovaly kóje z plexiskla, které mají znemožnit přímý fyzický kontakt. I ty se ale za současné plošné uzávěry nesmí využívat.
Nejen očkovaní. Vstupenku na koncert a sport by mohli dostat i ti, kdo měli covid
Stále častěji se hovoří o tom, že doklad o očkování proti covidu nebo negativní test budou podmínkou pro vstup na kulturní nebo sportovní akce. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je ve hře, že by lidem stačil i doklad, že v posledních 90 dnech prodělali covid.
Počty nakažených v domovech důchodců opět stoupají po celé Anglii. Zatímco v týdnu před Vánoci tam zemřelo téměř 600 klientů v domovech důchodců, v září to bylo pouze 42 týdně. Přesto je to stále zlomek toho, kolik lidí umíralo v domovech na jaře: během dubnového vrcholu epidemie to bylo až 2 700 zemřelých za sedm dní.
Společnost HC-One, která provozuje v Británii na 330 domovů pro seniory, oznámila, že nákazu zaznamenala ve třetině svých zařízení. Většinou se ale jedná o personál.
Hutchinson se obává, že domovy zasažené nákazou „budou jednoduše muset zavřít“. „Co se stane s lidmi v již neživotaschopných domovech? Kam tito lidé půjdou? Nejspíše do zařízení NHS (národního zdravotnického systému, pozn. red.), což zdravotnictví dále zatíží,“ varoval ředitel.
Mnoho domovů je podle deníku také zoufalých, že dosud neobdržely koronavirové vakcíny. Podle premiéra Borise Johnsona zatím očkování podstoupilo deset procent klientů a 14 procent personálu, slíbil však navýšit úsilí o naočkování co největšího počtu lidí v co nejkratším čase.