Vrchní soud v Praze požádá Evropský parlament (EP) o zbavení imunity Jany Nagyové, která je spolu s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nyní soud shromažďuje podklady k podání žádosti. Středeční informaci Deníku N potvrdil mluvčí soudu Vít Tomáš Vatra. Nagyová byla do EP zvolena za ANO na začátku června, imunitu by měla získat zahájením první schůze v červenci. Nagyová na žádost ČTK o reakci nereagovala.
Vrchní soud se kauzou kolem dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách zabývá poté, co státní zástupce podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku Městského soudu v Praze z letošního února. „V současné době dochází ke shromažďování podkladů k podání žádosti,“ řekl Vatra. Doplnil, že zatím nelze odhadovat, kdy k podání žádosti dojde.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Senát schválil nové ústavní soudce. Na Pavlův návrh prošel Langášek i Přibáň
Pokud příslušný orgán požádá Evropský parlament o zbavení imunity některého z poslanců, předseda EP oznámí žádost na plenárním zasedání a předá ji výboru pro právní záležitosti. Tento výbor si může vyžádat další informace nebo vysvětlení, rovněž daný europoslanec dostane možnost vyjádřit se a případně předložit potřebné dokumenty. Výbor následně přijme na neveřejném jednání doporučení, zda má být žádost schválena, nebo zamítnuta. Na základě tohoto doporučení přijme EP své rozhodnutí na následujícím plenárním zasedání. Rozhoduje se přitom prostou většinou, tedy rozhodnutí musí podpořit více než polovina přítomných.
Jestliže je europoslanec zbaven imunity, nejedná se o verdikt „vinen“. Pouze to umožňuje vnitrostátním justičním orgánům přistoupit k vyšetřování nebo soudnímu řízení.
Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.
Městský soud v Praze ale letos v únoru už podruhé dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem. Obdobně rozhodl už loni, nepravomocný rozsudek však odvolací soud zrušil. Státní zástupce i nadále trvá na tom, že byla společnost vyvedena účelově, proti rozsudku se znovu odvolal. Babiš a Nagyová obžalobu od počátku odmítají.
V minulosti byli zbaveni imunity Evropským parlamentem europoslanci Vladimír Železný a Miloslav Ransdorf. Bývalý ředitel televize Nova Železný byl zbaven imunity v říjnu 2005. V Česku tak mohlo pokračovat jeho stíhání ve všech trestních kauzách, kvůli kterým české úřady o odnětí imunity žádaly. V případech poškozování věřitele nebo krácení daní při převodu podílu ve společnosti CET 21 byl Železný obvinění zproštěn, jeden odsuzující verdikt si nicméně vyslechl. Za krácení daní při dovozu obrazů ze dostal dvouletou podmínku, již potvrdil i Ústavní soud. Europoslancem byl do roku 2009.
V roce 2009 rozhodl EP o zrušení imunity českého komunistického europoslance Ransdorfa, aby mohl být v ČR vyšetřován kvůli dopravní nehodě při níž byla v červnu 2007 na přechodu v Praze zraněna jedna žena. Poté byl ale Ransdorf opětovně zvolen i do nového parlamentu a EP mu tak v květnu 2010 opět zrušil imunitu. Jeho trestní stíhání skončilo v listopadu 2010 podmíněným zastavením poté, co se politik s ženou finančně vyrovnal. Europoslancem byl až do své smrti v lednu 2016.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fiala by mohl se ctí odejít dělat eurokomisaře, tvrdí Valeš. Podle něj by tím pomohl ODS