Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel po necelém roce ve funkci rezignoval. Skončí 31. července. V pátek o tom informovalo ministerstvo spravedlnosti. Uvedlo, že Daňhel písemnou rezignaci zdůvodnil osobními i profesními důvody, které spočívají zejména v nemožnosti efektivního řízení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Daňhel vzkázal, že se k důvodům vyjádří zřejmě příští týden. Pro jeho kolegy byla rezignace naprosto překvapivá, informaci se měli dozvědět v pátek.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který v minulosti olomoucké žalobce opakovaně kritizoval, vzkázal, že vzal Daňhelovu rezignaci „s politováním na vědomí“. Nyní bude očekávat od nejvyššího státního zástupce Igora Stříže personální návrh na Daňhelova nástupce. Daňhel v pátek vzkázal, že momentálně své kroky nemůže komentovat s ohledem na jiné důležité povinnosti. „K důvodům bych zatím odkázal na tiskovou zprávu ministerstva spravedlnosti. Předpokládám, že blíž se vyjádřím příští týden,“ uvedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ministr Blažek chystá změnu definice znásilnění. Nově bude možná stačit i nesouhlas oběti
„K důvodům ve své písemné rezignaci Radim Daňhel uvedl, že jej k ní vedly osobní i profesní důvody spočívající zejména v nemožnosti efektivního řízení Vrchního státního zastupitelství Olomouc při existenci poboček vrchního státního zastupitelství v Brně a v Ostravě, a to i přesto, že byl v době svého jmenování výrazným zastáncem jejich existence. V této situaci má za to, že nelze unést takovou odpovědnost, jaká se od této funkce oprávněně očekává,“ napsalo ministerstvo.
Spory s Ištvanem
Daňhel vedl olomoucké vrchní státní zastupitelství od poloviny července loňského roku. Předtím působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ke jmenování ho Blažkovi koncem června navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Ministr již dříve v médiích uváděl, že na uvolněný post nechce nikoho ze stávajícího vedení, tedy z týmu předchozího vrchního státního zástupce Iva Ištvana. Ištvana dlouhodobě kritizoval a zhruba před rokem zveřejnil analýzu, která podle ministerstva odhalila zásadní nedostatky jak v hospodaření, tak i v efektivitě olomouckého úřadu.
Ištvan od loňského dubna na vlastní žádost přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství. Výsledky ministerské analýzy zpochybnil. Blažek podle něj při svém předchozím působení v čele ministerstva spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky a jeho postoj se radikálně změnil až po zásahu policie na Úřadu vlády v roce 2013, který dozorovali olomoučtí žalobci.