Šéf syrských rebelů pro CNN: Svrhneme Asada. Kdo se bojí islámské vlády, vůbec tomu nerozumí

Abu Mohammad al-Jolani

Exkluzivní rozhovor CNN s vůdcem syrských rebelů Abú Muhammadem al-Džawláním

Hlavním cílem syrské protivládní koalice povstalců je svržení režimu prezidenta Bašára Asada. V exkluzivním rozhovoru pro americkou CNN to uvedl Abú Muhammad al-Džawlání, vůdce syrské militantní skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která v posledních dnech úspěšně bojuje proti Asadovým vojskům. Džawlání, který dříve působil v nechvalně známé teroristické skupině Al-Káida, se v rozhovoru nechal slyšet, že v Sýrii bude podle jeho vize bezpečno pro všechny náboženské skupiny.

Už několik dní je svět svědkem šokujícího postupu syrských rebelů bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada, jehož dynastie drží moc v zemi již od roku 1971. V zemi aktuálně působí hned několik odbojových skupin, mimo jiné kurdská ozbrojená organizace Syrské demokratické síly. Další vedoucí skupinou v boji proti Asadovi je Haját Tahrír aš-Šám, kterou vede zmíněný Abú Muhammad al-Džawlání. Právě jeho nyní exkluzivně vyzpovídal štáb americké CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Rebelové v Sýrii překvapili Rusy i Asada. Západ nad dobytím Aleppa nemůže jásat, míní experti

Rozhovor proběhl kdesi na území Sýrie na předem domluveném místě – údajně bez přehnaných bezpečnostních opatření. Džawlání v rozhovoru řekl, že hlavním cílem jeho povstalecké skupiny je svržení vlády Bašára Asada. „Když mluvíme o záměrech, cílem revoluce je svržení tohoto režimu. Máme právo k dosažení tohoto cíle využít všech dostupných prostředků,“ řekl Džawlání.

Štáb CNN navštívil povstalci dobyté Aleppo:

Syrský polní velitel však v rozhovoru zároveň nastínil, co by mohlo zhruba 23milionovou zemi na Blízkém východě čekat pod jeho vládou. Po svržení prezidenta má podle svých slov v plánu vytvořit vládu založenou na institucích a na Radě, která bude zvolena lidem. Džawlání se také snažil zmírnit obavy z toho, jaká bude v případě vítězství rebelů situace tamních náboženských menšin. „V době chaosu došlo k určitému porušování práv menšin ze strany některých lidí, ale tyto věci jsme již vyřešili. Nikdo nemá právo vyhladit druhou skupinu. Tyto skupiny spolu v tomto regionu koexistují po staletí a nikdo nemá právo je vyhladit,“ uvedl na téma práv menšin.

Navzdory těmto prohlášením však některé humanitární organizace i nadále upozorňují na porušování lidských práv ze strany HTS. Konkrétně jim vadí způsob, jakým povstalci zacházejí s politickými disidenty ve městě Idlib. Podezřívají rebely z mučení a tvrdých zákroků proti protestům. Podle Džawláního vyjádření pro CNN se však zmíněné incidenty nestaly na jeho příkaz a HTS už prý v případě všech zainteresovaných vyvodila odpovědnost.

Džawláního vize pro Sýrii stojí podle CNN v ostrém kontrastu s jeho minulostí. Dříve sloužil v Iráku v řadách nechvalně známé teroristické organizace Al-Káida, která má na svědomí mimo jiné útoky z 11. září 2001. Po návratu do vlasti vedl militantní džihádistickou skupinu Jabhat Al Nusra, následně však s Al-Káidou přerušil kontakt a v roce 2017 se stal lídrem HTS. Ta je mnoha zeměmi, jako jsou například Spojené státy, Turecko či Kanada, považována za teroristickou organizaci. Sám Džawlání je dokonce na americkém seznamu hledaných teroristů – za jeho dopadení je vypsána odměna ve výši 10 milionů dolarů.

Minulost v Al-Káidě se snažil omlouvat

Svou minulost se Džawlání v rozhovoru snažil omlouvat. „Člověk má ve svých 20 letech jinou osobnost než ve 30 nebo ve 40, a rozhodně úplně jinou než v 50. To je lidská přirozenost,“ řekl pro CNN. I tak se mnozí možné budoucnosti Sýrie pod vládou rebelů obávají, což se Džawlání snaží mírnit. „Lidé, kteří se bojí islámské vlády, buď viděli špatnou implementaci takové vlády, nebo tomu vůbec nerozumí,“ dodal.

Syrští rebelové během několika dní od vypuknutí povstání obsadili mimo jiné druhé největší město země Aleppo, které je známé kvůli svým historickým památkám. Poté se skupina zmocnila také strategicky důležitého města Hamá a v pátek se přiblížila na dohled k dalšímu důležitému městu Homs. V pátek vyjádřil syrským povstalcům podporu turecký prezident Erdogan, který vyslovil přání, aby rebelové postupovali bez incidentů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čtvrté největší město Sýrie obsadili povstalci. Armáda nad strategickým Hamá ztratila kontrolu

Tagy: