Vůdce vzbouřenců v Leopoldově: Útěk do Austrálie mu nevyšel, do věznice se vrátil sám

Přezdívka Blázen, kterou měl mezi ostatními vězni, ho dokonale vystihovala. Během nechvalně známé vzpoury v leopoldovské věznici se pasoval do role nelítostného vůdce vzbouřenců. Svou brutalitu ale předvedl v plné síle až o rok a půl později, když s dalšími šesti vězni připravil velký útěk. V jejich plánu neměly životy dozorců žádnou cenu. Aby se dostali za zdi věznice, pět jich zavraždili.

Tibor Polgári alias Blázen si v leopoldovské věznici jen nedaleko od dnešních českých hranic odpykával původně devítiletý trest. Soud ho poslal do vězení za vydírání a loupežná přepadení. Nelítostný a brutální násilník. Takovou pověst si ve věznici budoval a získaný respekt spoluvězňů dokázal dokonale využít během povstání v roce 1990.

Ve věznici okupované samotnými vězni se tehdy právě Polgári jmenoval jejím ředitelem a vyjednával s bezpečnostními složkami. Když zaútočili, zřejmě právě on rozkázal svým kumpánům, aby rukojmí, tedy spoluvězně, kteří se vzpourou nesouhlasili, odvedli na střechu jedné z budov a tu zapálili. Ďábelský plán naštěstí nevyšel a vojáci společně s policisty dokázali rukojmí zachránit před jistou smrtí. Když vzbouřence policisté vyváděli nahé ven z obsazené věznice tak, aby u sebe nemohli skrývat žiletky a další zbraně, byl mezi nimi i Polgári. V tu chvíli mu už muselo být jasné, že jeho plán na získání svobody pomocí vzpoury nevyšel. V zásobě měl ale další, snad ještě brutálnější.

Chtěl utéct až do Austrálie

O rok a půl později už byl znovu v leopoldovské věznici, která musela po proběhlé vzpouře projít rozsáhlou rekonstrukcí. V hlavě měl plán, podle kterého se měl se svými nejbližšími přáteli zpoza mříží dostat až do vysněné Austrálie. Podle pozdějších výslechů pracovali vězni společně na přípravě útěku několik měsíců. Když si byli jistí, že mají vše do detailu promyšlené a připravené, rozhodli se k rychlému jednání. Psal se 23. listopad 1991. Mimochodem: Polgárimu zbývalo odsedět z původního trestu jen dva roky. Trpělivost ale nepatřila mezi jeho přednosti. Za mřížemi, kde byl jako vůdce nedávno potlačené vzpoury pod drobnohledem dozorců, už nechtěl být ani den.

Sedmičlenná skupina vězňů vedená Polgárim měla s násilím bohaté zkušenosti. Patřil do ní mimo jiné dvojnásobný vrah nebo pachatelé loupežných přepadení. Využili okamžiku střídání trojice stráží, kdy dozorci nebyli pozorní. V předem domluvený okamžik na ně zaútočili a připravenými noži jednoho z nich chladnokrevně zavraždili. Během pozdějšího vyšetřování vyšlo najevo, že mu zasadili sedm bodných ran do hrudníku. Takovému útoku se dozorce nemohl ubránit.

Zbylé dva dozorce sedmičlenná skupina svázala a Polgári se s jedním ze svých společníků Milošem Urigou rychle převlékl do uniformy vězeňské služby. Polgáriho s Urigou vázalo dlouhodobé přátelství. Právě Uriga odsouzený za loupežná přepadení byl Polgáriho pravou rukou už během leopoldovské vězeňské vzpoury. I během útěku spolu úzce spolupracovali.

Životy dozorců pro ně neměly žádnou cenu

Zbylí dozorci v tu chvíli neměli o právě probíhajícím útěku sedmi násilníků ani ponětí. Převlečeni v uniformách a s ukořistěným svazkem klíčů se tak dostali až do operačního střediska celé věznice, které bylo u hlavní brány. Tam spustili své nelítostné běsnění přesně podle připraveného plánu. Jako prvního napadli noži velitele tehdejší dozorčí směny. Následovali další tři strážní, kteří měli zrovna službu. Nejkrutějším byl právě Polgári. Sám měl na svědomí tři z pěti zavražděných dozorců. Jednoho z nich přitom zavraždil bodnou ranou do spánku. Brutální chování vězňů přitom vůbec nebylo nutné. Podle předpisů, které v tu dobu už v československých věznicích platily, totiž u sebe dozorci nenosili žádné zbraně. Během překvapivého útoku noži neměli šanci se jakkoliv účinně bránit.

Po pěti chladnokrevných vraždách se vězni zmocnili několika pistolí a samopalů, svázali jednoho z přeživších dozorců, kterého si vzali s sebou jako pojistku, a prošli bránou věznice na svobodu. Jejich řádění ale pokračovalo i za jejími zdmi. Plánovali se dostat ze Slovenska do sousedního Polska a přes další země až do Austrálie. Zbraněmi ohrožovali řidiče, kterým po cestě kradli vozy. Čtyři lidi zranili těžce, dalších sedm jen lehce. Jako posledního ohrožovali šoféra, který jim chtěl nabídnout pomoc po autohavárii. Sedmičlenná skupina nezapomněla během svého útěku k polské hranici ani na oslavy. Brzy byla většina z nich opilá nebo zdrogovaná.

Zpátečním vlakem do věznice

Nakonec ale jejich cesta skončila tam, kde začala. Právě alkohol a drogy se nakonec vězňům na útěku staly osudnými. Poté, co nabourali s autem do stromu, rozhodli se, že raději budou dál cestovat vlakem. Zmateně ale nastoupili do spoje, který je odvezl na místo nedaleko od leopoldovské věznice, ze které před několika hodinami utekli. Ukryté ve stohu je obklíčila policie a po krátké přestřelce skončili všichni s pouty na rukou. Ten, kdo se na policisty rozhodl střílet ze samopalu, byl právě Polgári.

Během soudního procesu si za brutální vraždy dozorců vyslechl doživotní trest. V roce 2018 žádal o jeho prominutí, soudce mu sliby o jeho lítosti a nápravě ale neuvěřil. I 32 let od doby, kdy vedl vzpouru vězňů, zůstává za mřížemi slovenských věznic.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN
Volby 2022

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN

Komunální a senátní volby v Česku skončily. Lidé si mohli volit nové zastupitele obcí, měst a městských obvodů a obměnit třetinu Senátu. Ve většině republiky jsou už výsledky jasné, rodí se první koalice. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vedl v senátních volbách v Jihlavě, v prvním kole ale nezvítězil. Naopak mandát v Senátu získal v prvním kole na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). V krajských městech převážně boduje hnutí ANO, vládní koalice zase ovládla Prahu či Brno.

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář
Volby 2022

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář

Šéf hnutí Přísaha a bývalý elitní policista Robert Šlachta, proslulý kardiochirurg Jan Pirk (za TOP 09) či hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ) mohou po komunálních a senátních volbách slavit. Dařilo se i známým starostům jako třeba Michalu Šmardovi nebo Janu Birkemu (oba ČSSD). Smutní naopak legendární žokej Josef Váňa či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

Infobox
sledujeme živě
01:00

Vážení čtenáři, on-line přenos CNN Prima NEWS k letošním komunálním a senátním volbám tímto končí. Děkujeme Vám za vaši pozornost.

00:51

Hlaváček nechce pražskou koalici s ANO a SPD

00:28

V Plzni už je domluvená nová koalice

00:11

Čižinský: Pro Praha Sobě byly volby úspěšné

Poprvé bez Kubery. Severočeská modrá bašta padla, ODS ale v čele Teplic nejspíš zůstane

Komunální volby v Teplicích mají poprvé od roku 1994 jiného vítěze než Občanskou demokratickou stranu. Po sečtení všech odevzdaných hlasů je jasné, že jich nejvíce připadlo hnutí ANO, ODS však skončila v těsném závěsu. Oba politické subjekty tak nejspíše budou pokračovat v dosavadní magistrátní spolupráci. V zastupitelstvu totiž mají pohodlnou většinu.

Rusové se chtěli na válku dívat jen v televizi. Zapojit se podle expertů nehodlají

Moskva nemá pro vedení invaze dostatek lidských zdrojů. Rusové si původně představovali, že konflikt budou pouze sledovat na televizních obrazovkách a blíže se jich nedotkne. Z této iluze se jich však řada musela probrat po vyhlášení částečné mobilizace Vladimirem Putinem. Podpora agresivní války na Ukrajině v Rusku klesá a motivace občanů k aktivnímu zapojení je velmi nízká. Shodli se na tom odborníci v pořadu Zprávy PLUS.

Živě
ON-LINE: Další brutální zákroky v Rusku. Policie zatkla stovky demonstrantů proti mobilizaci

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku. Ruská policie zatkla při nových demonstracích proti mobilizaci další stovky lidí.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Babiš šetřil na rautu a Nacher myl auto. ANO působí po volbách odevzdaně

Kandidát na pražského primátora za ANO Patrik Nacher si v sobotu nechal vyčistit auto, první místopředseda strany Karel Havlíček byl na výlovu a šéf hnutí Andrej Babiš v Karlových Varech. Zavřely se volební místnosti a hnutí ANO se proměnilo, z velkolepé kampaně s obytňákem se stal nejchudší raut na štábu, kam nejdůležitější politici přijeli pozdě. I když se hnutí v komunálních i senátních volbách podle dosavadních výsledků celkem daří, po volbách působí odevzdaně.

Domácí zpravodajství

Nevypadá to špatně, ocenil průběžné výsledky voleb Fiala. Vyloučil spolupráci s SPD

Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení průběžných výsledků voleb odmítl, že by na komunální úrovni jeho strana tvořila koalice s hnutím SPD. Zároveň uvedl, že nepochybuje o úspěchu předsedy Senátu a stranického kolegy Miloše Vystrčila, který obhajuje křeslo v horní komoře Parlamentu. Průběžné výsledky zatím hodnotí pozitivně šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejstarší kandidát voleb na Moravě: Jsem astrolog, zachrání nás jen celosvětový stát

Josef Orszulík se narodil 20. června 1930, přesto se pokusil získat mandát v komunálních volbách. Jeho otec býval komorníkem u hraběte Larische v Karviné, on sám se voličům představil na kandidátce jako astrolog a filozof. Je mu 92 let, a kdyby v hlasování uspěl, mohl být až do roku 2026 zastupitelem, tedy do 96 let! Už předem ale hlásil prohru: „Vím, že nemám šanci.“ Kandidoval na 54. pozici nevýznamného politického hnutí Švýcarská demokracie v Ostravě.