Výbuch karibské sopky
Největší sopka na karibském ostrově Svatý Vincenc vstoupila do fáze výbušné erupce. Vulkán La Soufrière chrlí popel a plyny až do výšky šesti kilometrů, informovala agentura AP. Tamní vláda nařídila z okolí vulkánu evakuovat zhruba 16 tisíc osob, které může zasáhnout sopečný popel. Zatím nejsou hlášeny žádné škody.
„Další výbušné erupce mohou následovat,“ uvedla odbornice na sopky a zemětřesení Erouscilla Josephová. Vědci ve čtvrtek na sopce zaznamenali podzemní otřesy, které podle nich naznačují, že se magma dere k povrchu, uvedlo centrum pro zkoumání zemětřesení na ostrově Trinidad. Proto vyzvali vládu, aby nařídila evakuaci. Úřad pro zvládání katastrof NEMO na Twitteru uvedl, že existuje zvýšená možnost katastrofy.
Vulkán La Soufrire na ostrově Svatý Vincenc chrlí popel do výše šesti kilometrů Zdroj: AP
Vulkán La Soufrire na ostrově Svatý Vincenc chrlí popel do výšky šesti kilometrů Zdroj: AP
Vulkán La Soufrire na ostrově Svatý Vincenc chrlí popel do výšky šesti kilometrů Zdroj: Profimedia.cz
Karibský ostrov Svatý Vincen se evakuuje kvůli sopce. Zdroj: UWISeismic Research
Vulkán La Soufrire na ostrově Svatý Vincenc chrlí popel do výšky šesti kilometrů Zdroj: AP
Vulkán La Soufrire na ostrově Svatý Vincenc chrlí popel do výšky šesti kilometrů Zdroj: Profimedia.cz
Obyvatelé postižené oblasti, kteří tvoří jednu šestinu celého obyvatelstva karibského státu, by mohli být evakuováni do táborů, na sousední karibské ostrovy či na výletní lodě. V případě evakuace mimo ostrov ale podle premiéra Ralpha Gonsalvese musí být lidé naočkovaní proti COVID-19.
Sopky ve státě Svatý Vincenc a Grenadiny, v němž žije na 100 000 obyvatel, byly nečinné od roku 1979. Při výbuchu vulkánu La Soufrière v roce 1902 zahynulo přibližně 1500 lidí.
Místní média podle agentury Reuters v uplynulých dnech informovala také o zvýšené vulkanické aktivitě sopky Mount Pelée na ostrově Martinik, který leží severně od Svatého Vincence.