Vydatné deště nekončí, potoky a řeky stoupají. Hrozí další bouřky a platí povodňová bdělost

Bouřka na Uherskohradišťsku (autor: Richard Klofáč / Lovci Bouřek / FB)

Počasí 23.8.2022 (6:09)

Po pondělních deštích některé toky vystoupaly na povodňové stupně. Situaci nepomohou ani přeháňky či vydatné srážky v úterý. Na východ Čech mohou přijít také bouřky. V platnosti jsou nadále výstrahy. Kdy se počasí umoudří a vrátí se léto?

V úterý bude zataženo a oblačno, ráno se ojediněle mohou objevit mlhy. Během dne se očekávají místy přeháňky nebo déšť, a to zejména v Čechách. Na východě by se podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mohly vyskytnout ojediněle také bouřky.

Po pondělních deštích některé toky vystoupaly na 1. a 2. povodňový stupeň. Jedná se o Botič v Jesenici, který se drží na nejnižším stupni, stejně jako řeka Vidnavka ve Vidnavě. Na druhý stupeň vystoupal Černý potok ve Velké Kraši.

V platnosti jsou také výstrahy. Do úterní 9. hodiny platí povodňová bdělost, a to v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji. Před polednem by mělo končit varování před vydatnými dešti. To platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský kraj a Vysočinu. Je však možné, že meteorologové výstrahy prodlouží či vydají nové.

⚠️ Výstraha ČHMÚ na vydatný déšť a povodňovou bdělost. 💧🌊 Tato výstraha upravuje předchozí. Mění územní a časovou...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Monday, August 22, 2022

Nejvyšší denní teploty se v úterý budou pohybovat mezi 20 až 24 °C, při dešti pouze kolem 18 °C. Vát by měl mírný severozápadní až severní vítr o síle 2 až 5 m/s.

V noci na středu bude oblačno až polojasno. Ojediněle se očekávají přeháňky či slabý déšť. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi 17 až 13 °C, na západě kolem 11 °C. Vát bude vítr o rychlosti do 4 m/s.

Tropický víkend s dešti

Během středy bude oblačno až polojasno. Ráno se místy očekává nízká oblačnost nebo mlhy, ojediněle i přeháňky. Na východě a severovýchodě se během dne čekají jak přeháňky, tak i bouřky. Večer by však srážek mělo ubývat, stejně jako oblačnosti. Nejvyšší denní teploty však budou letní – pohybovat by se měly mezi 22 až 26 °C.

A jak bude v dalších dnech? Ve čtvrtek budou teploty atakovat až 29 °C, zároveň se však mohou objevit přeháňky a na Moravě či ve Slezsku i bouřky. Pátek se ponese v podobném duchu – teploty vystoupají až k tropické třicítce, stále však mějte deštníky po ruce. Očekávají se přeháňky a ojedinělé bouřky. Kolem 30 °C se teploty budou pohybovat i po celý víkend, stále by však místy mělo pršet.

Tagy: