Vykastroval ukrajinského zajatce. Novináři odhalili identitu „kanibala“ z čečenského praporu

Rozhovor s ukrajinským velitelem

Investigativním webům Bellingcat a The Insider se zřejmě podařilo vypátrat identitu ruského okupanta, který měl na konci července v Luhanské oblasti vykastrovat svázaného ukrajinského vojáka. Děsivé video se dál šíří internetem. Válečným zločincem je podle všeho 29letý rodák z Tuvy jménem Ochur-Suge Mongush, který je členem čečenského praporu Achmat (pojmenováno po otci Ramzana Kadyrova).

K odpornému činu mělo dojít ve městě Pryvillja nedaleko Severodoněcku v Luhanské oblasti. Video začaly zhruba před týdnem šířit ruské účty na sociální síti Telegram. Velmi brzy se pak dostalo i na Twitter. Děsivé záběry ukazují kastraci bezbranného ukrajinského zajatce ruskými vojáky.

Z videa je patrné, že svázaný zajatec s roubíkem má na sobě ukrajinskou vojenskou uniformu, na bundě jednoho z mučitelů je zase viditelná nášivka typického písmene „Z“. Zatímco se muž se svázanýma rukama a nohama bránil, jeden z členů jednotky celou věc natáčel, další na zajatci začal stát, aby se nehýbal, a třetí jej kopl do hlavy. Vojáci také na zajatce pokřikovali různé urážky v ruštině.

Muž s netypickým kloboukem na hlavě bezmocnému ukrajinskému vojákovi kousek po kousku odřezával pohlavní orgány, které pak pohodil na zem vedle jeho obličeje. Později měli okupanti zajatce ještě střelit do hlavy.

Krátce poté, co se video objevilo na sociálních sítích, začali lidé pátrat po identitě ruských vojáků, kteří jsou za válečný zločin zodpovědní. Brzy se objevily fotky pravděpodobného autora kastrace s již zmíněným specifickým kloboukem. Média s odvoláním na dřívější záběry prokremelské propagandy z ruských médií uvedla, že by mělo jít o člena čečenského praporu Achmat.

Ochur-Suge Mongush z Tuvy

Další podrobnosti ale byly až doteď neznámé. To ale změnilo vyšetřování investigativních webů Bellingcat a The Insider. Zjistily, že zločincem s odlamovacím nožem má být Ochur-Suge Mongush narozený v roce 1993 v Tuvinské republice (součást Ruské federace, rovněž označována jako Tuva, pozn. red.). Potvrdily se i předešlé zprávy o tom, že Mongush je členem praporu Achmat.

Ve veřejném prostoru se objevila i tvrzení, že ruským řezníkem je 39letý Vitaly Aroshanov Valerevich z Kalmycka. Nyní se ale zdá, že tyto informace nebyly správné. Mohlo jít o omyl či o úmyslné lži proruské propagandy na Telegramu.

Podezřením z dalšího ruského válečného zločinu se zabývají ukrajinské úřady. Kyjev ohlásil již před několika dny, že zná identitu muže, který kastraci provedl. Na rozdíl od investigativních webů se však o konkrétní zjištění s veřejností nepodělil.

Kyjev: Rusové si užívají mučení

„Ruští propagandisté ​​s potěšením ukázali, jak skupina tyranů zmrzačila ukrajinského zajatce,“ uvedl poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak. Podle něj celý svět musí pochopit, že Rusko je zemí kanibalů. „Rusové si užívají mučení a vraždění. Válečná mlha jim ale nepomůže, aby se vyhnuli trestu. Každého identifikujeme. Všechny dostaneme,“ dodal.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec oznámil, že v souvislosti s videem již upozornil generální prokuraturu. Kvůli podezření z válečného zločinu se také obrátil na OSN, Evropský výbor proti mučení při Radě Evropy i na Mezinárodní výbor Červeného kříže.

„Je třeba prověřit fakta ohledně válečného zločinu porušujícího ženevskou úmluvu (o zacházení s válečnými zajatci),“ uvedl Lubinec. Rovněž zdůraznil, že mučení je neospravedlnitelným zločinem, za který pachatel i velitel jeho jednotky musí nést odpovědnost. Moskva všechny válečné zločiny, ze kterých ji viní Ukrajina či Západ, kategoricky popírá.

Tagy: