Kvůli bezprecedentnímu výpadku léčivých přípravků nemohou lékaři své pacienty léčit, jak nejlépe umí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Tento problém se přitom podle něj dal predikovat, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ovšem hraje mrtvého brouka. Zastánci Válka nicméně upozorňují, že nedostatek léků postihl více či méně celou Evropu. Resort zdravotnictví slíbil nápravu, která má přijít někdy v polovině května.
Výpadek léků způsobili podle ministra Válka výrobci. „Antibiotika v ČR budou chybět do poloviny května. Pak někteří výrobci obnoví dovoz a s nemocností pomůže i lepší počasí,“ předpověděl „Problém je, že vypadl běžný penicilin, protože ho výrobce nedodal dostatečné množství,“ doplnil. Lékaři jsou tak často nuceni předepisovat širokospektrá antibiotika.
„Situace je velmi nepříjemná pro nás i pro pacienty. Nechceme nic jiného než léčit pacienty, jak umíme. Nechceme neustále improvizovat a dávat lidem to, co je náhodou zrovna dostupné. Zaděláváme si na obrovské problémy. Nedovedu si představit, že by se tato katastrofální situace měla příští zimu opakovat,“ sdělil Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Situace je vážná. Za nedostatek penicilinu si můžeme sami, řekl Prymula
Šéf České lékařské komory sice sdělil, že nyní nemá cenu zabývat se tím, kdo za daný problém může, přesto kritizoval vládu: „Situaci šlo predikovat. Epidemiologové varovali, že když přestaneme dodržovat protiepidemická opatření v souvislosti s covidem, nevyhnutelně se v chladném období roku rozjede vlna respiračních infekcí. Přesně to se stalo. A my jsme se na to bohužel vůbec nepřipravili.“
GLOSA: Podivín Válek vzkazuje našim dětem bez léků, že je vyléčí slunce
Je skandální, že pořád nejsou léky pro děti. Zrovna dnes jsem viděl na Instagramu Nikol Štíbrové příspěvky zoufalých maminek, které nemají antibiotika na spálovou angínu. Není penicilin. V mnoha částech republiky se o dětské léky svrhává nedůstojný závod, který navíc vyzývá k tradičnímu křečkování, když už dotyčný lék konečně někde je… V pátek také promluvil o tomto problému ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Vzal to po svém. Meteorologicky.
Podobně kritizuje vládu i poslanec Kamal Farhan, který v opozičním hnutí ANO vykonává funkci stínového ministra zdravotnictví. „Problém nelze svést jenom na výrobce. Pan ministr zdravotnictví nám už od prosince slibuje, že léky zajistí. A že budou od poloviny května? Tím si nejsem jistý. Pan Válek k problému přistupuje chaoticky a nekoncepčně,“ řekl v pořadu 360°.
Philipp: Výpadky léků nastávají po celé Evropě
I Kubek si rýpl přímo do šéfa resortu zdravotnictví: „Pan ministr Válek hraje mrtvého brouka. My nevíme, zda si farmaceutické firmy dělají legraci z pana ministra, nebo jestli si pan ministr dělá srandu z nás všech. Každopádně se vyhýbá zodpovědnosti. Lidi ale nezajímá, jak politici léky zajistí. Platí si zdravotní pojištění, chtějí je a mají na ně nárok.“
Zastání Válek naopak našel u poslance a místopředsedy KDU-ČSL Toma Philippa. Podle něj je bezprecedentní výpadek léků způsoben celou řadou faktorů, například vyšší nemocností či nečinností některých mimoevropských výrobců. „Výpadky léků nastávají po celé Evropě,“ zdůraznil.
Za celý rok jsou v Česku předepsány miliony balení antibiotik, loni za první čtvrtletí jich bylo 2,3 milionu. Válek v únoru uvedl, že v prvních pěti týdnech letošního roku byla poptávka u tablet vyšší asi o polovinu a u antibiotických sirupů o 140 procent. Výpadky léků z výrobních důvodů jsou poměrně běžné, lékaři a lékárníci se ale shodují, že situaci srovnatelnou se současnou nepamatují.