Výprava tatrovek čeká na víza do Ruska, cesta kolem světa se zatím posouvá

Expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) musela být kvůli komplikacím pozastavena.

Expedice Tatra kolem světa 2 musela být kvůli komplikacím pozastavena

Expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) musela být kvůli komplikacím pozastavena. Posádka se ale nevzdává a v cestě plánuje pokračovat. V Turecku a Íránu strávila téměř půl roku a využila toho k poznání místních a jejich kultury.

Posádka Trajdy (tatra T815) a Bludičky (obytného vozu Adria Citroën) vyrazila na svou cestu 22. února letošního roku. Krátce po odstartování čelila první překážce v podobě rychle se šířícího onemocnění COVID-19. To mělo za následek postupné uzavírání hranic států a expedice tak musela změnit plán své cesty.

„Podle původního itineráře měla posádka v první polovině října dorazit do ruského Vladivostoku, odkud se vozy měly přepravit do Jižní Ameriky a poté odstartovat druhou etapu tříleté cesty,“ vysvětluje jeden z organizátorů projektu Marek Havlíček. Místo toho dojela výprava jen do Turecka a později do Íránu, kde strávila několik měsíců kvůli uzavřeným hranicím.

Počáteční skepsi ale nakonec vystřídal optimismus. „Mohli jsme pořádně poznat místní obyvatele, jejich kulturu i zvyky,“ vypráví hlavní kameraman Jiří Dvorský. Navíc díky dostatku času a nulovému cestovnímu ruchu měli místa téměř jenom pro sebe. Ze záběrů Dvorského a jeho kolegů vznikl desetidílný seriál, který začne vysílat Prima Zoom v sobotu 3. října.

Začátkem června tým TKS2 konečně překročil turecko-íránské hranice. Zde se ale setkal s dalším problémem, kdy doplatil na lehkomyslné jednání jednoho z kameramanů Michala Prskavce. I přes zákaz a dohodu s týmem vzlétl s dronem, což vedlo k zatčení a několikahodinovým výslechům posádky. Íránské bezpečnostní složky podezřívaly Expedici Tatry ze špionáže.

„Posádka byla po celou dobu pobytu v Íránu pod dohledem místních bezpečnostních orgánů. Ty nám následně zamítly prodloužení předem domluvených víz,“ vysvětlil Havlíček a dodává, že přestože se vše nakonec vysvětlilo, bylo jim doporučeno Írán co nejrychleji opustit.

V cestě budou pokračovat

Z možných variant, jak nastalou situaci řešit, zvítězila možnost převézt auta po moři k ruským břehům. Posádka ale zatím nemá do Ruska víza, a tak se musela na nějaký čas vrátit zpět do České republiky. Při řešení vzniklého problému pomáhá také vicepremiér Karel Havlíček. Podle Marka Havlíčka se výprava do Asie příští rok vrátí a na původně naplánovanou druhou etapu v Jižní Americe dojde až v roce 2022. Projekt se tak ze tří let protáhne na čtyři.

Celou expedici také ovlivnil rozdílný názor zakladatelů projektu Petra Holečka a Marka Havlíčka, kteří se neshodli na finanční stránce projektu. Holeček se nakonec rozhodl v expedici nepokračovat. Byl pro uschování vozů a vyčkání na lepší situaci ohledně koronaviru. „Petra si vážím. Chtěl bych mu poděkovat za přípravy. To je ale závazek, který jsem dal a mou povinností je, že i když všechno nejde podle plánů, musíme se snažit překonávat překážky,“ četl prohlášení k situaci Havlíček.

Text vyšel ve spolupráci s Václavem Černým a je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci s CNN Prima News.

Tagy: