reklama

Výroba lyží se nezastavila ani v létě, Česko je jejich čtvrtým největším exportérem

Odhaduje se, že v tuzemsku je přes 2 miliony lyžařů. Česko je zároveň čtvrtým největším exportérem lyží na světě. Jejich výroba se nezastavila ani v létě. Jak dlouho trvá vyrobit jednu lyži?

reklama

„Používáme český smrk, buk, jasan a čínskou balonii,“ popsal Milan Luštinec, výrobce lyží značky Lusti. „Není to jedno prkno, to by se nám kroutilo. Proto je máme naplátkované a znovu slepené k sobě,“ vysvětlil.

Pila vyřeže z dřevěných lepených prken tvar lyže a následně se přidá skluznice. Dodají se laminátové a hliníkové pláty, horní fólie a lyže je kompletní. Proces výroby podle Luštince trvá mezi pěti a patnácti minutami.

Zavřeli mu důl, tak začal vyrábět snowboardy

Když Luštincovi, původně důlnímu zámečníkovi, zavřeli na začátku devadesátých let důl, dal se bez jakýchkoli zkušeností na výrobu tehdy začínajících snowboardů. A vyrábí je už pětadvacet let. „Dříve snowboard trvalo vyrobit třeba tři týdny. Lepil jsem dýhy, vrstvili je na sebe na primitivních lisech, které se utahovaly šrouby. Pak jsem ručně pilkou vyřezal snowboard, katastrofa,“ vysvětlil Luštinec.

Když propadl kouzlu carvingového lyžování, přidal do výroby i lyže. „Byly považované za kvalitní s tím, že se na nich dá dobře lyžovat. A to byl můj cíl,“ podotkl.

Podle statistických dat je Česká republika čtvrtým největším exportérem lyží v Evropě, předčí dokonce i Itálii. Ve východních Čechách v Žacléři Luštinec vyrobí na deset tisíc párů ročně. Firma navíc stále navyšuje výrobu i sortiment. Proti největšímu producentovi lyží z Nového Města na Moravě je však stále malá.

Ročně 120 tisíc párů lyží

Českou velkovýrobnu lyží Artis před pár lety ovládl miliardář Tomáš Němec, přikoupil zavedenou rakouskou továrnu a jejím jménem produkci zaštítil.

„Vyrábíme ročně asi 120 tisíc párů lyží. Máme nastartovaný rozvojový program výrobní expanze, který by měl naši výrobní kapacitu přibližně zdvojnásobit,“ uvedl ředitel společnosti Kästle Vladimír Dušánek. Jedním z jeho cílů je vrátit značku mezi špičkové alpské sjezdaře.

Vedle toho v Českých Budějovicích vyrábí ve velkém lyže i americko-holandský koncern Head. Celou českou produkci pak doplňují firmy, které produkují lyže v menších sériích nebo dokonce na míru. „Vždycky mě strašně potěší, když si lidé lyže koupí právě proto, že byly vyrobeny v Česku,“ dodal Luštinec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test
ZOH 2022

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test

Česká hokejová reprezentace zahájila soustředění na zimní olympijské hry v Pekingu. V pražské O2 areně se zatím pod dohledem hlavního trenéra Filipa Pešána mělo připravovat 12 hráčů. Z tuctu je však nyní mimo hru šestice hokejistů, která měla pozitivní test na koronavirus. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Strach o krále fotbalových agentů. Zástupce Haalanda nebo Ibrahimovice bojuje na JIP

Fotbaloví agenti vyjednávají přestupy za miliony eur či liber, rozhodují o osudech největších hráčů, přesto často zůstávají v pozadí a příliš se o nich nemluví. Jednou z výjimek je Mino Raiola. Pro své neortodoxní vyjednávací praktiky je často nazývaný mafiánem, mnozí ho považují za krajně kontroverzní osobu. Momentálně během přestupového období měl znovu ukazovat něco ze svého umu, nicméně nemůže. Leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy. Proti rozsudku se odvolala.

reklama

Domácí zpravodajství

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

reklama