reklama

Výroba lyží se nezastavila ani v létě, Česko je jejich čtvrtým největším exportérem

Odhaduje se, že v tuzemsku je přes 2 miliony lyžařů. Česko je zároveň čtvrtým největším exportérem lyží na světě. Jejich výroba se nezastavila ani v létě. Jak dlouho trvá vyrobit jednu lyži?

reklama

„Používáme český smrk, buk, jasan a čínskou balonii,“ popsal Milan Luštinec, výrobce lyží značky Lusti. „Není to jedno prkno, to by se nám kroutilo. Proto je máme naplátkované a znovu slepené k sobě,“ vysvětlil.

Pila vyřeže z dřevěných lepených prken tvar lyže a následně se přidá skluznice. Dodají se laminátové a hliníkové pláty, horní fólie a lyže je kompletní. Proces výroby podle Luštince trvá mezi pěti a patnácti minutami.

Zavřeli mu důl, tak začal vyrábět snowboardy

Když Luštincovi, původně důlnímu zámečníkovi, zavřeli na začátku devadesátých let důl, dal se bez jakýchkoli zkušeností na výrobu tehdy začínajících snowboardů. A vyrábí je už pětadvacet let. „Dříve snowboard trvalo vyrobit třeba tři týdny. Lepil jsem dýhy, vrstvili je na sebe na primitivních lisech, které se utahovaly šrouby. Pak jsem ručně pilkou vyřezal snowboard, katastrofa,“ vysvětlil Luštinec.

Když propadl kouzlu carvingového lyžování, přidal do výroby i lyže. „Byly považované za kvalitní s tím, že se na nich dá dobře lyžovat. A to byl můj cíl,“ podotkl.

Podle statistických dat je Česká republika čtvrtým největším exportérem lyží v Evropě, předčí dokonce i Itálii. Ve východních Čechách v Žacléři Luštinec vyrobí na deset tisíc párů ročně. Firma navíc stále navyšuje výrobu i sortiment. Proti největšímu producentovi lyží z Nového Města na Moravě je však stále malá.

Ročně 120 tisíc párů lyží

Českou velkovýrobnu lyží Artis před pár lety ovládl miliardář Tomáš Němec, přikoupil zavedenou rakouskou továrnu a jejím jménem produkci zaštítil.

„Vyrábíme ročně asi 120 tisíc párů lyží. Máme nastartovaný rozvojový program výrobní expanze, který by měl naši výrobní kapacitu přibližně zdvojnásobit,“ uvedl ředitel společnosti Kästle Vladimír Dušánek. Jedním z jeho cílů je vrátit značku mezi špičkové alpské sjezdaře.

Vedle toho v Českých Budějovicích vyrábí ve velkém lyže i americko-holandský koncern Head. Celou českou produkci pak doplňují firmy, které produkují lyže v menších sériích nebo dokonce na míru. „Vždycky mě strašně potěší, když si lidé lyže koupí právě proto, že byly vyrobeny v Česku,“ dodal Luštinec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama