Výroba lyží se nezastavila ani v létě, Česko je jejich čtvrtým největším exportérem

Lyžař

Věřili byste, že Česko je čtvrtým největším exportérem lyží na světě?

Odhaduje se, že v tuzemsku je přes 2 miliony lyžařů. Česko je zároveň čtvrtým největším exportérem lyží na světě. Jejich výroba se nezastavila ani v létě. Jak dlouho trvá vyrobit jednu lyži?

„Používáme český smrk, buk, jasan a čínskou balonii,“ popsal Milan Luštinec, výrobce lyží značky Lusti. „Není to jedno prkno, to by se nám kroutilo. Proto je máme naplátkované a znovu slepené k sobě,“ vysvětlil.

Pila vyřeže z dřevěných lepených prken tvar lyže a následně se přidá skluznice. Dodají se laminátové a hliníkové pláty, horní fólie a lyže je kompletní. Proces výroby podle Luštince trvá mezi pěti a patnácti minutami.

Zavřeli mu důl, tak začal vyrábět snowboardy

Když Luštincovi, původně důlnímu zámečníkovi, zavřeli na začátku devadesátých let důl, dal se bez jakýchkoli zkušeností na výrobu tehdy začínajících snowboardů. A vyrábí je už pětadvacet let. „Dříve snowboard trvalo vyrobit třeba tři týdny. Lepil jsem dýhy, vrstvili je na sebe na primitivních lisech, které se utahovaly šrouby. Pak jsem ručně pilkou vyřezal snowboard, katastrofa,“ vysvětlil Luštinec.

Když propadl kouzlu carvingového lyžování, přidal do výroby i lyže. „Byly považované za kvalitní s tím, že se na nich dá dobře lyžovat. A to byl můj cíl,“ podotkl.

Podle statistických dat je Česká republika čtvrtým největším exportérem lyží v Evropě, předčí dokonce i Itálii. Ve východních Čechách v Žacléři Luštinec vyrobí na deset tisíc párů ročně. Firma navíc stále navyšuje výrobu i sortiment. Proti největšímu producentovi lyží z Nového Města na Moravě je však stále malá.

Manchester City smí hrát v následujících dvou letech evropské poháry

Sportovní arbitrážní soud (CAS) zrušil původní verdikt Evropské fotbalové unie UEFA, která v únoru vyloučila „Citizens“ na dva roky ze svých soutěží kvůli porušení pravidel finanční fair play a licenčních předpisů. Klub musí pouze zaplatit pokutu, která se ale z 30 milionů eur (800 milionů korun) snížila na 10 milionů eur (zhruba 267 milionů korun).

Ročně 120 tisíc párů lyží

Českou velkovýrobnu lyží Artis před pár lety ovládl miliardář Tomáš Němec, přikoupil zavedenou rakouskou továrnu a jejím jménem produkci zaštítil.

„Vyrábíme ročně asi 120 tisíc párů lyží. Máme nastartovaný rozvojový program výrobní expanze, který by měl naši výrobní kapacitu přibližně zdvojnásobit,“ uvedl ředitel společnosti Kästle Vladimír Dušánek. Jedním z jeho cílů je vrátit značku mezi špičkové alpské sjezdaře.

Vedle toho v Českých Budějovicích vyrábí ve velkém lyže i americko-holandský koncern Head. Celou českou produkci pak doplňují firmy, které produkují lyže v menších sériích nebo dokonce na míru. „Vždycky mě strašně potěší, když si lidé lyže koupí právě proto, že byly vyrobeny v Česku,“ dodal Luštinec.

Tagy: