reklama

Výroba lyží se nezastavila ani v létě, Česko je jejich čtvrtým největším exportérem

Odhaduje se, že v tuzemsku je přes 2 miliony lyžařů. Česko je zároveň čtvrtým největším exportérem lyží na světě. Jejich výroba se nezastavila ani v létě. Jak dlouho trvá vyrobit jednu lyži?

reklama

„Používáme český smrk, buk, jasan a čínskou balonii,“ popsal Milan Luštinec, výrobce lyží značky Lusti. „Není to jedno prkno, to by se nám kroutilo. Proto je máme naplátkované a znovu slepené k sobě,“ vysvětlil.

Pila vyřeže z dřevěných lepených prken tvar lyže a následně se přidá skluznice. Dodají se laminátové a hliníkové pláty, horní fólie a lyže je kompletní. Proces výroby podle Luštince trvá mezi pěti a patnácti minutami.

Zavřeli mu důl, tak začal vyrábět snowboardy

Když Luštincovi, původně důlnímu zámečníkovi, zavřeli na začátku devadesátých let důl, dal se bez jakýchkoli zkušeností na výrobu tehdy začínajících snowboardů. A vyrábí je už pětadvacet let. „Dříve snowboard trvalo vyrobit třeba tři týdny. Lepil jsem dýhy, vrstvili je na sebe na primitivních lisech, které se utahovaly šrouby. Pak jsem ručně pilkou vyřezal snowboard, katastrofa,“ vysvětlil Luštinec.

Když propadl kouzlu carvingového lyžování, přidal do výroby i lyže. „Byly považované za kvalitní s tím, že se na nich dá dobře lyžovat. A to byl můj cíl,“ podotkl.

Podle statistických dat je Česká republika čtvrtým největším exportérem lyží v Evropě, předčí dokonce i Itálii. Ve východních Čechách v Žacléři Luštinec vyrobí na deset tisíc párů ročně. Firma navíc stále navyšuje výrobu i sortiment. Proti největšímu producentovi lyží z Nového Města na Moravě je však stále malá.

K tématu

Ročně 120 tisíc párů lyží

Českou velkovýrobnu lyží Artis před pár lety ovládl miliardář Tomáš Němec, přikoupil zavedenou rakouskou továrnu a jejím jménem produkci zaštítil.

„Vyrábíme ročně asi 120 tisíc párů lyží. Máme nastartovaný rozvojový program výrobní expanze, který by měl naši výrobní kapacitu přibližně zdvojnásobit,“ uvedl ředitel společnosti Kästle Vladimír Dušánek. Jedním z jeho cílů je vrátit značku mezi špičkové alpské sjezdaře.

Vedle toho v Českých Budějovicích vyrábí ve velkém lyže i americko-holandský koncern Head. Celou českou produkci pak doplňují firmy, které produkují lyže v menších sériích nebo dokonce na míru. „Vždycky mě strašně potěší, když si lidé lyže koupí právě proto, že byly vyrobeny v Česku,“ dodal Luštinec.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Ve vládním rezervačním systému k očkování proti covidu byla chyba, které by dokázal zneužít běžný programátor, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS čtyřiadvacetiletý student informačních technologií Filip Šedivý. I když se od pátečního rána mohli hlásit pouze senioři starší 80 let, Šedivý se dokázal prokousat několika kroky se správným zadáním svého věku. Tématu problémového registru se bude věnovat také pořad 360° Pavlíny Wolfové od 20:15 na CNN Prima NEWS.

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Přestaňte slavit góly a objímat se. Emoce hráčů z Premier League vytáčí politiky
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Další články
reklama
reklama