reklama

Výroba lyží se nezastavila ani v létě, Česko je jejich čtvrtým největším exportérem

Odhaduje se, že v tuzemsku je přes 2 miliony lyžařů. Česko je zároveň čtvrtým největším exportérem lyží na světě. Jejich výroba se nezastavila ani v létě. Jak dlouho trvá vyrobit jednu lyži?

reklama

„Používáme český smrk, buk, jasan a čínskou balonii,“ popsal Milan Luštinec, výrobce lyží značky Lusti. „Není to jedno prkno, to by se nám kroutilo. Proto je máme naplátkované a znovu slepené k sobě,“ vysvětlil.

Pila vyřeže z dřevěných lepených prken tvar lyže a následně se přidá skluznice. Dodají se laminátové a hliníkové pláty, horní fólie a lyže je kompletní. Proces výroby podle Luštince trvá mezi pěti a patnácti minutami.

Zavřeli mu důl, tak začal vyrábět snowboardy

Když Luštincovi, původně důlnímu zámečníkovi, zavřeli na začátku devadesátých let důl, dal se bez jakýchkoli zkušeností na výrobu tehdy začínajících snowboardů. A vyrábí je už pětadvacet let. „Dříve snowboard trvalo vyrobit třeba tři týdny. Lepil jsem dýhy, vrstvili je na sebe na primitivních lisech, které se utahovaly šrouby. Pak jsem ručně pilkou vyřezal snowboard, katastrofa,“ vysvětlil Luštinec.

Když propadl kouzlu carvingového lyžování, přidal do výroby i lyže. „Byly považované za kvalitní s tím, že se na nich dá dobře lyžovat. A to byl můj cíl,“ podotkl.

Podle statistických dat je Česká republika čtvrtým největším exportérem lyží v Evropě, předčí dokonce i Itálii. Ve východních Čechách v Žacléři Luštinec vyrobí na deset tisíc párů ročně. Firma navíc stále navyšuje výrobu i sortiment. Proti největšímu producentovi lyží z Nového Města na Moravě je však stále malá.

K tématu

Ročně 120 tisíc párů lyží

Českou velkovýrobnu lyží Artis před pár lety ovládl miliardář Tomáš Němec, přikoupil zavedenou rakouskou továrnu a jejím jménem produkci zaštítil.

„Vyrábíme ročně asi 120 tisíc párů lyží. Máme nastartovaný rozvojový program výrobní expanze, který by měl naši výrobní kapacitu přibližně zdvojnásobit,“ uvedl ředitel společnosti Kästle Vladimír Dušánek. Jedním z jeho cílů je vrátit značku mezi špičkové alpské sjezdaře.

Vedle toho v Českých Budějovicích vyrábí ve velkém lyže i americko-holandský koncern Head. Celou českou produkci pak doplňují firmy, které produkují lyže v menších sériích nebo dokonce na míru. „Vždycky mě strašně potěší, když si lidé lyže koupí právě proto, že byly vyrobeny v Česku,“ dodal Luštinec.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama