reklama

Vyrobte si vitráž aneb Kousek Tiffanyho u vás doma

Vitráž vyrobená technikou Tiffany
Zdroj: Prima DOMA

Rádi byste vyzkoušeli něco nového a neokoukaného? Závěsná vitráž vyrobená technikou Tiffany může zdobit třeba vaše okno a vložit do ní můžete cokoli od fotografií po lisované sušené květiny. Nebojte se do této techniky pustit, určitě si ji zamilujete!

reklama

Co je Tiffany technika?

K tématu

Sklo uměli vyrábět už staří Římané, k jeho rozmachu ale došlo až ve 13. století, kdy se z něj začaly vyrábět okenní tabulky a číše. Protože ještě neuměli vyrobit ploché sklo, větší skleněné plochy se vyráběly zploštěním vyfouknutých koulí a jejich následným spojováním olovem do požadovaného tvaru a velikosti – a první vitráže byly na světě. Vzhledem k dostupnosti, náročnosti a tedy i ceně se používaly zejména na hradech a v kostelích, kde se nimi můžete setkat dodnes. Toto umění se dále zdokonalovalo, ale s průmyslovou výrobou skla zevšednělo. Na výsluní jej vrátil na přelomu 19. a 20. století Louis Comfort Tiffany, příhodně syn zakladatele šperkařské firmy Charlese Lewise Tiffanyho. Skla spojoval pomocí měděného plechu a cínu, experimentoval a vyráběl skla v nových barevných variantách a opět výhradně ručně.

Co budete k výrobě vitráže potřebovat:

  • tabulové sklo tloušťky 2 mm
  • nástroje – řezák na sklo, různé kleště, hladítko, svorku, brusku na sklo
  • k letování – měděnou pásku, letovací olej, antioxidant, cín, celulózovou houbičku a letovací pero
  • další pomůcky – popisovač, nůžky, bižuterní kroužky, pravítko
  • dekoraci – cokoli, co můžete vložit mezi skla – tenký decoupage papír, fotografii, stužku, vylisované sušené květiny, papírové výseky atd.

Z tabulového skla si vyřízněte řezákem dva stejné tvary. Nezapomeňte na bezpečnost – při řezání a broušení si nasaďte ochranné brýle! Sklíčka následně zabruste na vodní brusce, aby jejich okraje byly hladké. Oba kousky potom důkladně očistěte a odmastěte a už se nedotýkejte hran, na které budete lepit měděnou pásku.

Tvary vyříznete řezákem na sklo
Tvary vyříznete řezákem na sklo
Zdroj: archiv FTV Prima

Připravte si dekoraci, kterou budete vkládat mezi skla. Velmi efektivně bude vypadat decoupage papír, který je poloprůhledný, a vzor tak bude vidět z obou stran. Na vybraný papír naneste trošku lepidla a umístěte na jedno ze skel. Takto můžete pokračovat, dokud nebude na skle vše poskládáno podle vašich představ. Přiklopte ho druhým sklem a pevně zafixujte svorkou.

Vzor se přilepí na sklo
Vzor se přilepí na sklo
Zdroj: archiv FTV Prima

Hrany spojených sklíček teď pečlivě oblepte samolepící měděnou páskou. Kvůli tloušťce skel je vhodné sáhnout po silnější pásce a oblepit hrany dvakrát. Měly by přesahovat zhruba o 1 mm. Důkladně ji potom uhlaďte hladítkem, aby se sklíčka nerozpadla. Letovací olej slouží k tomu, aby cín přilnul na měděnou pásku. Pečlivě jím natřete celou pásku, ale přiměřeně tak, aby nikam nezatekl.

Letuje se speciální pistolí
Letuje se speciální pistolí
Zdroj: archiv FTV Prima

Pak už můžete letovací pistolí nanášet cín plynulými pohyby na pásku. Nezdržujte se nikde příliš dlouho, aby se páska nespálila. Letovací pistoli si můžete očistit o celulózovou houbičku namočenou ve vodě. Na závěr už jen přiletujte očko, které bude sloužit k zavěšení vitráže. Vše očistěte a ošetřete antioxidantem, navlékněte na stužku a zavěste.

Vznikne vkusná závěsná dekorace do okna
Vznikne vkusná závěsná dekorace do okna
Zdroj: archiv FTV Prima

Tagy: Tiffany výroba dekorace vitráž
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Umožněte úřední maturity, uložili poslanci Plagovi. Ministr školství to odmítá

Umožněte úřední maturity, uložili poslanci Plagovi. Ministr školství to odmítá

Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to v pátek v dolní komoře Parlamentu poslanci ANO a ČSSD. Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky studenti v krajním případě měli mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium.

Koronavirus

Arenberger: Na rodinná setkání se omezení nevztahuje. Kontrolovat je můžeme těžko

Arenberger: Na rodinná setkání se omezení nevztahuje. Kontrolovat je můžeme těžko

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) reagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil některá opatření týkající se například hromadných akcí. Ministr zdůraznil, že nařízení nikdy nebyla namířena proti rodinným setkáním. Není podle něj možné kontrolovat, koho si pozvete domů. V opatření už po zrušení soudem nebude omezení počtu účastníků demonstrací

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření
Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí
reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama