reklama

Vyrobte si vitráž aneb Kousek Tiffanyho u vás doma

Rádi byste vyzkoušeli něco nového a neokoukaného? Závěsná vitráž vyrobená technikou Tiffany může zdobit třeba vaše okno a vložit do ní můžete cokoli od fotografií po lisované sušené květiny. Nebojte se do této techniky pustit, určitě si ji zamilujete!

reklama

Co je Tiffany technika?

Sklo uměli vyrábět už staří Římané, k jeho rozmachu ale došlo až ve 13. století, kdy se z něj začaly vyrábět okenní tabulky a číše. Protože ještě neuměli vyrobit ploché sklo, větší skleněné plochy se vyráběly zploštěním vyfouknutých koulí a jejich následným spojováním olovem do požadovaného tvaru a velikosti – a první vitráže byly na světě. Vzhledem k dostupnosti, náročnosti a tedy i ceně se používaly zejména na hradech a v kostelích, kde se nimi můžete setkat dodnes. Toto umění se dále zdokonalovalo, ale s průmyslovou výrobou skla zevšednělo. Na výsluní jej vrátil na přelomu 19. a 20. století Louis Comfort Tiffany, příhodně syn zakladatele šperkařské firmy Charlese Lewise Tiffanyho. Skla spojoval pomocí měděného plechu a cínu, experimentoval a vyráběl skla v nových barevných variantách a opět výhradně ručně.

Co budete k výrobě vitráže potřebovat:

  • tabulové sklo tloušťky 2 mm
  • nástroje – řezák na sklo, různé kleště, hladítko, svorku, brusku na sklo
  • k letování – měděnou pásku, letovací olej, antioxidant, cín, celulózovou houbičku a letovací pero
  • další pomůcky – popisovač, nůžky, bižuterní kroužky, pravítko
  • dekoraci – cokoli, co můžete vložit mezi skla – tenký decoupage papír, fotografii, stužku, vylisované sušené květiny, papírové výseky atd.

Z tabulového skla si vyřízněte řezákem dva stejné tvary. Nezapomeňte na bezpečnost – při řezání a broušení si nasaďte ochranné brýle! Sklíčka následně zabruste na vodní brusce, aby jejich okraje byly hladké. Oba kousky potom důkladně očistěte a odmastěte a už se nedotýkejte hran, na které budete lepit měděnou pásku.

Připravte si dekoraci, kterou budete vkládat mezi skla. Velmi efektivně bude vypadat decoupage papír, který je poloprůhledný, a vzor tak bude vidět z obou stran. Na vybraný papír naneste trošku lepidla a umístěte na jedno ze skel. Takto můžete pokračovat, dokud nebude na skle vše poskládáno podle vašich představ. Přiklopte ho druhým sklem a pevně zafixujte svorkou.

Hrany spojených sklíček teď pečlivě oblepte samolepící měděnou páskou. Kvůli tloušťce skel je vhodné sáhnout po silnější pásce a oblepit hrany dvakrát. Měly by přesahovat zhruba o 1 mm. Důkladně ji potom uhlaďte hladítkem, aby se sklíčka nerozpadla. Letovací olej slouží k tomu, aby cín přilnul na měděnou pásku. Pečlivě jím natřete celou pásku, ale přiměřeně tak, aby nikam nezatekl.

Pak už můžete letovací pistolí nanášet cín plynulými pohyby na pásku. Nezdržujte se nikde příliš dlouho, aby se páska nespálila. Letovací pistoli si můžete očistit o celulózovou houbičku namočenou ve vodě. Na závěr už jen přiletujte očko, které bude sloužit k zavěšení vitráže. Vše očistěte a ošetřete antioxidantem, navlékněte na stužku a zavěste.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama