Nizozemští výzkumníci vycvičili včely, aby rozpoznaly vzorky s nákazou COVID-19. S pomocí tohoto hmyzu s mimořádnou schopností rozpoznávat pachy podle nich bude možné zkrátit čekací dobu na výsledky covidových testů na pouhé vteřiny, informovala agentura Reuters.
Vědci z univerzity ve městě Wageningen vycvičili včely tak, že jim za odměnu dávali cukrovou vodu pokaždé, když před sebou měly vzorek s COVID-19. Když byl před ně postaven neinfikovaný vzorek, nedostaly odměnu žádnou.
Poté, co si na tento systém zvykly, včely začaly před pozitivními vzorky spontánně natahovat sosáky v očekávání odměny, řekl profesor virologie a jeden z autorů studie Wim van der Poel.
„Vezmeme od včelaře normální včely medonosné a dáme je do včelích postrojů,“ říká. „Hned poté, co před ně dáme pozitivní vzorek, jim dáme i cukrovou vodu. A včely hned vytáhnou své sosáky, aby se vody napily.“
Vytažení sosáků je podle vědců potvrzením toho, že před sebou mají vzorek pozitivní na koronavirus.
Získat výsledek klasického testu na COVID-19 může trvat celé dny, včelí reakce je ale okamžitá. Metoda je také levná, potenciálně vhodná pro země, kde je možnost laboratorního testování omezená, dodávají výzkumníci.
Bez testů i karantény. Očkovaní mají do některých zemí cestovat snadněji už za pár týdnů
Mezi některými zeměmi budou moct očkovaní Češi cestovat bez testů a karantény, slíbil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Zároveň vyjmenoval, které země to budou a jak pilotní systém, který chce Kuhánek s některými státy zavést během několika týdnů ještě před celoevropským covid pasem, bude fungovat.
Profesor Dirk de Graaf, který se ve svém výzkumu na Gentské univerzitě v Belgii zaměřuje na včely, hmyz a zvířecí imunologii, si nicméně nemyslí, že tento postup může v nejbližší době nahradit konvenční techniky testování na COVID-19.
„Je to dobrý nápad, ale v tomto bych upřednostňoval provádění testů klasickými diagnostickými nástroji před včelami. Jsem obrovským milovníkem včel, ale používal bych je k jiným účelům než k detekování covidu,“ dodal.
Techniku „hmyzího čenichání“ v 90. letech úspěšně testovala americká armáda s cílem odhalit výbušniny a toxiny, řekl de Graaf. Můry, včely či vosy byly podle něj používány „k bezpečnostním účelům, aby odhalovaly výbušniny, a také v lékařské diagnostice“.
O skutečné efektivitě covidového testování provedeném vědci z Wageningenu je podle de Graafa známo příliš málo. K nápadu provádět tímto způsobem testování v místech, kde PCR testy nejsou k dispozici, se však obecně staví otevřeně.