Vláda představila další zpřísnění opatření proti šíření covidu. Neočkované pracovníky v nemocnicích nebo dalších lůžkových zařízeních čeká mimo jiné povinné testování. Podle zástupců budoucí vlády jsou nové restrikce z velké části pochopitelné, přesto prý ale vláda stále jedná chaoticky.
„Od 15. listopadu bude povinně testován každý zaměstnanec v lůžkové péči, každý, kdo přichází do kontaktu s pacienty a není naočkován, a to jednou za sedm dní,“ upřesnil ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu.
Podle poslance Jana Skopečka (ODS) by testování na straně neočkovaných zdravotníků mělo být projevem přirozené odpovědnosti. „Když se člověk nechce očkovat a může ohrozit pacienty, má testování logiku. Skoro bych to ale považoval za automatismus člověka, který přísahal, že bude pomáhat lidem v tíživé situaci,“ komentoval nové opatření pro CNN Prima NEWS.
Takoví lidé by se prý měli testovat v intervalech, které doporučují odborníci. Antigenní test má za současných podmínek platnost jeden den, PCR poté 72 hodin. Vláda zatím stanovila povinnost jednou za týden. „Člověk by to měl dělat sám od sebe, ne proto, že je nucen,“ zdůraznil Skopeček s tím, že je razantně proti povinnému očkování.
Richterová cupuje další postup vlády
Také poslankyně Pirátů Olga Richterová a šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob s testování neočkovaných zdravotníků souhlasí. „Je to obdobné jako v sociální péči. Opatření ale v minulosti zrušil Nejvyšší správní soud, protože ministerstvo ho nemělo odůvodněné. Snad se to nebude opakovat,“ přeje si Richterová a zdůrazňuje, že kdyby mělo jít o krok k povinnému očkování v určitých profesích, byla by proti. Vakcinace má být podle ní vždy dobrovolná.
„Je ale potřeba brát opatření v širším komplexu tak, aby na sebe navazovala. Nesmí docházet k tomu, aby se opatření tvořila průběžně a neměla návaznost. To je klíčové,“ doplnil Jakob.
I když zmíněné opatření Richerová kvituje, postup dosluhující vlády stále nepovažuje za ideální. „Vláda pořád postupuje nahodile a řešení odkládá. Je to nezodpovědné a překvapivé. Musíme zajistit adresné kontaktní informace pro neočkované seniory. Věřím, že kdyby dostali kompletní informace, vakcinaci by podstoupili,“ míní poslankyně a dodává, že cílem musí být předejít zahlcenosti nemocnic. Jedním z řešení je podle ní zahájit včas léčbu pomocí monoklonálních protilátek.
Kandidát na ministra školství Petr Gazdík ze STAN dodal, že pokud je člověk očkovaný, existuje u něj v případě nákazy menší riziko přenosu nemoci. „Musíme povinně testovat. Má svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhých,“ konstatoval Gazdík, a vypomohl si tak citátem britského filozofa Johna Stuarta Milla.
Vláda kromě testování zdravotníků rozšířila také podmínku nošení respirátorů, zejména na vysokých školách. Když se na jednom místě sejde 50 a více studentů, bude nutné, aby měli nasazeny respirátory i během výuky. Nařízení by mělo platit od 15. listopadu.
„Je to kosmetická záležitost, aby to vypadalo, že se něco zavádí. Opatření mají 200 stran a má se říct, co je podstatné a hlavní,“ kritizuje Richterová. „Učím na vysoké škole a nevím, čemu opatření pomůže,“ dodal Gazdík.
Anticovid tým se rozrostl o Starosty a Piráty
S bojem proti koronaviru má nové vládě pomoci speciálně sestavený Anticovid tým. Vést by ho měl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09, odbornou část pak povede vakcinolog Roman Chlíbek. V úterý se skupina rozrostla i o členy Pirátů a Starostů, tedy o zástupce druhé z koalic.
„Dohodli jsme se na inkorporování zdravotních expertů a analytiků a jsem tam také já. Jsou tam naši kolegové, se kterými pracujeme v rámci odborného zázemí ve Sněmovně,“ prozradila Richterová. Na otázku, zda je členem i expert Pirátů na zdravotní právo Ondřej Dostál, neodpověděla. Konkrétní jména nechtěl komentovat ani Gazdík.