Rozhodli se studovat vysokou školu, aby zvýšili svou hodnotu na pracovním trhu. Teď mají těsně před jejím dokončením a v hlavě otázku, co bude po posledních prázdninách. Už možná zkoušeli zjišťovat, kde by je zaměstnali, ale vyhlídky nejsou růžové, protože většině z nich chybí zkušenosti. To se čerstvým absolventům stává. Tady je několik tipů, jak po škole zvýšit šance na dobré zaměstnání.
Je to trochu začarovaný kruh. Absolventi sice bývají plní energie a chuti zapojit se do pracovního procesu, ovšem často narážejí na nechuť firem je zaměstnat. Nedostatek zkušeností nevynahradí ani diplom. Jenže jak je získat, když mladého člověka nikde nechtějí přijmout? Jak dokázat, že i přes chybějící praxi budou platnými členy pracovní party?
Důvody, proč vás zaměstnat
Už víte, co chcete a kterým směrem by se vaše kariéra měla ubírat. Abyste při pohovoru zbytečně nekoktali, až se vás náborář zeptá, proč zaměstnat právě vás, nebo abyste řádky v životopise neplnili jedním zbytečným klišé o loajalitě a týmové práci za druhým, sepište si předem nabrané zkušenosti.
Že jich je žalostně málo? „Součástí většiny studijních oborů je povinná praxe. Zmiňte ji ve svém životopise a doplňte o zajímavé momenty. Během prázdnin jste třeba mohli mít nějakou brigádu nebo pravidelně jezdíte jako vedoucí na tábor,“ uvádějí stránky Vzdělání všem. A využít můžete i vlastních koníčků. Kdo sbírá známky, má jistě rád pořádek. Jiný zase rád běhá. Jasná známka toho, že umí překonávat vlastní hranice.
Buďte aktivní
Sami oslovte firmy, v nichž byste rádi pracovali. Nabídněte se jim, pošlete jim životopis, pro začátek klidně přijměte i obyčejnou brigádu. Když vám práce půjde od ruky a budete firmě užiteční, bylo by její vedení samo proti sobě, kdyby si vás nechalo utéct. Z brigády se tak časem může stát stálý úvazek. To samé platí o stáži. A i kdyby třeba ne, máte první zkušenost do CV.
Hledejte na internetu inzeráty v oblasti, která vás zajímá. Najdete-li takový, který vás zaujme, zjistěte si hned o společnosti, která místo nabízí, víc. Pokud o něj skutečně stojíte, zkuste si vyhledat i kontakt na personalistu, ideálně telefonický. Tak spíš dokážete, že máte zájem o pohovor. Na něm máte šanci udělat dojem větší než pouhým odesláním e-mailu.
Dejte vědět, že hledáte práci na svých sociálních sítích. Možná vám pomůže spolužák ze střední, kterého jste celé roky neviděli a ani by vás nenapadlo se na něj při hledání práce obracet. Založte si vlastní profil na LinkedIn atp. Zaměstnavatelé si takové stránky prohlížejí, třeba se na vás usměje štěstí.
Oslovte příbuzné a známé. Nevědí o nějaké pracovní příležitosti, která by pro vás byla ta pravá? Právě tohle je často cesta, jak se dozvědět o místě, které čeká jen na vás.
COVID-19 jako šance
Víte, že ve vašem oboru se kvůli pandemii nejspíš propouštělo? Ani tak se nevzdávejte. Web Vysoké školy radí využít nastalou situaci jako příležitost. „Zaměstnavatelé budou hledat ty, kteří budou schopni poskytnout uspokojivou odpověď na otázky, co dělali během karantény, jak na sobě zapracovali a co nového se naučili.“
Neutápějte se v pochybách
V případě, že hledáte práci déle, než jste předpokládali, je zcela normální, že z toho máte chvílemi těžkou hlavu. Není ale na místě propadat skepsi. Že vaše kariéra nestartuje závratnou rychlostí, neznamená, že budete úplný looser. Vyhněte se lidem, kteří se vám snaží namluvit, že sehnat práci po škole je nemožná mise, nebo že skončíte u pásu, protože situace na trhu práce je mizerná. To poslední, co potřebujete, je podrývání vašeho odhodlání.
To platí i v případě, že jste dočasně vzali práci mimo obor, protože se zkrátka potřebujete nějak uživit. Mimochodem i to může být cesta k úspěchu. Nikde není psáno, že na vás čeká štěstí ve vystudovaném oboru. I kdybyste začali jako pokladní v supermarketu, není to důvod k zoufání. Pokud neztratíte odhodlání a chuť se učit, jistě se neztratíte.