Nová studie odhalila, že množství kofeinu, které člověk konzumuje, může ovlivnit riziko vzniku Alzheimerovy choroby nebo jiných forem demence. Informoval o tom web Health. Tým výzkumníků zjistil, že lidé s nižší spotřebou kofeinu měli vyšší riziko ztráty paměti, která odpovídá Alzheimerově chorobě nebo mírné kognitivní poruše. Navíc vykazovali nižší hladinu amyloidního proteinu zodpovědného za rozvoj Alzheimerovy choroby.
Výzkum publikovaný v časopise Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association je prvním, který odhalil silnou souvislost mezi konzumací kofeinu a rizikem demence, napsal web Health. „Předchozí studie zkoumající souvislost mezi konzumací kofeinu a rizikem demence a Alzheimerovy choroby se lišily. Některé ukázaly, že kofein může riziko demence mírně snižovat, zatímco jiné neprokázaly žádný účinek nebo riziko mírně zvýšily,“ popsala vrchní ředitelka vědeckých programů a práce s veřejností v Alzheimerově asociaci Claire Sextonová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?
Autory nové studie jsou francouzští vědci, kteří v letech 2010 až 2015 dokončili průřezovou studii na základě údajů od 263 osob, které trpěly buď mírnou kognitivní poruchou nebo Alzheimerovou chorobou. Účastníci vyplnili dotazník týkající se jejich obvyklého příjmu kofeinu, který zjišťoval, kolik kávy, čaje, čokolády a limonády denně vypijí.
Při zařazení do studie absolvovali klinické, neuropsychologické a biologické hodnocení. Ti, kteří mohli, podstoupili vyšetření mozku magnetickou rezonancí, účastníci také poskytli vzorky krve a mozkomíšního moku.
Účastníci byli následně rozděleni do dvou kategorií v závislosti na jejich průměrné spotřebě kofeinu.
- Ti, jejichž medián spotřeby kofeinu se rovnal nebo byl nižší než 216 miligramů denně, byli zařazeni do skupiny s „nízkou spotřebou kofeinu“.
- Ti, jejichž medián spotřeby kofeinu byl vyšší než 216 miligramů denně, byli zařazeni do skupiny „vysoká spotřeba kofeinu“.
Pro srovnání, v limonádě o obsahu přibližně 355 mililitrů je asi 23 až 83 miligramů kofeinu. Jeden šálek kávy má od 113 do 247 miligramů kofeinu, zatímco 355 mililitrů energetického nápoje obsahuje mezi 41 a 246 miligramy kofeinu. Vyplývá to z údajů amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
Po zohlednění faktorů, jako jsou věk, pohlaví a kuřácký status, vědci zjistili, že lidé, kteří pili méně kofeinu, měli vyšší riziko ztráty paměti. To znamená, že se u nich objevovaly především problémy s pamětí, na rozdíl od jiných typů kognitivních poruch, kde mohou mít potíže se správným rozhodováním nebo s dokončením úkolů.
Vědci také objevili souvislost mezi konzumací kofeinu a hladinou bílkoviny zvané amyloid v mozkomíšním moku účastníků. Lidé, kteří pili méně kofeinu, měli nižší hladiny amyloidu-β 42 (Aβ42) v plazmě a abnormální poměry dalších typů amyloidních proteinů. Nižší hladiny Aβ42 v mozkomíšním moku jsou spojovány s Alzheimerovou chorobou. Tyto amyloidní bílkoviny se mohou v mozku shlukovat a vytvářet plaky, což může vést k problémům s funkcí mozku.
V tuto chvíli ale není zcela jasné, proč a jak by kofein mohl ovlivňovat riziko Alzheimerovy choroby a demence. Odborníci ale mají své teorie. „Kofein může blokovat tvorbu beta-amyloidu z amyloidního prekurzorového proteinu,“ řekla klinická docentka neurologie a neurologických věd na Stanford Health Care Irina Skylar-Scottová. „Kofein může také zlepšit odstraňování amyloidu z mozku. Jedná se však zatím o hypotézy mechanismu, jakým může kofein ovlivňovat amyloidní protein, které nebyly prokázány,“ podotkla.
Přílišná konzumace kofeinu
Je také důležité poznamenat, že studie pouze zjistila souvislost mezi vyšší spotřebou kofeinu a nižším výskytem ztráty paměti – kofein nemusí být příčinou. „Průřezové studie, jako je tato, nemohou prokázat příčinnou souvislost, takže jsou východiskem pro další výzkum,“ říká Skylar-Scottová.
Odborníci upozorňují, že je zatím příliš brzy doporučovat lidem, aby přidávali kofein do své stravy jako prevenci Alzheimerovy choroby nebo demence. „Jako lékaři můžeme doporučit úpravy konzumace kofeinu v případě úzkosti nebo nespavosti, ale tato doporučení nejsou spojena s rizikem demence,“ říká Skylar-Scottová.
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv navíc nedoporučuje konzumovat více než 400 miligramů kofeinu denně – to jsou zhruba dva až tři šálky kávy. Příliš mnoho kofeinu může totiž vést k vážným zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku, bušení srdce, zvýšené srdeční frekvence, úzkosti, zažívacích problémů, dehydratace a problémů se spánkem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákeřný long covid. Problémem je mozková mlha, uvedl Prymula a popsal další potíže