MAPY: Na Česko se valí silné sněžení, hrozí závěje. Podívejte se, kde napadne nejvíc

Český hydrometeorologický ústav v pátek vyhlásil výstrahu před sněhem. Trvalejší a vydatné sněžení očekává v následujících třech dnech zejména od severu země směrem na východ. Například v Beskydech za víkend může nasněžit až kolem 30 centimetrů. V pondělí by mělo v Česku podle předpovědi napadnout dalších 7 až 25 centimetrů, přičemž vyšší úhrny budou na horách na severu země. Od neděle se navíc budou kvůli větru tvořit závěje a sněhové jazyky.

Na neděli a pondělí vyhlásil ČHMU vysoký stupeň nebezpečí v souvislosti s očekávaným vydatným sněžením a sněhovými jevy. Výstraha platí pro části Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Pro další oblasti na východě, severu a severovýchodě území ČHMÚ vyhlásil nízký stupeň nebezpečí.

V noci na sobotu bude podle předpovědi nejvydatněji sněžit ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, přičemž v Beskydech do rána napadne 5 až 10 centimetrů mokrého sněhu. V neděli sněžení zasáhne téměř celou republiku a podle ČHMÚ připadne 7 až 15 centimetrů sněhu, v Jeseníkách a Beskydech 15 až 25 centimetrů. V pondělí bude sněžení pokračovat, nejintenzivnější má být na horách v Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Ke sněžení se vlivem větru přidají závěje a sněhové jazyky. Řidiči by se závějemi měli počítat od nedělního poledne do úterý zejména na severovýchodě Česka, v ostatních regionech se budou tvořit sněhové jazyky.

S ohledem na předpověď meteorologové nabádají řidiče k opatrnosti a aby sledovali dopravní zpravodajství. Při cestách do hor by neměli zapomenout sněhové řetězy. Nový a zejména mokrý sníh může podle ČHMÚ zkomplikovat nejen dopravu, ale i dodávky proudu kvůli polámaným větvím či stromům.

ČHMÚ od začátku příštího týdne hlásí také propad teplot. Nejvyšší denní se budou pohybovat okolo -2 stupňů, v noci by se však mohly propadnout až na -10 stupňů Celsia.

Tagy: