reklama

Quinoa je superpotravina, kterou můžete začít pěstovat na své zahrádce

Již jste měli tu možnost a ochutnali jste quinou? Quinoa, neboli merlík čilský, je prastarou rostlinou, která k nám přišla z Jižní Ameriky. I když jde o pseudoobilovinu, Inkové quinou uctívali a nazývali ji matkou obilovin. Jde o jednoletou rostlinu, která vyrůstá do výšky jednoho až dvou metrů a kterou si podle všeho můžete vypěstovat i na své zahradě. A my vám řekneme, jak na to.

reklama

Proč byste měli pěstovat quinou?

Důvodů, proč byste měli zkusit pěstovat quinou je mnoho. Kromě toho, že jde o pěknou dekorativní rostlinu, mají její semena nízký glykemický index. Dále je quinoa bohatá na vlákninu a bílkoviny. Obsahuje také velké množství minerálů (vápník, železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek a mangan). Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a kontroluje i hladinu cukru v krvi. Pro své pozitivní vlastnosti je proto velmi oblíbená mezi sportovci a vegetariány.

Jak na pěstování quinoi

Pokud chcete v českých podmínkách zkusit pěstovat quinou, je velmi důležité, abyste si nejprve sehnali ta správná semena. Ne všechny odrůdy jsou totiž schopné v našich končinách vyrůst. Vhodným druhem pro české podmínky je třeba merlík čilský, který je znám i jako quinoa hnědá nebo také Chenopodium Quinoa.

Quinoe, čili merlíku čilskému, nejvíce vyhovují písčité, hlinité i těžší půdy s dobrým odvodněním. Neklade si nějaké extra nároky na kyselost půdy. Daří se jí tam, kde se pH půdy pohybuje mezi 6 až 8,5. Vyroste dokonce i tam, kde je určitá salinita (tedy vyšší poměr soli v půdě). Rozhodně však quinou nesázejte do jílovité půdy, protože tam se jí dařit nebude.

S pěstováním se u nás zpravidla začíná v domácím prostředí. Zasetím semen do květináče. Pokud však nechcete quinou předpěstovat, na zahradu ji zasejte až po třech zmrzlých, když už půdu několik dní prohřívalo sluníčko. Semena vysypte do řádků půl centimetru hluboko asi s půl metrovým rozestupem, aby si rostliny později nepřekážely. Dokud nevyklíčí, udržujte půdu vlhkou. Klíčící semena však nesnesou přemokření. Potřebují v době klíčení chladno, nikoliv však mrazíky. Nicméně, předpěstování v teplém prostředí vám může spoustu věcí usnadnit.

Semena quinoi si můžete nechat doma nejprve naklíčit. A to tak, že si je buď zasejete do květináčů, nebo je vysypete na tácky s navlhčenou gázou. Při sázení do květináčů je nesázejte hluboko. Tácky a květináče umístěte pod pěstební světla nebo do slunečného okna. Půdu často mlžte, aby byla rovnoměrně vlhká. Semena klíčí rychle. Klíčky se objeví zpravidla během čtyř až pěti dní. Při předpěstování quinoi sledujte také vlhkost půdy. Když je suchá na dotek, zalijte ji. Potom, co se objeví druhá sada pravých listů, sazeničky pohnojte zředěným ve vodě rozpustným organickým hnojivem. Po zmrzlých pak sazenice přesaďte na svou zahradu.

Quinoa roste nejlépe s doprovodnými rostlinami. Daří se jí ve společnosti s fazolí, kukuřicí, koprem, česnekem a mátou. Pozor ale, v žádném případě však quinou nepěstujte s rajčaty! Při růstu rostlin ručně půdu odplevelujte, dokud rostlinky nevyrostou do výšky 25 cm. Zpočátku totiž rostliny rostou skutečně velmi pomalu a žádné herbicidy pro ně neexistují. Jak rostlinky rostou, tak se nakonec začnou plevele zbavovat samy. Dejte si pozor na riziko napadení plísněmi, mšicemi, slimáky a larvami hmyzu.

Uškodit jim ale mohou i dlouhodobé deště, které zbavují semena saponinů a quinoa se pak stává ohromnou pochoutkou pro ptactvo. Vysoké rostliny mohou potřebovat oporu, aby unesly své klasy plné semen. Nejvíce ošemetné je pro ně hnojení a zalévání. Quinoe svědčí nejvíce ranní zálivka. Nicméně protože u nás dost prší a jí vadí přelití, zalévejte ji až při větším suchu. Hnojení nepotřebuje. Pokud však chcete mermomocí podpořit růst rostliny, použít k tomu můžete kvalitní kompost nebo hnůj. Merlík čilský zpravidla kvete v době od května až do října a sklízí se v červenci až srpnu. U quinoi trvá přibližně 90 až 120 dní, než zcela dozraje. Že jsou semena připravena ke sklizni, poznáte podle toho, že se rostliny zbarví dozlatova a hlavy semen se při sevření nehty snadno nepoškodí. Rostliny se sklízí těsně po začátku dozrávání, když usychají, protože pak zralá semena z klasu sama vypadávají.

Jak očistit semena quinoy?

Nejsnazší cestou je nechat je profouknout, abyste z nich odstranili nečistoty. Taky je můžete i prosít. Očištěná semena je potom nutné nechat několik dní prosušit. Před vařením je nutné semena důkladně propláchnout v studené vodě, aby se semena zbavily hořkých saponinů. Propláchnutí zopakujte minimálně čtyřikrát, přesněji do doby, dokud voda už nebude pěnit.

Tagy:
quinoa pěstování quinoi zdravá potravina

Hlavní zprávy

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert
Doprava

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

reklama

Domácí zpravodajství

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

reklama